Fogak körüli csontpusztulás folyamata, a fogínysorvadás okai és kezelése

Fogínysorvadás kezelése

Az érzékeny pácienseknél komoly fogágybetegség alakulhat ki, amennyiben elhanyagolja a napi rendszeres fogtisztítás minimum kétszer 2 percét és a rendszeres professzionális fogtisztításokat. 

A fogínysorvadás alattomos betegség. Sokan csak akkor szembesülnek a problémával, mikor már túl késő a fogak megmentéséhez. Pedig a fogínysorvadás az esetek nagy részében megelőzhető lenne, és idejében észlelve kezelhető is. Az első és legfontosabb lépés, hogy vegye észre magán a fogínygyulladás tüneteit. A hosszan fennálló fogínygyulladás ugyanis idővel fogínysorvadáshoz vezet! Ismerje fel a fogínysorvadás tüneteit és a szükséges fogínykezeléseket! A kezdeti fogínygyulladás, fogínysorvadás kezelése még igen egyszerű. Olvasson tovább és előzze meg a fogelvesztést!

Az alábbi írásunkban, a fogínygyulladás teljes folyamatát végigkövetheti, az első tünetek megjelenésétől kezdve a visszafordíthatatlan fogágypusztulásig. A fogínysorvadás egyes fázisainak ismertetése mellett a Budapest Dental Esztétikai Fogászaton alkalmazott kezelési módokról és fogínykezelésekről is tájékozódhat.

0. fázis: Mindenki egészséges fogínnyel kezdi!

Egészséges szervezet és szájhigiénia mellett a fogunk szép csontszínű, az íny pedig halványrózsaszín, feszesen feszül a fogak nyakára. Két fog közé csak egy vékony, háromszög alakú ínypapilla húzódik le, melynek tapintata kemény, feszes.. Ezen állapot megtartásának a feltétele a napi minimum kétszeri alapos fogmosás, a kétnaponkénti fogköz tisztítás, illetve a félévenkénti professzionális fogkő eltávolítás.

1. fázis: A gyakori fogínyvérzés hátterében mindig ínygyulladás áll!

Ha nem tartjuk be a higiéniai ajánlásokat, felhalmozódik a lepedék a fogak közt. Sajnos hamarosan új tünetet érzékelünk, ez pedig a fogínyvérzés. Az ínyvérzés mindig a fogínygyulladás jele, ami gyorsan kialakul. Elég, ha két napig nem távolítjuk el a lepedéket a fognyakról és a fogközökről. A lepedékben megbúvó baktériumok ugyanis nagyon gyorsan elszaporodnak, savakat és toxinokat termelnek anyagcseréjük során, amit egy egészséges íny nem szeretne beengedni a mélyebb szövetek felé. A jó immunrendszer ezért gyulladással reagál. Ebben a fázisban egy alapos fogmosással – természetesen az alaposságot a fogközökre is érdemes kiterjeszteni – a gyulladás és így a következményes fogínyvérzés hamar megszüntethető.

2. fázis: A felrakódó fogkő alatt mindig van ínygyulladás és elindul a csont pusztulás!

A latin gingivitis szó, az íny gyulladását jelenti. Az ínyen a gyulladás jele, könnyen felismerhető, bepirosodik, érzékennyé és még vérzékenyebbé válik. Amennyiben a gyulladást nem kezeljük, – első időkben akár egyszerű fogmosással, úgy a gyulladás miatt megduzzadt fogíny és a fogak között pici tasak (zsebecske) keletkezik, melynek mélyéről a lepedék eltávolítása már egyre nehezebben megy. Az egyre mélyebben megbúvó el nem távolított lepedék idővel megszilárdul, és lassan kialakul belőle a fogkő. Fogkő nem csak az íny alatt, hanem az íny fölött megtapadó és el nem távolított lepedékből is kialakul.

3. fázis: Csontpusztulás – fogínysorvadás – fogak meglazulása

Amennyiben a fogkő az íny alatti területen hosszasan időzik, lassan csontpusztulás alakul ki. A fogkő irritálja a kötőszövetet, mely erre még erősebb gyulladással reagál. A gyulladás következtében olyan mediátor anyagok is felszabadulnak a sejtekből, melyek a csont lassú lebomlását indítják el. Sajnos az elpusztult csont magától már nem regenerálódik. Amikor már ilyen súlyos esetről beszélünk, hamarosan láthatóvá válik a fognyak, kitéve a külső hatásoknak. A fognyakat nem védi a zománc, mint a fogat, a vékony cementréteg, ami kezdetben fedi, a fogmosás étkezés súroló hatása miatt hamar elkopik, így az érzékennyé válik a hideg-meleg hatásokra.

A fognyak a fog domború felszíne alatt egy finom homorulatot képez, melyben a lepedék még könnyebben megülhet. Ha lepedék hosszasan üldögél a fognyakon, nem csak fokozza az ínygyulladást, de ezzel fognyaki szuvasodás is elindulhat, amely további fogászati problémákhoz vezet, emellett egyáltalán nem esztétikus.
Súlyos esetekben végül már nem elég erős a kötőszövet, ami a csonthoz rögzíti a fogat. Emiatt az elkezd mozogni, és legvégül a fog már nem megmenthető.

Fogínysorvadás szerzett okai – kezdjük a kismamáknál

Talán kevesen tudják, de azokat a baktériumokat, melyekkel a szánkban együtt élünk, valaha a szüleinktől, elsősorban édesanyánktól kaptuk. Ahogy ő lenyalta a kiskanalat amivel aztán a szánkba tette a bébiételt, vagy ahogy abból a kenyérből haraptunk amiből ő is – a baktériumok szépen átvándoroltak hozzánk. Ez egy teljesen természetes dolog. Ha azonban olyan baktérium törzseket kapunk, melyek eleve a fogínysorvadásért felelős kategóriába tartoznak, immunrendszerünknek nehezebb dolga lesz. Ha ehhez még veleszületetten gyenge immunrendszert örököltünk a fogínyünknél – sajnos a fogínysorvadás oka máris könnyen megmagyarázható.

A fogínysorvadás kezelése során irányítsa Ön az eseményeket, ne a baktériumok!

Azok az édesanyák, akik ezzel tisztában vannak, valamennyire képesek lehetnek irányítani az eseményeket. Például, ha nekik súlyos fogágy betegségük van, inkább lemossák, mintsem lenyalják a tárgyakat. Fogíny betegségüket lehetőleg kezeltetik, ami a baktérium számot csökkenti, így próbálják meg védeni gyermeküket. Egy igen hatékony, gyógyszermentes gyógymód a káros, fogínygyulladást okozó baktériumok elpuszítására az antimikrobiális fotodinamikus terápia. Ha az Ön esetében rendszeresen visszatérő fogínygyulladás áll fent, érdemes ezt a fogínykezelési módszert választania!

Hasonló problémával küzd? Ne halogassa, keressen minket bizalommal!

Lépjen időben és élvezze a saját fogait egy életen át!

Az első és legfontosabb feladat, megismerni az ellenséget! Ismerje meg a fogágybetegségek figyelemfelkeltő tüneteit! Ha Önnél ezek jelentkeznek, ne várja meg amíg a fogíny annyira megbetegszik, hogy a fogak meglazulnak! Sokkal olcsóbb és kényelmesebb a segítséget idejekorán igénybe venni, a fogínykezeléseket rendszeresen félévenként elvégeztetni,mint megvárni a fogínysorvadást és annak nehéz és szomorú következményeit! Jöjjön el félévente fogorvoshoz és előzze meg a bajt! Kis ráfordítással hatalmasat nyerhet. A saját fogait egy életen át!

Fogkő

Fogínysorvadás szerzett okai – minden a lepedékkel kezdődik

A leggyakoribb fogínybetegség a fogínygyulladás. A fogínysorvadást pedig a fogínygyulladás megelőzi, tehát sokszor oka is annak. A fogínygyulladás elsősorban a helytelen vagy ritka fogmosásból adódó lepedék felrakódásból származik. A lepedék aztán fogkővé válik, a fogkövön megint lepedék tapad le. A lepedék lényegében a táplálékkal odaragadt étel és baktériumok tömege. A baktériumok ellen az immunrendszer védekezni próbál, így gyulladás alakul ki. A gyulladás azonban olyan sejteket jelent, melyek szövetkárosítók, így elindul a csontpusztulás, ezt „nagyban” fogínysorvadásnak nevezzük.

Fogínysorvadás veleszületett, genetikai okai és a szokásrendszer

Fogaink és fogínyünk minősége genetikailag meghatározott. Épp úgy, mint szemünk vagy bőrünk színe is. Vannak olyanok, akik vastag, kemény kötőszövetet, erős fogakat örökölnek és vannak, akik gyengébb minőséget, vékonyabb kötőszövettel. De ez még csak alap adottság. A fogak körül egészséges esetben feszesen záródó fogíny egyensúlyának megbomlásához, azaz a fogínysorvadás kialakulásához önmagában egy gyengébb, vékonyabb szövet még nem elegendő! Nem csak a genetikát, hanem szokásokat is öröklünk! És ez a jó hír! Hiszen a szokásainkat megváltoztathatjuk!

Mi a helyzet az immunrendszerrel?

Ha a genetikai okokat nézzük, a legfontosabb tényező az immunvédekezés. A fogak nyakánál, ahol a fogíny elkezdődik, egy nagyon kifinomult védekező apparátus található, tele fontosabbnál fontosabb immunsejtekkel! Ha egy olyan gént öröklünk, amely eltérő minőségű immunfehérjét termel, a védekező rendszerben hiba támad. A szánk pedig tele van baktériumokkal. Vannak köztük jótékony, „normális” baktériumok és vannak nagyon agresszív fajták, melyek a fogíny alá jutva azonnal komoly gyulladást és szövetpusztulást váltanak ki. Amennyiben az immunvédekezés a fogínynél hibás, az agresszív baktériumok bizony bejuthatnak a fogíny alá, innen pedig megindul a fogíny gyulladása, majd a következményes fogínysorvadás. Az immunrendszer hibája lehet kisebb vagy nagyobb fokú, attól függően, hogy a genetikai eltérés milyen volt. Kisebb fokú immunproblémánál, a fogínygyulladás rendszeres fogíny kezelésekkel karbantartható. Komoly genetikai hibánál azonban már nagyon korán meglazulnak, elvesznek a fogak, ezt fiatalkori fogínysorvadásnak hívjuk, és sajnos az ilyen betegség rossz prognózissal jár.

Milyen lépésekből áll a fogínygyulladás, fogágygyulladás, fogínysorvadás kezelése

A fogágybetegség megállapítása ijesztő tény lehet, azonban fontos tudni, hogy a folyamat legtöbb esetben kezelhető, sőt, enyhébb stádiumban vissza is fordítható. Az ultrahangos fogkőeltávolítás után, kézi tasaktisztítással és lézeres kezelés segítségével igyekszik a fogorvos megállítani, a fogínysorvadás folyamatát. Előrehaladott esetben a rendszeres kezelés segít a folyamatot megállítani, a fogakat stabilan még jó ideig megőrizni.

A Budapest Dental Fogászatán az alap szájhigiéniai kezelésektől kezdve a komolyabb lézeres fogínyterápiákig állunk rendelkezésére a fogínygyulladás és következményes fogágypusztulás kezelésében. Ne várja meg, míg a fogak mozgathatóvá válnak, mert akkor már nincs segítség! Az alábbiakban a legfontosabb kezelési lehetőségeket gyűjtöttük össze

Fogászati kezelési terv – tervezzük meg a fogágybetegség kezelési lehetőségeit

A kezelési terv készítésekor az első lépés, hogy minden olyan tényezőt, mely a fogínyben, illetve a fogágyban gyulladást tarthat fent, el kell távolítani. Ez nem csak íny alatt rejtőző fogköveket jelentheti, hanem az elálló tömésszéleket, vagy elálló koronaszéleket, azaz minden olyan dolgot, amely az eredeti fogkontúrtól eltérő így az ínyt irritálja, ezáltal gyulladásban tartja.

Első lépés a gyógyulás felé – ultrahangos fogkőeltávolítás

Első alkalommal, alapos ultrahangos fogkő eltávolítást kell végezni. A kezelés során a fogkövek eltávolítása mellett feltérképezhető, hogy a régi tömések, koronák közül melyeket szükséges átalakítani, lecserélni.

Antimikrobiális foto dinamikus terápia – az ínyfertőzés hatékony terápiája

Az antimikrobiális terápia fény és egy speciális kék oldat segítségével az íny alatt megbúvó baktériumok 99 %-ának elpusztítására képes, még rezisztens kórokozók esetén is. Az íny fellélegezhet, csökkent immunitás esetén is könnyebben birkózhat meg a napi feladatokkal. A fertőzés leküzdésével a gyulladás látványosan és hamar csökken.

Vektor terápia – a legapróbb szennyeződések eltávolítására

A nagyobb darabok, durva fogkövek eltávolítása után finom beavatkozás következik – ez a Vektor terápia. A kezelés célja, a fogínysorvadás miatt szabaddá vált gyökérfelszín tökéletes lesimítása és a kisebb felmaródások feltöltése. Terápia során finom kalcium hidroxid oldattal mossuk, tisztítjuk át mélyen a tasakban a gyökérfelszíneket. A sima felszín az első lépés a gyógyulás felé, könnyebbség az immunrendszernek, hiszen a baktériumok a simára tisztított felszínen nem tudnak megtapadni, emellett az íny újbóli tapadásának is esélyt ad.

Parodontális mélytisztítás –felrakódások alapos eltávolítása a fogínytasakok mélyén

A teljes és alapos, azaz íny feletti és alatti fogkőeltávolítás után szükség lehet az úgynevezett ínytasakok, vagy súlyosabb esetben a csonttasakok kitakarítására is. Ez történhet hagyományosabb módon kézi kürett segítségével. Az eljárás során a csontpusztulás következményeként a fog körül kialakult „tasak” kitisztítását, a felhalmozódott mély fogkő, gyulladásos szövet eltávolítását jelenti speciális, erre kialakított kézi műszerekkel – a felhalmozódott granulációs szövet függvényében akár több alkalommal.

Parodontális lézer – gyulladt szövetek eltávolítása, biostimuláció

A legújabb gyógymód a fogínysorvadás kezelésére a lézer, mely az előzetesen kitisztított tasak esetén lehetséges. A megtisztított fog körüli lágyszövetek kezelése történik lézerrel, melynek következtében a legalsóbb rétegekben felhalmozódott gyulladásos szövetek is eltávolíthatók, illetve csontregeneráció indítható el.

Lépjen ki a tömegből! Őrizze meg a fogait egészségesen, egy életen át!

A magyar lakosság 87%-a érintett valamilyen módon a fogínygyulladás, fogágybetegség témakörében. A fogíny betegsége nem csak a szájban okoz kellemetlen tüneteket, de számos általános egészségi probléma kialakulása vagy súlyosbodása mögött is jelen van ez a betegség!
A hatékony segítség azzal kezdődik, ha felismerjük a betegség kellemetlen tüneteit. Lépjen időben! Jöjjön el fogászati állapotfelmérésre!

Hasonló problémával küzd? Ne halogassa, keressen minket bizalommal!

Bejegyzések A Témában