Fogászati góckutatás

Amennyiben fogászati góc gyanúja merült fel kérjen fogászati vizsgálatot, góckutatással. Ez fogászati vizsgálatból, panoráma és szükség esetén intraorális röntgenfelvételekből áll és a vizsgálatról írásos szakvélemény készül.

Góckutatás

A fogászati góckutatás jelentősége, menete

Nem csak egy-egy gyulladt fog, hanem a gyulladt fogágy is gócnak számít! Tanulmányok szerint a fogínyfertőzések komoly általános egészségügyi kockázatot rejtenek. Bizonyítható az összefüggés a fogínyfertőzések és a szív- és érrendszeri betegségek, a koraszülés, és az alacsony születési súly között!

Gócbetegség tünetei

Hajhullás, bőrbetegségek, szívbillentyű problémák (endokarditisz), nőgyógyászati betegségek, reumatikus problémák és további számos, sokszor megmagyarázhatatlan betegség mögött állhat fogászati gyulladás (odontogén fertőzés).

Kiegészítő fog CT

Kérdéses esetben kiegészítő vizsgálatként szükség lehet fog CT-re. Ennek segítségével megerősíthető, hogy valóban van-e gyulladás a foggyökér csúcson vagy sem. A CT emellett képet ad a gyulladás pontos méretéről is.

Kezelés tervezés

Ha Ön más orvosi területen műtétre készül, a műtét komolyságának, várható idejének függvényében a góckezelés lehet radikális, ami foghúzást jelent, vagy kíméletes, ami a gyulladt fog további kezelését irányozza elő.

Gócos fog megmentése

Amennyiben nincs közeli műtéti időpont, a fog egyébként felépíthető, megkísérelhető a fog fertőtlenítése és gyökérkezelése.

Gócos fog eltávolítása

Súlyos alapbetegség, közeli dátumra kiírt orvosi műtét esetén radikális góctalanítás jöhet szóba, ami a fog eltávolítását jelenti, a kockázatok és a lehetséges szövődmények mérlegelése után

Fogászati góckutatás
Árak

Góckutatás

A „Fogászati góc vizsgálat röntgennel & szakvélemény” csomag komplex szájvizsgálatot, rutin rákszűrést, digitális panoráma röntgent tartalmaz. A vizsgálatok eredményének kiértékelését követően írásos szakvéleményt, gócleletet, kezelési tervet és részletes árajánlatot adunk Önnek. Emellett még szükség lehet kiegészítő diagnosztikus módszerekre is, melyek árát a csomag nem tartalmazza.

Fogászati góckutatás csomag
Bővebben
15.800 Ft
Budapest Dental esztétikai fogászat

Új páciensek részére

Először jár nálunk?
Nézze meg új pácienseink részére ajánlott aktuális csomagjainkat.
Csaba

„… a végeredmény elképesztően szép
és természetes lett!”

Budapest Dental referencia

Jelentkezzen állapotfelmérésre!

Egyeztesse munkatársainkkal a fogazatával kapcsolatos elképzelését, akik orvoscsapatunk legmegfelelőbb tagját ajánlják majd az állapotfelmérés elvégzésére. Ezután az adott szakmai területen leginkább jártas fogorvosunk végzi el a kezelését.

Rendelőnk

1137 Budapest
Szent István körút 10. 3.em 8.

Nyitvatartás

H – Cs: 08:00 – 20:00
P: 09:00 – 15:00
Szo – V: Zárva

Orvosaink

Fogorvos csapatunk

Referenciák

Fedezze fel Ön is a cirkónium korona vagy az üvegkerámia héj lehetőségeit. Nézze meg esetbemutatásainkat!

Porcelán héj Porcelán héj

Rólunk mondták

Nagyon nem szívesen járok fogorvoshoz és sajnos amúgy is tű fóbiás vagyok, nem jó kombináció! Nevelőapám és Öcsém ajánlották a Bp. Dentalt, és szerintem még életemben nem jöttem ki mosolyogva egy fogorvosi rendelőből. A Doktornő nagyon profi, mindent elmagyaráz, percek alatt kész voltunk. Az Asszisztens Hölgy is rendkívül segítőkész volt! Amúgy is, mintha egy nyugati országban jártam volna, mindenki udvarias, mosolyog, a szolgáltatás pedig magas színvonalú. Csak ajánlani tudom mindenkinek.

Mindenkinek ajánlom a Budapest Dental fogászatot, kedves, türelmes, profi orvosok, személyzet, külön köszönöm Dr. Némethy Miklósnak, hogy minden kezelési lehetőséget részletesen elmagyaráz.

Maximálisan elégedett vagyok az itt kapott kezelésekkel és hálásan köszönöm Dr. Némethy Miklósnak a kiváló munkáját, türelmét és precizitását. Továbbá köszönöm kedvességet és rugalmasságot amit minden egyes időpontfoglalás során megtapasztalok.

Amióta ide járok már nincs gyomorgörcsöm mikor elindulok a kezelésre. Itt figyelnek az igényeimre és annyira kíméletesen végzik a munkát amennyire csak lehet.

Nagyon elégedett voltam. Mindenki mindig nagyon kedves volt, soha nem kellett sokat várni, soha nem fájt semmi és egyszer sem mentem oda úgy, hogy „jaj, már megint fogászatra kell mennem”. ?

Hosszú ideje a legjobb szolgáltatást nyújtják. A rendelők kiválóan felszereltek, ami a modern fogászathoz szükséges, azzal rendelkeznek. A kezelés fájdalommentes, a személyzet kedves, és türelmes.

Kikhez volt szerencsém?
Időrendben: recepciósok, Dr. Déry Judit és asszisztense, Dr. Schreindorfer Károly és asszisztense. Nem tudom, hogy mit emeljek ki: a szakértelmet, a kedvességet vagy a mentalitást.

Megnyugtató, kellemes, tiszta környezet, a személyzet, az orvosok nagyon kedvesek, segítőkészek. Érezni lehet a szakértelmet, a törődést. A problémámat fájdalommentesen, elsőre megoldották. Köszönöm a munkájukat!

Nagyon hálás vagyok azért, hogy teljesen véletlenül rátaláltam a fogászatra, és már pár alkalom után aggodalom nélkül jártam a kezelésekre (ami konkrétan korábban nálam a pánik félelmet jelentette az addigi tapasztalatok után más fogászatokon). Ha már sok-sok évvel ezelőtt ilyen remek kezekbe kerültem volna, sokkal kevesebb problémám alakult volna ki. […]

Tudjon meg többet problémájáról

Szeretne megbízható helyről tájékozódni fogászati kihívását illetően? Közérthető szakmai írásainkból minden kiderül. A cikkeket tapasztalt fogorvosok írják!

GYIK

Gyakori kérdések a fogászati góckutatással kapcsolatban

Elsősorban azt kell tisztázni, mit jelent a fogászati góc. Elhalt fogat, amelynek gyökércsatorna rendszerében bakteriális fertőzés van.

Ez a bakteriális fertőzés átjut a gyökér csúcsán és ott krónikus gyulladást, azaz gócot képez.

Ebből a gócból, mint fogászati gócból baktériumok áramolnak ki a szöveteken keresztül a vérerekbe. Így végül eljutnak a szervezet más területeire, szerveihez.

Következményként más szervekben, pl. bőrben, ízületekben, szív billentyűkön másodlagos betegség, azaz a góc tünet jelenik meg.

Így jöhet létre a fog eredetű fertőzésből bőrbetegség, ízületi gyulladás, szívbillentyű vagy szívbelhártya gyulladás, de terhes kismamák esetén akár koraszülés vagy alacsony születési súly is.

A fogászati góc kezelése első lépsben az adott fogban fennálló fertőzés megszüntetését célozza.

A fogban levő fertőzés megszüntetésének lehetősége a gyökérkezelés.

Ha ez nem járható, akkor a fertőzött fog eltávolítására van szükség.

A fogászati gócvizsgálat után pontos diagnózis adható a beteg, fertőzött fogakról, majd kezelési terv készül.

Nem feltétlenül!

A fogtömés csak a fog felső rétegeinek restaurálását jelenti. A fog a fogtömés után él, a gyökércsatornarendszerben élő szövetek vannak. A szuvasodás okozta fertőzés nem jut el a gyökércsatornákba, így a fog nem fertőz, tehát nem góc.

Gócossá egy tömött fog akkor válik, ha elhal. Ilyenkor a gyökércsatorna rendszerében nincs élő ér és idegszövet. Az elhalt csatornarendszerbe baktériumok kerülhetnek, így a fog fertőzővé, potenciálisan góccá válik.

Ha a fertőzés a gyökér csúcsán átjut, ott szöveti gyulladást válthat ki, majd a fertőzés elkerülhet a szervezet egyéb területeire a vérárammal.

Ezt már következményes gócos betegségnek nevezzük és a fog innentől fogászati góc.

Nem!

Több kategóriát különböztetünk meg, illetve aszerint is mérlegelni kell, hogy a fogászati gócbetegség okozta panaszok milyen súlyosak. Lehet e a szervezetben máshol is gócpont, vagy csak a szájban kell keressük a fertőzést okozó problémát?

Egészen máshogy járunk el akkor, ha egy komoly szívműtét előtt radikális góctalanítást kér a kardiológus szakorvos.

Itt akár az életet veszélyeztető kockázat teljes megszüntetéséről van szó. Még abban az esetben is, ha a fog egyébként panaszmentes.

A röntgenen, fog CT-n azonban látható, hogy van gyulladás a fog gyökércsúcsi részén. Azaz a fog potenciálisan lehet góc. Egy szívműtétnél semmi ilyen potenciát nem hagyhatunk a szervezetben.

Ezzel szemben, ha van idő kezelésre és nincs súlyos, életet veszélyeztető kórkép, akkor érdemes lehet a fogat gyökérkezelni. Itt azonban nem várhatunk azonnali végeredményt.

Maga a gyökérkezelés (góctalanítás, azaz a fertőzés leküzdése) is hosszú, másrészt a gyökértömés után, hónapokra van szükség arra, hogy a gyökércsúcsi gyulladás megszűnése igazolható legyen.

Nem.

A fogászati gócvizsgálat alapvető eleme a röntgenfelvétel. Ez segít „belelátni” a csontba.

Elsősorban panoráma röntgent készítünk. Szükség esetén fogCT készül, melyen nagyobb pontossággal lehet eldönteni egy fogról, hogy az gócos e vagy sem.

Bizonyos esetben a panorámaröntgenen látható elváltozás fals pozitív vagy fals negatív eredményt is adhat. Tehát lehet, hogy a fog élő, annak ellenére, hogy a röntgenképen sötét elváltozást látunk, vagy elhalt, pedig a panorámaröntgen semmit nem mutat.

Tehát a panoráma röntgent kérdéses esetben ki kell egészíteni intraoralis röntgennel, vagy 3D fogászati CT felvétellel a góckutatás során.

A szájvizsgálat és a röntgenelemzés összessége adja meg a végső diagnózist.

A fogból eredtő gócos gyulladás kezeletlenül a csontban tovább pusztítja a fogágyat.

Ez lokálisan csontvesztést jelent. Hosszú távon ez azért nem előnyös – még abban az esetben sem, ha nem jár fájdalommal – mert a gócos fog körül elpusztul az értékes csontszövet.

Ha később ezt a fogat végül kihúzzák, helyén jóval kevesebb csontállomány marad.

A kevés csont a további fogpótlás lehetőségeit szűkíti, előfordul, hogy nem lehet, vagy csak csontpótlással lehet fogbeültetést végezni.

Bizonyos esetekben egy, addig krónikusan, csendben levő gócos fog körüli gyulladás akuttá válhat, komoly fájdalmat és gyulladást okozva a páciensnek.

Az ilyen fellángoló gyulladáshoz sokszor már antibiotikum kell, sőt, immunhiányos esetben akár szepszist, komoly fertőzést is okozhat a szövetek között.

Szervezet szintjén sem előnyös a kezeletlen fog. A gócos fertőzésből ugyanis folyamatosan baktériumok árasztják el az ereket, és eljutnak egyéb szövetekbe, bőrbe, ízületekbe, szívbillentyűhöz, stb.

Ez egy ideig nem feltétlenül jelent problémát, hiszen láthatatlanul terheli az immunrendszert. Hosszú távon azonban a károsodás komoly szervi problémákat okoz.

A gócos fogat tehát mindenképp kezeltetni kell:

  • panaszmentes, jól funkcionáló, jól záró, úgynevezett túlélő fog esetén szoros, féléves röntgenkontroll
  • panaszos fog esetén, amennyiben lehetséges, gyökérkezelés vagy újbóli gyökérkezelés
  • menthetetlen fog esetén – például komoly fogkoronai károsodás, vagy egyéb anatómiai komplikáció miatt – fogeltávolítás

Nem biztos! De az elhalt, fertőzést fenntartó fogak potenciálisan lehetnek fogászati gócok.

Tehát a helyes válasz: Nem biztos, de lehet!

A fogászati gócvizsgálattal azt határozza meg, hogy van e gócos, fertőző fog.

Ha van, ez nem jelenti egyértelműen azt, hogy a hajhullást biztosan ez okozza. De ez egy lehetőség a hajhullásra, tehát érdemes kezelni.

Ha a kezelés eredményesen megtörtént, a fog nem fertőz, akkor lehet feltenni ismét a kérdést:

Most már nincs gócos fogam. Hullik még a hajam?

Ha igen, tovább kell keresni a probléma gyökerét.

Számos esetben egyszerűbben megoldható táplálkozási probléma, vagy bonyolult hormonális probléma áll a hajhullás hátterében.

A fogászati szakma szabályai szerint:

MINDEN GYÖKÉRKEZELT FOGAT POTENCIÁLISAN GÓCNAK TEKINTÜNK!

Tehát, ha önnek gócbetegség gyanúja merül fel, pl. hajhullás, ízületi problémák, bőrproblémák, stb, és tud róla, hogy van gyökérkezelt foga, akkor keresse fel a fogorvosát és kérjen fogászati góckutatást!

Ha bebizonyosodik valamely gyökérkezelt fogról, hogy gyulladás van a gyökércsúcson, úgy kérhet gyökérkezelést.

Még abban az esetben is mutathat a röntgenen gyulladásos tüneteket egy fog, ha régen gyökérkezelték és nem panaszos!

Röntgennel, méginkább 3D fogászati CT felvétellel egy panaszmentes fogról is kiderülhet, hogy a gyökércsúcson fertőzés van.

Több szempontot kell figyelembe venni:

Az első és legfontosabb, hogy mit szeretne a Páciens?

Mennyire hajlandó ebbe időt, energiát fektetni, ha a kezelés sikere, tudományos kutatások szerint is 70% körüli?

Elfogadja e azt, hogy belevág egy kezelési folyamatba, amely idejét, energiáját, pénzét viszi el, de már az elején tudjuk, hogy 70% az esélye a sikernek?

Ha igen, mi bíztatjuk, vágjon bele! A fogak kincsek! Még akkor is, ha gyökérkezelt, de a sajátja!

Apropó! Mi a gyökérkezelés során a siker és mit jelent a túlélés?

A siker az, ha a gyökérkezelés után a fog esztétikailag és funkcionálisan megfelelő, panaszmentes és röntgenelemzés során nem látható a gyökércsúcs körül gyulladás.

A túlélés már kicsit máshogy fogalmaz: a fog, esztétikailag és funkcionálisan működik, panaszmentes, de röntgennel a gyökércsúcsi részen látható felritkulás a fogat körülvevő csontszövetben.

Az ilyen fogat, amennyiben egyéb góctünet, általános szervezeti panasz nincs, túlélőnek tekinthetjük (tehát nem teljes siker) és félévenként kontrolláljuk.

Tehát nem feltétlenül revizionáljuk (azaz újrakezeljük) és nem feltétlenül távolítjuk el, de tudunk róla és kontrolláljuk.

Ha a fog panaszokat okoz, strukturális állapota egyébként jó, és a páciens úgy érzi, megpróbálná megmenteni a fogát, ebben az esetben érdemes az újbóli gyökérkezelésbe időt, energiát fektetni.

Egy gyökérkezelt fog mégiscsak saját. Olyan, mint egy saját implantátum.

Mikroszkópos gyökérkezeléssel, az ott alkalmazott speciális fertőtlenítő módszerekkel ráadásul sokkal nagyobb arányban lehet sikert elérni, mint a hagyományos gyökérkezelési módszerekkel.

Egy gócos fog nem feltétlenül gyökérkezelt, lehet, hogy egy régi tömés alatt kialakult egy fogbél nekrózis (elhalás), mely csendben zajlott le és a fog panaszmentes volt.

A fog belsejében azonban elpusztult az éltető ér és idegszövet és a belső csatornarendszer, a mély szuvasodásból táplálkozva befertőződött.

Ez a folyamat, sokáig, krónikusan zajlik. A gyökércsúcsra kijutnak a baktériumok, ott gyulladás alakul ki, a páciens azonban ezt még jó ideig nem érzi.

A fájdalom akkor válik érezhető „élménnyé”, mikor a krónikus folyamat akut folyamattá alakul.

Ez lehet például az immunrendszer védekezőképességének csökkenése következtében, vagy a fertőző baktériumok minőségében, illetve mennyiségében bekövetkező változások miatt.

A gyökérkezelt, egyben gócos fognál sem a fog maga fáj, hiszen abban érzőideg nincs, hanem a foggyökér csúcsán kialakuló gyulladás a csonthártyában levő idegvégződések közvetítése által válik fájdalmassá.

Hát alapszinten úgy, hogy olyan alaposan mossa a fogait, hogy azok ne lyukadjanak ki, így már fogtömésre se legyen szükség.

Ha vannak már fogtömések, tudjon róla, hogy azokat évenként ellenőriztetni, és időnként cserélni szükséges.

Ha vannak gyökérkezelt fogai, azokat szintén évenként ellenőriztetni kell, panaszmentes esetben is.

Egy gyökérkezelt fogat 4 évvel a kezelés után nevez a szakma sikeresnek, ha panaszmentes, jól funkcionál, szép, és ráadásul a röntgenen is rendben van.

Fontos tudnia, hogy vannak igen modern eszközök és anyagok a gyökérkezelés elkerülésére, még fájdalmas, mélyen szuvas fog esetén is.

Ilyen például a Vital Pulpa terápia, mely korszerű rendelőkben már elérhető.

Fontos, hogy a mélyen szuvas fog is, ha időben, jó kezekbe, megfelelő tudású szakember kezei közé kerül, megmenthető a gyökérkezeléstől.

Ha egy fog gyökérkezelt, onnan már potenciálisan gócnak tekintendő, tehát a legfontosabb a megelőzés!