Mindennapi fogápolás helyesen – tanácsok és speciális fogápolási eszközök

Fogápolás, fogmosás

A Budapest Dental Esztétikai fogászati rendelőben dolgozó fogorvosok és fogszakorvosok alapvető fontosságúnak tartják a helyes szájápolás elsajátítását és a dentálhigiénikusok által alkalmazott fogkozmetikai kezeléseken kívül is mindent megtesznek, hogy segítsenek megelőzni pácienseiknél a fogászati betegségek kialakulását.

Helyes fogápolás

A helyes fogápolás titkai: hozzáállás, következetesség és hasznos eszközök. A helyes fogápolás elsősorban a hozzáálláson és az akaraton múlik. A tapasztalatok szerint inkább kevesebben vannak azok, akik megfelelően értenek hozzá. Mindemellett az utóbbi 10 évben lett népszerű a fogköztisztító kefe és a superfloss, melyek segítségével a legalaposabb fogmosás is elérhető.

Ha Ön akarja, felnőtt korban is megtanulhatja, a helyes fogápolást. A Profi fogmosás oktatás segít Önnek! A megelőzés legfontosabb pillére a helyes és rendszeres fogápolás és legalább évenként egyszer a fogorvosi állapotfelmérés.

Fogaink valódi kincsek. Az Ön fogai is azok. Nem mindenki olyan szerencsés, hogy ezt már gyermekkorában megtanulhatja, sokaknak kemény helyzeteken, feldagadt arcon, letört fogakon vezet el az út a felismerésig.

Nem mindenki tanulja meg szüleitől gyermekkorában a helyes fogmosás elemeit. Sőt!

Mindannyiunkat az édesanyja, édesapja, vagy valamely hozzátartozója vezeti be a fogápolás rejtelmeibe. Valószínűleg mindannyian, normális kisgyermekhez méltóan visítottunk, amikor először életünkben a fogkefe a fogunkhoz ért. Ha az édesanyánk türelmes, következetes, akár szigorú és kitartó volt, ma valószínűleg gondosan és alaposan ápoljuk a fogainkat. Ha kapkodott, fáradt volt és ideges, akkor a mi fogmosási szokásaink is nagy valószínűséggel ehhez igazodnak és ennek sajnos idővel elérkeznek a maga következményei, fogínygyulladás vagy fogszuvasodás képében.

A saját fogainkért magunk vagyunk a felelősek! A helyes fogápolás megtanulható!

A múlt elmúlt. A szokások viszont megváltoztathatóak. A saját fogainkért pedig csak mi magunk vagyunk a felelősek. Mindenki tehet többet annál, mint amit előző nap tett. Mindenki képes arra, hogy új fogmosási szokásokat vezessen be. Mindannyian képesek vagyunk arra, hogy a fogaink összes felszínéről alaposan letakarítsuk az odatapadt ételmaradékot és a lepedéket. Ön is képes rá! Csak elhatározás kérdése!

Az alábbi cikkben a legfontosabb fogápolási teendőket vesszük sorba.

Fogszuvasodás és fogágybetegségek megelőzése helyes szájápolással

Mit tehetünk fogaink egészségéért? Rengeteg mindent! Ha tudatosak és rendszeresek vagyunk, ha megértjük, hogy fogaink valóságos kincsek, nem kell bajlódnunk a fogszuvasodással. Rendszeres és alapos szájápolás mellett a fogorvost elég félévente egyszer meglátogatni és egy állapotfelmérés csupán pár perc alatt megerősíti – érdemes az erőfeszítés, a doktor leteheti a fúróját, csak az egészséges fogaink látványában gyönyörködhet.

Milyen betegségeket okozhat a fogakon hagyott lepedék?

Amennyiben a lepedéket nem távolítjuk el a fogakról és a fogközökből, előbb fogkő, majd fogágybetegség alakul ki, végül csontpusztulással akár fog elvesztésével kell számolnunk. Ugyancsak a fogakon maradó lepedék okozza a fogszuvasodás kialakulását is.

Várandós kismamák esetében az ínygyulladás esélye még nagyobb, hiszen ilyenkor egyrészt a gyakori hányások miatt nő a nyál savassága, ami károsítja a fogzománcot, másrészt a hormonális változások miatt hajlamosabbak az ínygyulladásra.

A fogak egészségének megőrzése érdekében a legfontosabb teendőnk a megelőzés:

  • Mindennapi fogápolás – Fogkefe és fogkrém: Legyünk következetesek, fogat mosni minden nap minimum kétszer kell hagyományos fogkefével vagy elektromos fogkefével. Legyünk alaposak, a fogmosás minimum két percig tartson és minden fogfelszínt érintsen. Tudatosítsuk, hogy a lepedék eltávolításának legfontosabb része a mechanikai tisztítás, melyet nem helyettesít semmi csak a dörzsölés!
  • Speciális fogápolási eszközök használata 2-3 naponta: A fogkefe már nem elég, mert túlzottan puha ételeket eszünk, melyek bekenődnek a fogközökbe. A fogköztiszító kefe (interdentalis fogkefe), a fogselyem vagy egyéb fogtisztító eszköz (pl.:superfloss) ugyan olyan alapfelszereltség, mint a fogkefe és a fogkrém. Így lesz teljes a helyes fogápolás!
  • Szájzuhany – inkább kiegészítő fogápolási eszköz, kellemesen megmasszírozza az ínyt és a fogközöket, de nem helyettesíti a fogközök interdentalis megtisztítását.
  • Étkezés – szénhidrát (csoki, cukor, kenyér) fogyasztása után érdemes a fogainkat megmosni. A rágás fokozza a nyáltermelést, így ha hamburgert falatoztunk, és nincs időnk vagy lehetőségünk fogat mosni, legalább egy rágót rágjunk el (ha lehet cukormenteset) még jobb egy répa – így legalább rosthoz is juttatjuk a szervezetünket.
  • Fogászati állapotfelmérés és Ultrahangos fogkőlevétel: Minimum félévenként kérjünk fogkőleszedés kezelést dental higiénikusnál, vagy fogorvosnál, illetve legalább évenként menjünk el fogászati kontrollvizsgálatra.

Ha az akarat és az elhatározás megvan, jöhetnek az eszközök!

Fogápolás eszközök

Hagyományos fogápolási eszközök

A  hagyományos fogápolási eszközök kellékei, a fogkefe és a fogkrém, hogy elkerüljük a túl gyakori fogkőeltávolítást a későbbiekben. 

A fogkrémekről

A szájápolás legfontosabb eszközei a fogkrém és a fogkefe.

Nagyon sokféle fogkrém van forgalomban. A legtöbb fluor tartalmú, amely beépülve a fogzománcba ellenállóbbá teszi azt a fogszuvasodással szemben.

Egyes fogkrémek antibakteriális és gyulladáscsökkentő anyagokat is tartalmaznak, ezek főleg a fogágybetegségben szenvedőknek ajánlottak, pl. Parodontax. Mások a fogak érzékenységét csökkentik azáltal, hogy a zománc kopása vagy az íny visszahúzódása által szabaddá vált dentin csatornácskákat lezárják (a dentin a fogzománc alatt helyezkedik el, puhább szerkezetű). Ilyen például a Sensodyne fogkrém.

Vannak akik a nehézfémek mellett a fluort is szeretnék kivezetni a szervezetükből, ők fluirid mentes, vagy homeopátiás fogkrémet használnak. Szinte nincs olyan páciensem aki meg ne kérdezné: Doktornő, melyik fogkrémet ajánlja? A válasz az, hogy amennyiben nincs speciális probléma, mint a fent említett fogágybetegség vagy fogérzékenység, akkor lényegében mindegy!

Léteznek gyermek fogkrémek is, amelyek 6 éves kor alatt ajánlottak. Ezek fluor koncentrációja alacsonyabb, így ha a gyermekek le is nyelik fogmosás közben, nem állhat fenn a fluor mérgezés veszélye.

A fogkefékről

A fogkefék skálája is színes: különböző keménységben, méretben és formában kaphatók. A közép kemény esetleg puha fogkefével távolítható el a leghatékonyabban a lepedék a fogak felszínéről. Az extra puha fogkefe az ínyvisszahúzódás miatt fognyaki érzékenységben szenvedőknek ajánlott. Kemény fogkefét a legtöbb fogorvos nem ajánlja páciensének, a kemény sörte használatával nagy az esélye a fognyaki kopás kialakulásának.

A fogkefék sörtéinek a milyenségét, elrendeződését tekintve vannak, amelyek az ínyszél masszírozását, tisztítását is lehetővé teszik, mások a fogak közti területet tisztítják jobban (ferde sörtecsomók).

Ne ijedjen meg ha vérzik a fogínye fogmosás közben és nehogy abbahagyja az ápolást! A vérzés a gyulladás jele, az pedig az ottmaradt lepedéktől van. Ha vérzik a fogíny mosson még alaposabban fogat, pár nap múlva abbamaradhat a fogínyvérzés!

Fontos tanács: egy fogkefét maximum három hónapig használjunk. Ha előbb elhasználódottnak tűnik, akkor vegyünk újat. Ne sajnáljuk rá a pénzt, a fogainkról és azok egészségéről van szó! Még tudatosabbaknak: lehet egy fogkefénk reggelre, és egy pedig estére. Így mindig száraz fogkefével kezdhetjük a fogmosást, ami a tapasztalatok szerint jobb eredményhez vezet.

Tudta, hogy a fogkefe is lehet veszélyes eszköz a kezünkben?

Soha ne sikáljuk vízszintes mozgásokkal és nagy erőt kifejtve a fogainkat, mivel ilyenkor nemcsak a lepedéket préseljük be a fogrésekbe, de ugyanakkor az ínyünket is ledörzsöljük a fognyakakról. Ez utóbbi erős érzékenységet fog eredményezni fogainkon, és kevésbé tud védekezni a fog a baktériumok által teremtett savas hatásokkal szemben is.

Fogápolás helyesen kivitelezve

A helyes technika: íny felől a fog éle fele, sepregető mozdulatokkal, közepes erőkifejtést kell alkalmazni, ezáltal megtisztítjuk az ínyt és a fogréseket is. Közepes kemény sörtéjű fogkefét válasszunk, ez tudja hatékonyan, de ugyanakkor kíméletesen letisztítani a fogainkat.

Elektromos fogkefe – kényelmes és praktikus

A kézi fogkefék mellett újabb és újabb típusú elektromos fogkefék jelennek meg. Kezdetben ezek előnyeit elsősorban a mozgáskorlátozott egyének tudták kihasználni, mivel hatékonyságuk nem haladta meg a megfelelő kézügyességgel használt kézi fogkefékét. Az újabb típusúak viszont már háromdimenziós mozgást végeznek, használatukkal rövidebb idő alatt jelentős tisztító hatás érhető el. Ha elektromos fogkefe vásárlására adjuk fejünket, érdemes azt a típust választani, ami két perces fogmosás után jelez nekünk az eltelt időről. Meg fogunk lepődni, milyen hosszú is ez az idő… (Napi 2×2 perces fogmosás a minimum!). Az elektromos fogkefe tehát jó választás! Segítségével hatékony és alapos lehet a fogmosás!

Előnye a hagyományos fogkefével szemben, hogy hatékonyabb és rövidebb ideig tart a fogak tisztítása. Hagyományos fogkefével 5-7 percig kéne mosni a fogakat, hogy a lepedék teljes mértékben eltávolítható legyen, míg elektromos fogkefével 2 perc is elegendő ugyanolyan eredményesség eléréséhez. Forgó mozdulatainak köszönhetően ínyünket is kíméli, még ha vízszintesen is mozgatjuk a fogkefét, akkor sem tudunk sérülést okozni rajta. Fejét ugyanúgy 3-4 havonta le kell cserélni, mint a hagyományos fogkefénket.

Speciális fogápolás eszközök

Speciális fogápolási eszközök

A hagyományos eszközök mellett azonban számos hatékony szerkentyű áll még rendelkezésre, hogy a fogakat és a fogínyt valóban alaposan megtisztítsuk. Ha valaki kipróbálja, hogy egy alaposan kivitelezett kétperces fogmosás után interdentalis fogtisztító kefével még milyen ínyencségeket tud elővarázsolni fogközeiből – nos, ő egészen biztosan fogköz tisztító hívővé válik és hetenként legalább kétszer használni is fogja kedvencét.

Interdentalis fogkefe – precíz fogorvosok ajánlásával

Léteznek speciális célokra készült fogkefék is: orthodonciai fogkefe a fogszabályzót viselőknek, protézistisztító fogkefe vagy az interdentalis fogkefe nem csak a fogágybetegségben szenvedőknek.

Az interdentalis fogkefe első ránézésre egy apró üvegmosóra hasonlít, kiváló, sőt talán a legjobb – eszköze a fogközök alapos tisztításának. 

Az interdentalis fogkefe segítségével a szűk fogközökbe juthatunk be, onnan is kitisztítva a veszélyes lepedéket. A legkisebb interdentalis keféket egészséges fogággyal bírók is használhatják, ezek olyan vékonyak, hogy a jól záró egészséges fogak közé is beférnek. Aki úgy véli, hogy túlzottan zárt a fogsora, ezért élből elveti az interdentális kefe használatát – mondván olyan szűk helyre úgysem fér be semmi, érdemes kipróbálnia a Curaprox CPS 06 (zöld) kiskeféjét. Meg fog lepődni, hogy még a legalaposabbnak hitt fogmosás után is enyhén szólva „érdekes” dolgokat találhatunk vele fogközeink között.

Fogágybetegek részére a vastagabb, nagyobb szőrű interdentalis kefék javasoltak, ezekkel a tágabb fogközöket lehet kitisztítani. Fogimplantátumokhoz vagy fogszabályozó készülékhez szintén megvannak a megfelelő kefék.

A fogköz tisztító kefét érdemes a hagyományos fogmosás előtt alkalmazni, a kitisztított fogközökbe ugyanis a hagyományos fogmosáskor keletkező fogkrémhab már jobban behatol, erősítve a fogzománcot a fogak oldalsó felületein is.

Használata igényel némi kézügyességet, hiszen a szűkebb fogközökbe bevezetése nem mindig könnyű. Ajánlatos, hogy használatakor ne a tükör segítségét vegyük igénybe – így sokkal nehezebb – hanem akár csukott szemmel, a belső megfigyelésünkre hagyatkozva, óvatosan vezessük be a fogközbe. 

Nem kell megijedni, ha először vérzést okozunk, ez annak a jele, hogy a fogközben a lepedék már gyulladást idézett elő – a teljesen egészséges íny nem vérzik. Egy alapos tisztogatás után másnap már szinte alig, harmadnapra pedig teljesen megszűnhet az ínyvérzés. Heti 2-3 alkalommal kell alkalmazni. 

Fogselyem

A második legismertebb és széles körben alkalmazott eszköz a fogselyem. A selyemnek két típusát különböztetjük meg: a viaszozott és ízesített valamint a viaszmentes kiszerelést. Alkalmazásának célja: a nehezen tisztítható fogrések hatékony lepedékmentesítése. Nagyon szoros fogrések esetén, ahol egyéb kiegészítő fogtisztító eszközök nem alkalmazhatók, a fogselyem jól ellátja feladatát. Egy dologra kell odafigyelni, hogy a fogrésbe való bepréseléskor, szorosan a fog felszíne mentén vigyük át a kontaktponton, különben, ha nem figyelünk, elvághatjuk az íny papillát, amely a fogrést kitölti.

Hagyományos fogselyem

A hagyományos fogselyem – elsősorban a frontfogak, metszőfogak fogközeinek tisztítására való, ahol az interdentalis kefék alkalmazása nem lehetséges. Használatkor arra kell figyelni, hogy nem a fogközben kell kontrollálatlanul a szálat fel-le húzogatni, hanem a fogselymet az egyik fog oldalára feszítjük rá, és a fog oldaláról – amennyire megy az íny alatti területen is – szedjük le a felrakódásokat. Az egyik fog felszíne után a szalagot nem kell még eltávolítani, hanem jöhet a szomszédos fog felszínének megtisztítása. Tehát fontos: nem a fogközt tisztítjuk, hanem a fogköz felé néző fogfelszíneket!

Superfloss – a hidak alatti terület tisztítására

Hagyományos fogselyem mellett használhatunk speciális fogselymet: superfloss-t. Ennek a használatát elsősorban fix fogpótlás esetén javasoljuk (hiszen pl. hidaknál nincs fogköz, így nem tudjuk bevinni a fogközbe az egyszerű fogselymet), de használata bárkinek javasolt, aki szeretné alaposabban tisztítani a fogközeit. Előnye a hagyományos fogselyemmel szemben, hogy nem áll fenn a veszélye annak, hogy elvágjuk az íny papillát, mivel a superfloss-t nem kell a kontaktponton (felszínen) átvezetni. Ez a speciális „fogselyem” három részből áll:

  • elülső, merevített szál, mint a cipőfűző kemény vége, csak annál jóval finomabb, mely oldalról segít bevezetni a selymet a fogközbe vagy a híd alá,
  • középső, szivacsos rész szolgál lényegében a lepedék eltávolítására, könnyebben kiszedi a lepedéket, nedvességre kissé meg is duzzad.
  • harmadik rész pedig egy hagyományos fogselyemnek felel meg, azaz a fogfelszín tisztítására szolgál

Szájzuhany

A szájzuhanyt szintén a lepedék eltávolítására találták ki, de inkább a fenti szájápoló eszközök alkalmazása után, vagy a köztes napokban kiegészítő eszközként alkalmazzuk. Ez az ínyt is masszírozza – akár naponta többször is használhatjuk, kellemes, üdítő érzést okoz!

A szájzuhany nagy nyomással vizet présel egy tartályból a fogrésekbe, ezáltal kimosva onnan, a lerakódott lepedéket. Különböző erőfokozatai vannak, kezdetben a legenyhébb fokozattal kell kezdeni a használatát, és ahogy az íny lassan hozzászokik, emelni fokozatosan az erősséget. Ha nem szoktatjuk hozzá ínyünket, sérülést, gyulladást okozhatunk rajta. Gyulladt íny vagy meggyengült fogágy mellett, az erős vízsugár a lepedéket bepréselheti az íny alá, ezért nem jobb, hanem rosszabb hatást érhetünk el általa. Fontos azonban, hogy a szájzuhany maximum kiegészítő fogápoló eszköz és egyáltalán nem helyettesíti a fogkefét, fogkrémet és a speciális tiszító eszközöket!

Végül pár jó tanács, hogy a fogorvosi széket csak ellenőrzéskor kelljen meglátogatni:

  • Elsősorban közepes sörtéjű fogkefét használjunk, erős fognyaki kopás, fogágybetegség esetén puhábbat.
  • Célszerű száraz fogkefével kezdeni a fogmosást, mert ha a fogkefe mindig nedves környezetben van, gyorsabban fertőződik, a sörtecsomói felpuhulnak.
  • A fogkeféket időközönként cserélni kell (2-3 havonta), az elhasználódás függvényében.
  • A fogkefével való fogmosást (főleg hagyományos kézi fogkefe használata esetén) ajánlatos fogselyem, interdentalis fogkefe használatával is kiegészíteni, mivel csak a fogkefe önmagában nem képes megfelelően megtisztítani a fogak közötti területeket.
  • Fogpótlással rendelkező páciensek (pl. hídpótlás) mindig használjanak interdentalis fogkefét, vagy a híd tisztítására is alkalmas, a hídtest alá könnyedén bejuttatható speciális selymet – superflosst.
  • Ne csak a fogakat mossuk, hanem körkörösen masszírozva az ínyünket is. Reggel, fogmosás után érdemes a nyelvet is áttisztítani a fogkefével.
  • Ne használjunk hónapokig folyamatosan fertőtlenítő szájöblögetőt. Egy üveg elhasználása után hagyjunk szünetet, különben a szájflóra egyensúlya felborulhat.

A helyes fogápolás tehát tanulható! Kitartással és akarattal a mindennapokba az új eszközök beépíthetőek. A fogaink egészsége egy kis odafigyeléssel egy életen át megőrizhető! Ha több segítségre van szüksége, válassza a Profi Fogmosás Oktatás csomagot, és lépjen az egészséges mosolyért!

Ismerje meg professzionális dentálhigiéniai kezeléseinket!

Bejegyzések A Témában