Miért szükséges az alaposabb szájápolás és a rendszeres szájhigiéniai kezelés a fix fogszabályozó kezelés folyamán?
A fix fogszabályozó viselése megnehezíti a szájápolást, ezért könnyebben alakul ki ínygyulladás, fogszuvasodás, kellemetlen szájszag. A fogszabályozó készülék nagyon nehézzé teszi a fogközök tisztítását, emellett a fognyaki területen könnyebben rakódik fel a lepedék. Sajnos elhanyagolt esetben a fogszabályozó készülék levétele után láthatóvá válik a fognyakak elszíneződése, esetleg szuvasodása, melyek rendszeres szájápolással elkerülhetőek lettek volna a fogszabályozás során.
A még alaposabb otthoni szájápolás, és a speciális fogtisztító kefécskék alkalmazása mellett a szájhigiéniai kezelés negyed évenként ajánlott fix fogszabályozó kezelés során.
Ajánlott dentalhigiéniai protokoll a fogszabályozás során az elszíneződések, fogínygyulladás és a fogszuvasodás elkerülése érdekében
1. Alapos reggeli fog és fogínytisztítás
- min. 2 perc fogmosás soft vagy ultrasoft fogkefével
- fogszabályozáshoz speciálisan kialakított interdentalis kefe használata a drót alatt és a brackettek mellett
2. Fog és fogínytisztítás minden étkezés után
- az iskolába vagy a munkahelyre mindenképp vigyünk fogkefét és a speciális interdentális kefét. Az ételből könnyen a drót alá szorulnak az ételdarabok, leginkább a szénhidrátok (pl. kenyér). Az ottmaradó lepedék ben a baktériumok gyorsan szaporodnak, hamar savképződés indul el.
3. Alapos esti fog és ínytisztítás
- a reggeli procedúrát ismételjük, de ha lehet, még alaposabban. Éjszakára semmiképp ne maradjon lepedék a fogíny közelében illetve a fogfelszíneken sem.