3D CBCT
Fogászati CBCT röntgen diagnózis három
dimenzióban
Gyakori kérdések a 3D CBCT felvétel készítésével
kapcsolatban
Minden esetben kell 3D CBCT röntgenfelvétel?
Nem! A 3D CBCT röntgenfelvétel nem rutinszerű a fogászati diagnózis vagy állapotfelmérés során. Ennek a képalkotó eljárásnak valamivel nagyobb sugárdózis hatása van, mint a hagyományos, 2 dimenziós panoráma röntgenfelvételnek. Ezért csak abban az esetben kéri a fogorvos, amikor a többlet információra számít a diagnózis vagy a kezelés során. Elsősorban fogbeültetés, mikroszkópos gyökérkezelés során alkalmazzuk, illetve olyan esetekben amikor a klinikai vizsgálat, vagy a 2D röntgenfelvétel nem elegendő egy fog megtarthatóságának megítélésében.
Fogbeültetéshez mindenképp kell 3D CBCT röntgenfelvétel?
IGEN. A műtét megrtervezéséhez elengedhetetlen, hogy a szakorvos 3 dimenzióban vizsgálhassa a csontot és felkészülhessen annak anatómiai nehézségeire. A felső fogívben az arcüreg anatómiája, az alsó állkapocsban az érzőideg lefutása nehezíti meg leginkább a műtétet. Életfontosságú tudni, hogy ezek az anatómiai képletek pontosan milyen lefutásúak. Ehhez nem elegendő a 2 dimenziós vizsgálat.
Gyökérkezeléshez mindenképp kell 3D CBCT röntgenfelvétel?
Nem kell feltétlenül minden esetben. Ezt a szakorvos dönti el az adott fog kapcsán. A metszőfogak például kevésbé bonyolultak, mint az őrlőfogak. De még ezek kezeléséhez sem kell kötelezően 3D CBCT felvétel. A 2D röntgenfelvétel már valamennyire útmutatást ad, sokszor ez is elegendő a sikeres kezeléshez. Bonyolultabb esetekben, mint pl. betört műszer vagy elágazó, kanyargós gyökércsatorna, szintén sokszor dönt az orvos a többlet információt nyújtó 3D CBCT mellett. Ha a fogon gyulladás van, a 2D röntgen sokszor megtévesztő annak formájával kapcsolatban, ilyenkor is hasznos információt nyújthat a 3. dimenzió vizsgálata.
Góckutatáshoz szükség van 3D CBCT felvételre?
A góckutatás megint speciális téma. Itt sem kezd az orvos feltétlenül 3D CBCT felvétellel. Először panoráma röntgen készül. Amennyiben régebben gyökérkezelt fogak vannak, ezek mindegyike potencionális gócnak számít. A 2D röntgenfelvételen nagyjából meg lehet ítélni, hogy egy egy gyökérkezelt fog gyógyult-e vagy sem. De ez sokszor becsapós, mert a gyulladás terjedhet a 3. dimenzió, azaz a mélység felé, amit a 2D röntgenfelvétel sokszor nem mutat ki. Tehát gyökérkezelt fogak esetén, gócbetegség hátttérel, ha biztosra szeretnénk menni, szükség lehet a 3D CBCT röntgenfelvételek elkészítésére.
Operációs mikroszkóppal sokszor végzünk gyökérkezelést és ilyenkor az esetek körülbelül 50-70 százalékában kérünk 3D CBCT felvételt. A pontos diagnózis és a nagy nagyításban végzett gyökérkezelő munka sokkal sikeresebb kezeléseket eredményez, illetve így az általános fogászati kezeléssel nem megoldható problémákat is nagyobb sikerrel lehet megoldani.
Abban az esetben ha a kezeléshez 3D CBCT-t kér a szakorvos, illetve a gyökérkezelés mikroszkóppal történik, a mikroszkópos gyökérkezelés 3 dimenziós CBCT-vel együtt sem jelent 100% os garanciát a fog megmentésére, de sokkal nagyobb eséllyel indulhat egy ilyen fog a siker felé, mint a hagyományos technikákkal.
A legmodernebb 3D CBCT röntgenkészülékek már gyorsított (rövidebb behatási idő), minimális sugárterhelést jelentő, környezettudatos eszközök. Ez kiváló képminőséget jelent minimális sugárdózissal. Az ADC dóziskompenzáció a besugárzás mértékét optimalizálja mind a 2 mind a 3D felvételeknél. Sugárdózis van, de minimálisan több, mint egy hagyományos panorámaröntgenfelvételnél.
Egy kis ízelítő: New Yorkba repülővel elutazni kb. hatszor nagyobb sugárdózist jelent, mint elkészíteni egy röntgenfelvételt.
Ez egy egyszerű képalkotó eljárás, nem jár semmiféle fájdalommal, még a szájat sem kell kinyitni. A páciens beáll a készülékbe, majd a beállítások megtörténte után a gép kb. 30 mp alatt körbeforog a fej körül. Ennyi.
A felvétel kb. 30 mp alatt elkészül. A 3D CBCT hatalmas információtömeg, így a kapott adatok feldolgozása néhány percet vesz igénybe. A felvétel kiértékelése veszi igénybe a legtöbb időt. A felvél CD lemezre kiírva elvihető.
3D CBCT röntgenfelvétel - befektetés egy pontosabb diagnózisba
Nem kell rutinszerűen
Fogbeültetéshez kötelező!
Gyökérkezeléshez ajánlott
A mikroszkópos gyökérkezelés a fogászat egy spciális ága, mely kísérletet tesz a bonyolultabb anatómiájú fogak megmentésére is. Ehhez azonban az orvosnak pontosan ismernie kell a gyökereken belüli csatorna struktűrát. A görbe, vagy elágazó csatornák feltárása, a betört műszerek eltávolítása mind igányli a 3D CBCT képalkotást.
Ön nem egy sík papír! A foga is 3 dimenziót foglal el a csontban. Miért elégszik meg 2 dimenziós vizsgálattal?
Három dimenzió
Fogbeültetéskor
Gyökérkezeléskor
A fogbeültetés megtervezésekor kihagyhatatlan a 3D CBCT felvétel értékelése. A fogeltávolítás után kb 3 hónappal 3D CBCT felvétel készül a kihúzott fog helyéről. A digitális felvételen az orvos méréseket készít, így tervezi meg a beültetendő fogimplantátum méretét és a műtétet. A 3D CBCT megmutatja a csont anatómiát, így elkerülhetőek a műtét közbeni idegsérülések. Az arcüreg emelő, vagy csontpótlással együtt járó fogbeültető műtéteknél az arcüreg anatómiája is tanulmányozásra kerül
3D CBCT röntgenfelvétel a gyökérkezelésben
A modern fogorvoslás egyik csodája az operációs mikroszkóppal történő gyökérkezelés lehetősége. Ezzel az eljárással sok esetben menthetünk meg fogakat, melyeket hagyományos gyökérkezeléssel sajnos nem sikerülne. A mikroszkópos gyökérkezelés előtt, a diagnózis felállításához és a kezelés megtervezéséhez számos esetben nyújt segítséget a 3D CBCT felvétel. Ilyenkor kis térfogatú, ám nagy felbontású kép készül, így a foggyökér belső struktúrája élethűen tanulmányozható. Ezzel az endodontus szakember sokkal jobban fel tud készülni a kezelés várható nehézségeire, több fog menthető meg!
Általános fogászati állapotfelméréshez nem készítünk 3D CBCT röntgenfelvételt. Ebben az esetben ugyanis nem terheljük meg a pácienseket felesleges sugárdózissal. Amennyiben speciális probléma, fogbeültetés vagy gyökérkezelés merül fel, vagy egy fogról a 2D röntgen alapján nem lehet biztosan megállapítani, hogy milyen módon kezeljük, és a 3D CBCT röntgenfelvételtől többlet információt kaphatunk, csak ebben az esetben készítjük el a speciáélis felvételt.
A fogászati 3D CBCT felvétel elkészülése nem kerül sokkal több időbe, mint egy digitális 2 dimenziós fogászati panoráma röntgen elkészítése. A számítógép rengeteg adatot dolgoz fel, ennek betöltése a felvétel elkészülte után pár percet igénybe vesz. A leghosszabb idő a felvétel kiértékelése. A fogorvos 3 diemnzióban, minden egyes dimenzióban külön-külön vizsgálja át a fogakat és készít méréseket. A diagnózis, vagy a kezelési terv felállítása tehát az időigényes, nem pedig a felvétel elkészítése.
A 3 dimenziós CBCT röntgenfelvétel kiváló lehetőség a fogorvosok és pácienseik számára. Mind a diagnózishoz, mind a kezelés megtervezéséhez nélkülözhetetlen segítséget ad a modern fogorvoslásban. A hagyományos röntgen 2 dimenzióban mutatja a fogat. A 3. dimenzió hiánya sok téves diagnózishoz vagy félresikerült kezeléshez, így rövidebb fog élettartamhoz, vagy feleslegesen kezelt foghoz vezet. A 3 dimenzós képalkotásisal rengeteg hibalehetőséget küszübölhetünk ki