Fogpótlás csiszolás nélkül

Fogpótlás

Ki ne vágyna kisebb foghiánya esztétikus rehabilitációjára gyorsan, egyszerű beavatkozás útján és költséghatékonyan? Megfelelő fogászati szituáció esetén mindez megvalósítható. Nem kell minden esetben lecsiszolni a fogakat, nem kell minden esetben korona. Ma már számtalan modern esztétikai fogászati lehetőség áll rendelkezésre és kiemelten fontos, hogy védjük az ép foganyagot. A fogpótlások típusairól ezen a linken talál bővebb tájékoztatást.

Milyen esetben készíthető el egy fogpótlás csiszolás nélkül?

A fogak lecsiszolását akkor kerülhetjük el, ha a foghiány aránylag kicsi, azaz a foghiány előtti és mögötti fog között a távolság kb. 1 cm-nél nem nagyobb. Ez a szituáció leggyakrabban a kisőrlő fogak eltávolítása után alakul ki. Ilyen rövid távolság esetén, statikai szempontból megengedhető, hogy egy egyszerűbb, kisebb felületen kapaszkodó fogpótlás típust készíthessünk. A hagyományos koronás megoldással szemben, mely tökéletesen beborítaná az egész fogfelszínt, csak kevesebb foganyag feláldozására van szükség.

Csiszolás nélküli fogpótlással a leggyakrabban egy kisőrlő fogat pótlunk. A fogpótlás egy hét alatt elkészül, a hagyományos fogpótláshoz képest olcsóbb, és a fogzománcot nem kell lecsiszolni az elkészítéséhez!

Mit jelent az, hogy csiszolás nélküli?

A csiszolás szót, a fogászatban elsősorban teljes borító korona elkészítésekor használjuk. A fogkorona lecsiszolása annyit jelent, hogy a fogat borító zománcfelszínt megfelelő szabályok szerint elcsiszoljuk. Az eredeti zománc helyére kerülhet a borítókorona – porcelánból vagy egyéb anyagból.
A csiszolás nélküli fogpótláshoz a zománcfelszínt nem szükséges eltávolítani, elcsiszolni. A fogpótlás rögzítésére finom kazettákat fúr a fogorvos a fogba. Ez a megoldás a csiszolással szemben jóval kevesebb foganyag feláldozását jelenti. Ez lényegesen kevésbé megterhelő, mind a fog, mind a páciens számára, mint a teljes csiszolás.

Egy fog hiánya esetén implantátumot vagy csiszolás nélküli hidat érdemesebb választani?

A kérdésre nem adható egyértelmű válasz. Még ugyanolyan fogászati szituáció esetén is máshogy dönthet két ember, hiszen eltérő szempontjaik lehetnek az esztétika, tartósság, ár és a beavatkozás súlyossága tekintetében. Egy fogpótlás megtervezésekor, a fogászati konzultáció során, érdemes minden megoldás előnyét és hátrányát átbeszélni. Így a szakmai szempontok mérlegelése után, a páciens számára leginkább kedvező megoldás születhet.

Bejegyzések A Témában