Fogínykezelés
Az egészséges fogíny nem vérzik!
Fogínypanaszok a lakosság több mint 85%-t érintik.
Ne várja meg a fogínysorvadást és a fogak meglazulását! Vegye kezébe az irányítást, és foglalkozzon tudatosabban fogínyével! A fogínybetegségek nagy része könnyen gyógyítható és megelőzhető a rendszeres fogínykezelésekkel és a helyes otthoni fogápolással.
Fogínykezelések kapcsán feltett leggyakoribb
kérdések
Ha meglazult a fogam, megmenthető e fogínykezeléssel?
Gyakori kérdés. A válasz nem egyszerű. Mennyire lazult meg a fog? Már csak a fogíny tartja, vagy még a csont is? A csont egyenletesen húzódott vissza a fog teljes kerülete körül, vagy bizonyos helyeken mélyebb a csonttasak? Van e általános egészségügyi probléma, gyógyszerszedés, csontritkulás vagy sem?
Ezek csak a legegyszerűbb kérdések, még nem mentünk a fogínykezelés diagnozisának mélyére. Mint Ön is láthatja, nincs egyértelmű válasz, ahány eset annyi lehetséges megoldás létezik.
Egy biztos, ami általánosságban minden fogínykezelés kapcsán igaz! A fogínypusztulás, ha esetleg meg nem is állítható, a legtöbb esetben lassítható. Az idő Ön ellen dolgozik. Minél előbb lép, annál több lehetőség van és annál több csont van, ami menthető. A fogínykezelés kapcsán nem az a kérdés, hogy menthető e, hanem az, hogy mikor kezdhetjük el a kezelést!
Fogínyvérzés esetén mi a legjobb fogínykezelés?
A fogínyvérzés hátterében, az egészen banálistól az igen súlyos fogínyproblémáig állhatnak okok. Az első lépés tehát mindig a diagnózis. Szerencsére az esetek több mint felében egy alapos ultrahangos fogkőeltávolítás tökéletesen elegendő a fogínyvérzés megszüntetéséhez. Ez a basic fogínykezelés eltávolítja a fogköveket, így a gyulladást okozó baktériumokat is.
Amennyiben egyes fogak, vagy több fog körül komolyabb fogínytasak is van, akkor az ultrahangos fogkőeltávolítás után fogínykürettre, lézeres kezelésre is szükség lehet. Ha komoly visszatérő fogínyfertőzés van, komolyabb fogkőképződés nélkül, abban az esetben szükség lehet antimikrobiális fotodinamikus terápiára, amely gyógyszerek és mellékhatások nélkül elpusztítja a kóros baktériumok 99%-t!
Milyen vizsgálatokra van szükség a fogínykezelések előtt?
A fogínykezelések előtt alapos szájvizsgálat, röntgenfelvétel és bizonyos esetekben 3 D CBCT felvétel szükséges. Az első lépés mindig a diagnózis felállítása. A szájvizsgálattal megállapíthatjuk a fogínyvérzés okát, , megvizsgáljuk az esetleges fogínytasakok meglétét, illetve azok körülbelüli mélységét, emellett a fogak mozgathatóságát. A két dimenziós panoráma röntgenfelvétel egy általános átnézeti képet ad, melyen megállapítható, hogy generalizált, azaz az összes fogra kiterjedő fogágypusztulásról van e szó. Amennyiben a folyamat csak egy-egy fogat érint, úgy az adott fogról intraorális röntgen készül, melyen alaposabban vizsgálható. Amennyiben még komolyabb diagnózisra van szükség, úgy 3 Dimenzós CBCT készülhet az adott fogról.
Mi az a fogászati kürett? Fájdalmas?
A fogászati kürett fogászati érzéstelenítésben történő fogínykezelés. Ennek megfelelően nem fájdalmas. A kezelés előtt ultrahangos fogkőeltávolítás történik, melynek során a nagyobb és ínby feletti fogkövek eltávolításra kerülnek. A fogászati kürett a mélyebb fogínytasakokban a fognyaki, gyökérfelszíni részekre lerakódott fogkövek eltávolítására való. Ezekre a helyekre az ultrahangos készülék már nem ér le, így nem tudja a finom felrakódásokat eltávolítani. A kürett lényegében egy sppeciális formájú éles eszköz, mellyel a tasak mélyén a foggyökér felszínének végigsimításával dolgozik a fogorvos vagy a dentalhigiénikus szakember. A kürettálás során a cél az, hogy a gyökérfelszín teljesen sima legyen. A sima felszínen megindulhat a regenerálódás. A küretteálás után sok esetben javasolható lézeres fogínykezelés, ami feszesebbé teszi a meglazult szöveteket.
A Biolitec sebészeti lézerrel a fogínytasakok mélyén elpusztítjuk a baktériumokat és elpárologtatjuk a granulációs szöveteket. A lézerfény a csontban biostimuláló hatású, ez pedig regenerációt jelent. A lézeres kezelésekkel enyhén meglazult fogak esetén jó eredményeket érhetünk el. A csont nem épül vissza, de a fogat tartó szövetek feszesebben tartják a kezelés után a fogat.
A lézeres kezelés nem önálló terápia, hanem egy kezelés sorozat része. Egy állomás, amely előtt és amely után is lehetnek még további fogínykezelések. Az első lépés mindig az alapos fogkőlevétel. Mélyebb tasakok esetén a fogínykezelés a fogínykürettel folytatódik, amikor az apróbb, mélyebb területeken levő felrakódásokat is eltávolítjuk. A következő lépés már függ a tasakok mélységétől, az általános egészségi állapottól és a kiindulási októl is. Sok esetben a kürett után következik a lézeres kezelés, más esetben elég az antimikrobiális fotodinamikus terápia.
A lézeres fogínykezelés előtt meg kell határozni, hogy pontosan milyen fogínybetegséggel állunk szemben. Nem érdemes egy adott kezeléshez ragaszkodni, hanem először meg kell találni a probléma okát, és ehhez kell megfelelő kezelést választani. A lézeres kezelés sosem az első lépés a fogínykezelések során. Amennyiben erre szükség van - például meglazult fogak esetén, de csak akkor ha még van elegendő csont, ami a kezelés után tartani fogja a fogat - első lépés mindig az alapos ultrahangos fogkőeltávolítás. A lézeres kezelés csak megtisztított közegben, sima fogfelszín mellett végezhető, egyébként semmi értelme nincs.
Amennyiben tehát Ön a lézeres fogínykezelésben hisz, ez szuper dolog, és nagyon jól fog működni, ha betartjuk a szükséges kezelési lépéseket, melyek a legtöbb esetben a következők:
1. ultrahangos fogkőeltávolítás
2. kürettálás
3. lézeres fogínykezelés
Természetesen, Ön nincs egyedül ezzel a problémával. Kb. minden 20. páciens számára érzékeny a fogkőlevétel, így a számukra a kezelést érzéstelenítésben végezzük. Érdemes megpróbálni a Guided Biofilm Therapyt, melyet a svájci EMS ultrahangos géppel végeznek munkatársaink. Ez az ultrahangos készülék lényegesen finomabb, mint a basic készülék, így a fájdalom az érzékenyebb páciensekre sem jellemző.
A fogak sínezése azt jelenti, hogy a meglazult fogakat egymáshoz rögzítjük, hogy a rágóerő, illetve a nyelv által kifejtett erő ellenében jobban tartsanak ezek a fogak. A sínezés előtt minden esetben szükség van ultrahangos fogkőeltávolításra, esetenként fogászati kürettre vagy lézeres fogínykezelésre. A tiszta, enyhén mozgó fogakat ezek után lehet összekötni.
A sínezésnek több módja is lehet, de általánosságban igaz, hogy a sín sosem érinti a fogínyt, a sín körül a fogakat tisztítani lehet. A sínezés hatására az enyhén mozgó fogakat stabilizálni tudjuk. Fontos, hogy a sínezett fogak otthoni ápolására és a rendszeres fogászati kontrollokra (min. 3 havonta!) nagy hangsúlyt kell fektetni, hogy az állapot a lehető legtartósabb legyen!
A fogínykezelés lépései
Állapotfelmérés
Panorámaröntgen
Ultrahangos fogkőeltávolítás
Antimikrobiális terápia
Parodontális kürett
Lézeres fogínykezelés
Fogínygyulladás, fogínysorvadás kezelése
Guided Biofilm Therapy
Antimikrobiális terápia
Lézeres fogínykezelés
Egyszerűen: kezdje el most! A fogínybetegségek legnagyobb része megelőzhető. Még későbbi stádiumokban, pl. enyhén mozgatható fogak esetén is van esély, arra, hogy a fogíny feszesebb legyen, és a fogak stabilizálódjanak. A lényeg, hogy mind a rendelői, professzionális kezeléseket, mind az otthoni fogápolásra vonatkozó javaslatokat mielőbb el kell kezdeni. Új tudományos koncepció A Guided Biofilm Therapy a fogínybetegségek megelőzésének és kezelésének új módszere. A kezelés az edukációval és a folyamatos kontrollal összekötött. A kezelések fájdalommentesek, kényelmesek. Bármikor elkezdhető, mindenképp hatékony. Az implantátumok megőrzésében is!
Dr. Pulai Mónika
Konzerválófogászat és fogpótlástan szakorvos