Dentozófiai gyakorlatok az aktivátorral

Az aktivátoros kezelés a dentozófiában

A dentozófiai kezelés az aktivátor nevű eszköz használatával végzett, dentozófus fogorvos által kísért önterápia. Az aktivátort három módon szükséges használni a kezelés során:

  1. Tudatos gyakorlatok, melyek a neurovegetatív funkciók helyes alkalmazása révén hatnak
  2. Féltudatos  viselés, amely a napközbeni használatot jelenti házimunka, olvasás, számítógépnél végzett munka vagy filmnézés stb   közben  használatot jelenti
  3. Tudattalan használat, mely az éjszakai, alvás közbeni viselést jelenti

A dentozófiai gyakorlatok bevezetése

A tudatos gyakorlatokat optimálisan naponta háromszor végezzük, 5-20 perc időtartamban. Egyszerű a képlet: minél többet csináljuk, annál hatékonyabb, de a legfontosabb a rendszeresség. 

A dentozófiai folyamat elején kezdhetünk napi 5 perccel, majd a gyakorlat idejét fokozatosan emeljük. Ha ez nem sikerül elsőre, ne keseredjünk el. Komoly kitartás és éltető fegyelem szükséges ahhoz, hogy a bonyolult és túlstresszelt életünkbe akár 5 perc gyakorlást bevigyünk. De ha ez sikerül, nem marad el az eredménye!

A lényeg, hogy kitartsunk. Ha 5 percnél nem megy több, nem baj, legyünk magunkkal szelídek és megértőek. De egyben legyünk kitartóak  és  ne engedjünk a mindennapi gyakorlásból. Ha ez kialakul, picit könnyebb lesz az időtartam növelése. Később pedig az esti mellé a reggeli (vagy fordítva), majd a délutáni gyakorlat bevezetése is.

Szeretne többet tudni a dentozófiáról? Kérjen tájékozódó konzultációt dentozófus fogorvosainktól!

A tudatos gyakorlatok három szintű hatása

Az aktivátorral végzett gyakorlatok hatása három szinten valósul meg:

  1. Funkcionális edzés, melynek lényege a helyes légzés, nyelés és rágás neurovegetatív funkcióiban részt vevő izmok és struktúrák edzése.
  2. Meditációs gyakorlat, ahol a páciens tudatosítja, hogy ezek a funkciók hogyan fejlődnek, segítve őt abban, hogy kialakuljon egy olyan „tér”, ahol csak magára és csak a jelenre figyel. Ez az énkapcsolat alapvető fontosságú a kiegyensúlyozott élethez, nélküle az ember szétszakítottnak, tehetetlennek, sodródónak érezheti magát. Az önkapcsolat fejlődésével határozattabbá, felelősségvállalóbbá, felnőttebbé válhatunk.
  3. Neuroplaszticitás fejlesztés, mely az agyi funkciók fejlődését szolgálja. A motoros agykéreg neuroplaszticitását már 2003-ban bizonyították. A nyelvizmok kortikomotoros kontrolljával kapcsolatos vizsgálatok kimutatták, hogy egy órányi nyelvnyújtó gyakorlat a nyelv reprezentációjának  egyértelmű növekedését eredményezte a motoros kéregben.

Az aktivátor féltudatos viselése 

A dentozófiai folyamat fontos eleme a féltudatos viselés, napközben a beszédet nem igénylő feladatok végzése során. 

A viselés közben a nyelv pozíciója a megfelelő pozícióba kerül, ennek köszönhetően a testtartás kiegyensúlyozottabb. A száj csukva van, a légzés az orron át történik. Orrlégzés során lényegesen több oxigén jut a vérbe, a szervezet kevésbé fárad. A neurovegetatív funkciók helyesen zajlanak, így az egész szervezet harmonikusabban működik, ami lelki szinten is kiegyensúlyozotabb állapothoz vezet.

Az aktivátor viselése alvás közben

A dentozófiai kezelés lényeges eleme a tudattalan viselés éjjel, alvás közben.  Bár ez eleinte akár némi nehézséget is okozhat, később az aktivátor szinte saját testrésszé válik. Itt is érdemes a szelíd, de kitartó hozzáállást alkalmazni. Ha nem megy, ne erőltessük, de mindennap próbálkozzunk.

A jobb alvás, a horkolás, vagy az apnoe megszűnése hamar ráébreszt minket arra, hogy az aktivátort érdemes éjjel használni, sőt, kifejezetten jó társunk az éjszakában. Az orrlégzés könnyebbé válik, az elalvás hamarabb következik be, reggel kipihentebben, tetterősebben  ébredünk.