Antimikrobiális kezelés fényterápiával

Antimikrobiális kezelés lézerrel

Az antimikrobiális foto dinamikus terápia az egy hatékony kezelési lehetőség  a fogínykezelések között melyet a fogínyfertőzés, fogínygyulladás terápiájában alkalmazhatunk. A módszer fájdalommentes, és mivel nem a hagyományos, antibiotikus módon hat a kórokozókra, a fertőző mikrobák, gombák, vírusok 99%-a elpusztítható, a fogíny fertőzése így a gyulladás, hatékonyan kezelhető.

A fogínygyulladás – a szervezet természetes válasza a fertőzéssel szemben

A fogíny gyulladás lényegében immunreakció, melyet a fogíny szövetébe behatoló baktériumok váltanak ki. A gyulladás kezelésében a legfontosabb lépés a kórokozó baktériumok elpusztítása, ezáltal a gyulladásos reakció megszüntetése. Olyan kezelésre van tehát szükség, mely a baktériumokat hatékonyan elpusztítja és nem alakít ki rezisztenciát (mint pl. az antibiotikumok). Csak helyi szinten hat, a szervezet egyéb részeire nincs hatással és azt semmilyen módon nem károsítja.

Fogínygyulladás megelőzése – a szájhigiénia alappillérei

Az első és legfontosabb lépés mindig a megelőzés, ide tartoznak az alap szájhigiéniai kezelések, mint az ultrahangos fogkő eltávolítás, vagy professzionális fogtisztítás. A kezeléseket félévente vagy évente szükséges elvégezni, általuk a fogíny egészsége megőrizhető, komolyabb ínyfertőzés vagy fogínygyulladás nem alakul ki. Ilyen esetben antimikrobiális kezelésre sincs szükség.

Mikor javasolt az antimikrobiális fotodinamikus terápia?

Rendszeres szájhigiéniai kezelések nélkül, kedvezőtlen immunológiai háttér, illetve a fogínygyulladás kialakításában szerepet játszó baktérium flóra elszaporodása esetén, további kezelésre lehet szükség az ínyfertőzés leküzdésére. Ebben az esetben javasolt az antimikrobiális fotodinamikus terápia.

Miért hatékony az antimikrobiális fotodinamikus terápia?

A fotodinamikus terápia hatékonyan, rövid idő alatt, mellékhatások nélkül pusztítja el a szájüregi baktériumok csaknem teljes skáláját. Megszünteti a bakteriális fertőzéseket a mély tasakokban, ínyszövetben.
A terápia során tolónium-klorid oldatot juttatunk a mély ínytasakokba. Az oldatot a baktériumok szívesen felveszik kb. 60 másodperc alatt. Az oldatot vörös fénnyel aktiváljuk, ekkor nascens oxigén szabadul fel, ami felszakítja a baktériumok falát, és másodpercek alatt elpusztítja azokat, de nem károsítja szervezet egyéb egészséges szöveteit.

Az antimikrobiális terápia hatékony eszköz, de nem helyettesíti a szájhigiéniai kezeléseket

Az antimikrobiális foto dinamikus terápia az ínyszövetekben megbújó baktériumok elpusztítására alkalmas, de nem helyettesíti a hagyományos szájhigiéniai kezeléseket. Kiegészítő kezelés tehát, melynek alkalmazásával hosszabb távon gyulladás és fertőzésmentes fogíny érhetünk el, megelőzve a fogak későbbi meglazulását.

A fotodinamikus terápia ismétlésére fél vagy egy évenként szükség lehet, illetve megelőző kezelésként is javasolható újabb fertőzés elkerülése érdekében az arra hajlamos pácienseknél.

Megszünteti-e a csontpusztulást az antimikrobiális terápia?

A fotodinamikus terápia a baktériumokat, fertőző kórokozókat pusztítja el, ezáltal segít legyőzni a makacs és mély gyulladást. Az addig kialakult csontveszteséget azonban nem építi újjá, de segítségével megelőzhető, lassítható a további csontpusztulás.
Enyhén mozgatható fogak esetén, a higiéniai kezelésekkel, vagy egyéb parodontológiai kezelésekkel együtt, az antimikrobiális fotodinamikus terápia hatékony eszköz a feszesebb fogíny eléréséhez. Kiegészítő terápiaként a fogak sínezésével a fogak stabilitása növelhető.

Mivel tud többet a foto dinamikus terápia a fogínygyulladás kezelésben a hagyományos antimikrobiális terápiákhoz, az antibiotikumokhoz, vagy a szájvizekhez képest?

Előrehaladott fogágybetegség, mélyebb fogínytasakok esetén a megelőző szájhigiéniai kezelések nem feltétlen elegendőek, további, kiegészítő kezelésekre van szükség. A makacs gyulladás, bakteriális fertőzés leküzdése érdekében a mélyebb, parodontális szövetekben megbújó baktériumokat is el kell pusztítani.

A szövetek felszínén lévő káros baktériumok eltávolítására természetesen léteznek hagyományos antimikrobiális kezelések: pl. fertőtlenítő szájvíz használata, vagy antibiotikum alkalmazása.
A fenti megoldások az íny felszínén és a szájüregben egy időre csökkentik a baktériumok számát, de a mély tasakokban, szövetekben nem mindig tudnak kielégítő megoldást nyújtani. Emellett az antibiotikumos kezelés a legtöbb esetben ugyanúgy nem éri el a mély szövetekben, az úgynevezett biofilmben megbújó baktériumokat, illetve sok esetben baktérium rezisztencia is kialakul az alkalmazott antibiotikummal szemben. Az antibiotikum emellett a szervezet egyéb részeire is eljut, kedvezőtlenül hatva ezekre a területekre. Az antimikrobiális fotodinamikus terápia azonban egészen más módon, a kórokozó sejtfalának elpusztításával helyi szinten hat.

Fogorvosi konzultáció az antimikrobiális fotodinamikus terápia megkezdése előtt

A fogínysorvadás kezelése komplex folyamat, a kezelési terv elkészítéséhez első alkalommal fogorvosi konzultáció szükséges, a kezelés csak egy következő alkalommal indul el a kezelési terv értelmezése és elfogadása után. Az antimikrobiális fotodinamikus terápiát minden esetben megelőzi a hagyományos szájhigiéniai kezelés (fogkőeltávolítás, polírozás) egy vagy több alkalommal a betegség súlyosságától függően. Súlyos esetben, komoly fogágypusztulás vagy fogínysorvadás esetén, az alap szájhigiéniai kezelések mellett, az antimikrobiális fotodinamikus terápia előtt további parodontológiai kezelésekre lehet szükség.

Bejegyzések A Témában