Mi is az a gennyes fog?
A gennyes fog egy gyűjtőfogalom. A genny, azaz a baktériumokkal és szövet-törmelékkel teli gyulladásos váladék lehet a fog belsejében, a foggyökér környékén, áttörhet a fogíny felé és gennyzacskót formálhat az ínyen a fog fölött, vagy rosszabb esetben áttörhet a mélyebb szövetek felé, melynek súlyos szövődményei és következményei lehetnek – ebből csak az egyik legenyhébb az, hogy felduzzad az arc. Mi miért történik? Mi a teendő? Mit lehet tenni, ha feldagadt az arcunk? A gyökérkezelés a fog megmentésére irányul - érdemes hosszabban is olvasni róla, ha nem ismeri a modern gyökérkezelési megoldásokat, mert a jelenkor technikája és az érzéstelenítés egészen más már, mint évtizedekkel ezelőtt!Hogyan alakul ki a gennyes gyulladás a fogban?
Gennyes gyulladás egy fogban vagy környékén nem alakul ki előzmények nélkül. A genny lényegében elhalt baktériumokat és szöveti elemeket, sejteket tartalmaz. Akkor jelenik meg, ha a baktériumok behatolnak a szövetbe, így az immunrendszer védekező egységeket (gyulladásos szöveti sejteket) juttat a helyszínre, melyek elkezdik elpusztítani a baktériumokat. Ilyenkor nem csak a bacik, hanem saját szöveti elemek is áldozatul esnek. Ez az elhalt szövetmassza a genny. A genny tehát baktériumokat és gyulladást is jelent. A baktériumoknak valahogy be kell jutniuk a szövetek közé – ez leggyakrabban a fog belsején keresztül, a gyökércsatornán át történik. Hogy jutnak be a gyökércsatornába? Mély fogszuvasodáson, tömés vagy korona melletti másodlagos szuvasodáson keresztül. Itt olasat többet a gyökértömés menetéről. Összefoglalva tehát a gennyes fog kialakulása: 1. Mély fogszuvasodás, következményes fogbél elhalással → 2. Elhalt fogbél befertőződése baktériumokkal → 3. Baktérium toxinok átszivárgása a gyökércsúcson keresztül a mélyebb szövetek felé (csonthártya, csont, kötőszövetek) → 4. Immunrendszer aktivizálódása, gyulladás kialakulása → 5. Genny kialakulása, felgyűlése a gyökércsúcson → 6. A genny utat keres magának (granuloma, ciszta kialakulása a gyökércsúcson, fistulanyílás és gennyzacskó kialakulása a fogínyen, ha a genny a mélyebb szövetek felé is utat tör, súlyos gyulladásos következmények)Melyek a gennyes fog tünetei?
A gennyes gyulladás legjellemzőbb tünetei következnek abból, ahogyan maga a folyamat kialakul:Mit tegyünk, ha gennyzacskót látunk a fogínyen?
A gennyzacskó, vagy fisztula nyílás annak a jele, hogy a gyökér csúcsán felgyülemlett genny utat tört magának a vékonyabb csontfelszín felé, általában a fog fölött, esetleg két fog között magasan a fogíny felső részén jelenik meg a nyílás és a genny. A szervezetnek ez az „eljárása” rövidtávon segít, mivel a genny leadásával a mélyben a feszültség csökkenhet, így a fájdalom nem jelentős. Hosszútávon azonban nem előnyös, mivel a mélyben a szöveti gyulladás és a csontpusztulás tovább zajlik. Ha gennyzacskót látunk a fogínyen a fog fölött vagy alatt, akkor tanácsolom, hogy akkor is keresd fel fogorvosodat, ha a gennyzacskó az egyetlen tünet, amit észreveszel, ugyanis ez a gyulladás nem múlik el magától. A fogorvos röntgenfelvétel segítségével megállapítja, hogy melyik fog gyökerétől ered a gennycsatorna, majd ezt a fogat fájdalommentes gyökérkezeléssel rendbe hozni. Előfordulhat, hogy a gennyes nyílás egy teljesen ép fog fölött van! Ilyen esetben a gennycsatorna általában a mellette levő tömött fog felől származik, a genny ferdén tört magának utat, megtévesztve ezzel a szemlélődőt! Ha gennyzacskó van a fogínyen, akkor ezek a lépések várhatóak - itt nézheti meg a gyökérkezelés árakat: 1. Az érintett fog meghatározása szájvizsgálattal és röntgenfelvétellel 2. Gyökérkezelés, gyökércsatorna fertőtlenítése, majd gyógyszeres lezárás 3. Amennyiben a gyógyszeres lezárás sikeres, úgy a gennyes fisztula pár napon belül teljesen elmúlik 4. Panaszmentes esetben a gyökércsatorna újbóli fertőtlenítése majd gyökértömésMi a helyzet a gennyes fog esetén az antibiotikumokkal?
Az antibiotikum nem aszpirin! Számos nagyon komoly szövődménye és hosszú távú súlyos következménye van a felesleges antibiotikum szedésnek. Soha ne kezdjünk el otthon, a magunk „örömére” antibiotikumot szedni egy gennyes fog gyanúja esetén! A gennyes fogak szempontjából az antibiotikumok csak átmeneti „segítséget” nyújtanak, inkább elodázzák a bajt. Az antibiotikumok ugyanis a fog belsejébe nem jutnak be! A gennyes gyulladás oka azonban a fog belsejében élő baktérium tömeg, ezeket kell tehát elsődlegesen elpusztítani, illetve a további fertőződés elől a foggyökér csatornát precízen lezárni. Ha a fogorvos úgy látja, hogy az oki kezelés, azaz a gyökérkezelés mellett szükség van még egy szisztémás antibiotikumos támogatásra, ezt mindig nagy körültekintéssel teszi, ha erre valóban szüksége van a betegnek.Mikor lesz gennyes a fog a korona vagy fogtömés alatt?
A fogtöméseket, régi fogkoronákat időnként – ha lehet minimum évente egyszer – ellenőriztetni kell! Egy mély fogtömés, vagy régi korona alatt a fog akár csendben, észrevétlenül is elhalhat. Sokáig akár panaszt sem okoz. Eleinte csak a gyökércsatornában vannak baktériumok, majd lassan alakul ki a gyökércsúcsi gyulladás. Sokszor egészen nagy kiterjedésű csontfelritkulás (pl. ciszta) alakul ki úgy a gyökér csúcsán, hogy a páciens nem érez különösebb jeleket, csak egy ellenőrzés során a röntgenen derül ki, hogy gond van a gyökérrel.Miért érnek el a Budapest Dental Fogászat fogorvosai kiemelten jó eredményeket a gyökérkezelések területén?
A Budapest Dental Fogászat fogorvosai kiemelt figyelmet fordítanak a gyökérkezeléssel kapcsolatos fogászati kezelésekre. Rendelőnkben a gyökérkezelést kiemelt jelentőségűnek tartjuk, precíz háttér technológiával támogatjuk, így sikeres eseteink aránya nagyobb, mint az ezeket a technológiákat nem nyújtó rendelők esetében: 1. Lézeres gyökércsatorna fertőtlenítés 2. Antimikrobiális fotodinamikus terápia 3. Speciális gépi gyökércsatorna feltárás 4. Digitális gyökércsatorna bemérés 5. Digitális intra- és extraorális röntgenfelvételek 6. Gyökértömött fogak követéses vizsgálata, automatikus visszarendelés félévente 7. Gyökértömött fogak védelme borítókoronávalBUDAPEST DENTAL
Sütihasználati tájékoztató