Esztétikai fogászat
Higgye el, lehetséges! Tapasztalja meg Ön is az esztétikai fogászat modern lehetőségeit!
Gyakori kérdések a fogtömésről
Elszürkült metszőfog kifehérítésének mi a módja?
A metszőfogak elszürkülésének hátterében leggyakrabban trauma áll. Ez lehet egy hirtelen baleset következtében kialakult sérülés, vagy hosszan tartó hatás is, például az alsó és felső fogsorok helytelen harapási helyzetének következménye. Máskor egy régebben gyökérkezelt fog elszürküléséről lehet szó.
Az esztétikai fogászat lehetőségei szélesek, ám először a pontos diagnózist kell felállítani, tehát a szürke fogszín okát. Ehhez minden esetben szükséges röntgenfelvétel, bizonyos esetekben 3 D CBCT felvétel is.
Egyszerűbb esetben, egy régebben gyökértömött fognál a koronai részból eltávolítjuk az ott lévő tömőanyagot, majd néhány napra fogfehérítő anyagot helyezünk a fogba. Az otthoni kezelést lézeres fehérítéssel ki lehet egészíteni. A fehérítést két vagy három alkalommal ismételjük, míg a fogszín eléri a többi fog színét. A fehérebb hatás érdekében az adott fog kifehérítése után használhatjuk az esztétikai fogászat egyik legfontosabb kezelését, a LED lámpás fogfehérítést, vagy az otthoni sínes fogfehérítést. Így a fogszínek összehangolódnak, a teljes fogsor fehérebb és csillogóbb lesz.
Fogtömés előtt vagy után lehet fogfehérítést végezni?
Ez elsősorban az esettől függ. Van olyan helyzet, hogy olyan sok a szuvasodás, kopás a szájban, hogy nem lehet azonnal fehéríteni, mert a fehérítő anyag károsan hatna a megnyílt vagy szuvas dentinfelszínekre. Ilyenkor először ideiglenesen, vagy az eredeti fogszínhez képest világosabb fogszínnel történik a fogtömés, hogy a mély szuvas részeket elzárjuk a fehérítő elől. Egy következő fázisban történhet a fehérítés, majd ezután a végleges fehér fogtömések kerülnek kialakításra. Főleg a frontfogak tömései előtt érdemes megfontolni a fogfehérítést, még akkor is, ha így összességében hosszabb időtartamúvá válik az esztétikai fogászati kezelés. A fehérebb fogszínhez fehérebb tömőanyag választható és a mosoly is fehérebb lesz. Fontos, hogy a fogfehérítés után a saját fogzománc sötétedik csak vissza, a tömés nem. Ezért időnként ismételni szükséges a fogfehérítést.
Hatékony esztétikai fogászati kezelés az otthoni fogfehérítés?
Igen, vágjon bele bátran! Az otthoni fogfehérítés kényelmes és hatékony esztétikai kezelés! Az interneten sok különféle fogfehérítő szert ajánlanak otthonra. Lehet, hogy vannak hatékonyak, érdemes azonban megnézni az összetevőket. Van például savakat tartalmazó olcsó fogfehérítő is, mely a zománcfelszín megmarását okozza. Ez átmenetileg okozhat fehérséget, hosszabb távon azonban az ilyen zománc jobban elszíneződik.
Ha olcsó, otthoni fehérítésben gondolkodik, inkább kérjen fogorvostól otthoni fogfehérítést sínekkel. A sinekben 6% peroxidot tartalmazó, hatékony, egyben kíméletesfehérítő van.
Az esztétikai fogászat nem csak fogfehérítés. Számos esetben a nem a kissé elszíneződött fogak okozzák a fő esztétikai problémát, hanem egy harapási rendellenesség, vagy egy elszürkült tömés. Ha valóban szebb fogakat szeretnénk, ne csak a fehérben gondolkodjunk, hanem az esztétikusban. Ehhez pedig kérjük ki a szakember véleményét!
Lehet e esztétikus a fémkerámia korona?
A fémkerámia korona és a cirkonkerámia korona is az esztétikai fogászat fogalomkörébe tartozik. Régen csak fémkerámia volt, mindent azzal pótoltunk. Manapság már számos anyag és módszer áll rendelkezésre, úgymint a fullporcelán koronák, vagy a cirkonium kerámia koronák. Amennyiben leginkább esztétikusban gondolkodunk, akkor váz nélküli, teljes porcelán korona javasolt. Ezt azonban nem lehet mindenhova készíteni, elsősorban a mosolyrégióban alkalmazható.
A fémkerámia a másik véglet, erős fémvázon porcelán leplezés. Kiválóan alkalmas a hátsó fogakra, a rágózónába, de front területre nem javasoljuk.
A megfelelő átmenet a cirkonkerámia, melynek fehér cirkon váza megfelelő stabilitást ad, melyen a porcelán leplezés elegendően esztétikus mind a front, mind az őrlőzónába.
Az esztétikai fogászat a sokszor tömöt, elszürkült, elcsúnyult fogak tömésének esztétikus rendbehozására több módszert is javasolhat.
1. esztétikai fogászati módszer - direkt héj felépítés a rendelőben
2. esztétikai fogászati módszer - porcelán héj készítése
3. esztétikai fogászati módszer - porcelán korona készítése
A módszerek közt a fogorvos és a páciens együtt döntenek, van átjárási lehetőség. Fontos, hogy a páciensnek melyek a legfontosabb szempontjai:
- A lehető legszebb megoldást szeretné, és nem érdekli, mennyi foganyag veszteséggel jár a kezelés?
- A lehető legegyszerűbb megoldást szeretné, ami minél több eredeti foganyagot őriz meg?
A tömésekkel, direkt héj restaurációkkal több foganyagot őrizhetünk meg, az esztétikai eredmény szép lesz, de vannak hátrányok: a tömésszéleket időnként polírozni szükséges, a tömés és a saját fog közti átmenet bizonyos mértékben látszódhat.
A porcelán héjjal vagy koronával való fedés teljesen természetes hatást biztosít, mintha a természetes fogzománc borítaná a fogat. Azonban ezek az eljárások olyan foganyagot is felhasználnak, amelyek esetleg épek.
A legjobb esztétikai fogászati megoldást mindig a páciens igényeire szabva hozzuk meg, átbeszélve a lehetőségeket, alternatívákat. Fontos, hogy Ön is csak akkor kezdjen bele egy esztétikai fogászati kezelésbe, mikor pontosan tisztában van a várható eredményekkel.
A porcelán héj egy lencse formájú, vékony kerámia burkolat a fogak elülső felszínén. Segítségükkel az eredeti fogszín, fogforma változtatható. A porcelán héj készítésének sok kritériuma van, így például nem minden harapási forma esetén készíthető. Ide tartozik elsősorban a mélyharapás, vagy ugyancsak tilos készíteni rendszeresen csikorgató páciensek részére, hiszen a vékony anyag letörhet a fogról.
Amennyiben viszont a páciens fogazata alkalmas a héjak készítésére, ez a legszebb esztétikai fogászati beavatkozás, mely valóban tartós, fehér és esztétikus mosoly elérését teszi lehetővé. A színészek, sztárok fogai a legtöbb esetben - hacsak nem eredetileg olyan gyönyörű - porcelán héjakkal van kozmetikázva a fehér és szexi mosoly érdekében.
Minél aktívabban nyúlunk be a zománc, vagy a dentinfelszíni struktúrákba, annál inkább egységes esztétikai takarást adhatunk a fogaknak. Ez azt jelenti, hogy ha esztétikus fogszínű tömőanyaggal dolgozunk, akkor csak azokat a fogstruktúrákat távolítjuk el, amelyekre szükség van, de a fog egyéb felszínét nem érintjük. A hiányzó részt esztétikus tömőanyaggal építjük fel. Ez az esztétikai eljárás kevés foganyagot áldoz fel, viszont hátránya, hogy gyakrabban színeződik el a restaurátum széle, így időnként cserélni kell. A fog külső felszíne sem lesz annyira egységes. Tehát szép, de nem annyira tartós megoldás - viszont jóval olcsóbb esztétikai fogászati kezelés, mint a porcelán leplezés.
Ha a legtartósabb megoldást keressük, akkor a porcelán héj vagy korona lesz az esztétikai kezelésünk fókuszában. Ezzel a természetes zománcfelszínt tökéletesen utánozni lehet. Hátránya, hogy több foganyag feláldozására lehet szükség.
A legtöbb esztétikai fogászati kezelést kérő páciens szívesen választja a fogkozmetikai csomagot fogfehérítéssel. A kezelés első lépése a fogkőeltávolítás, majd következik az alapos sópolírozás, mely minden elszíneződést eltávolít. Az utolsó lépés a kíméletes fogfehérítés, mely az alaposan letiszisztított felszíneket valóban fehérebbé teszi. Ez a hármas kombináció nagyon jó azoknak a pácienseknek, akiknek nincsenek egyéb esztétikai problémáik a front zónában, mint például elszürkült tömésszélek, vagy csúnya fogkoronák.
Egyéb esetben megelőző esztétikai fogászati kezelésekre lehet szükség a kozmetikai csomag előtt.
Tapasztalataink szerint sokan jelentkeznek be fiatalabb páciensek kozmetikai csomagra, akik nem szeretnének egyéb orvosi beavatkozást, sőt fogászati kontrollt sem. Csak a kozmetikai rész a fontos, hogy az esti randira, vagy találkozóra friss üde mosollyal érkezhessenek. A kezelést dentalhigiénikus kolléga végzi. Természetesen komolyabb fogászati problémára ő is fel tudja hívni a páciens figyelmét, de az alapos szájvizsgálathoz fogorvos szükséges.
Ön tudja, mi történik a szájában a fogtömés során?
Állapotfelmérés
Röntgenfelvételek
Kezelési terv
Érzéstelenítés
Fogtömés
Utópanaszok
Esztétikai fogászati kezelésekkel a mosoly megszépül!
Fogfehérítés
Porcelán esztétika
Fogszabályozás
Mosolytervezés
Fogorvos team
Fehérebb fogak
Még fehérebb fogak
Dr. Máriaföldy Kinga
Fogorvos
Mennyibe kerülnek az esztétikai fogászati kezelések?
Az esztétikai kezelések gyűjtőfogalom, mely sokféle terápiás lehetőséget tartogat az Ön számára. Az alábbiakban csak néhány gyakori kezelést emeltünk ki. Pontos választ az állapotfelmérés ad majd Önnek!