Letört fog? Íme a 3 legfontosabb szempont amit tudnia kell!

Letört fog kezelése

„Ez tényleg egy roppanás volt? És mi ez a kemény szilánkszerű a nyelvemen? Ez nem lehet! Ez a fogam!? Most mit csináljak?”

A legfontosabb, hogy ne essen kétségbe! Letört fog esetén rengeteg megoldás van! Ha fogszuvasodás, ha baleset, ha rendellenes harapás áll a háttérben, a legfontosabb, tudja, mivel áll szemben!

Olvasson tovább, legyen felkészült a letört fogra vagy más fogbalesetre!

1. Alattomos, mély szuvasodás miatt letört fog

Hogyan lehetséges, hogy az addig egészségesnek hitt fogból hirtelen letörik egy darab? A fogszuvasodás gyakran a laikus számára láthatatlan módon tör előre a fogszövetben. A fogzománc, a fog külső, kemény szövete még tartja magát, azonban mélyebben a dentin, mely egy puhább anyag, a szuvasodás hatására felpuhul, benne üreg képződik. És egyszer csak reccs! Az egészségesnek hitt zománc felszíne, az alatta levő barlangba szakad.

Ilyen esetben általában már elég mély szuvasodással állunk szemben, csak idő kérdése, hogy a baktériumok mikor érik el a fogideget. Ha nincs még fájdalom, a fogat fogtöméssel még nagy eséllyel helyre lehet állítani. Minél tovább várunk, annál nagyobb esélye a gyökérkezelésnek, vagy a fog elvesztésének. Ha van fájdalom, ha nincs, érdemes mielőbb állapotfelmérést kérni!

Sokan azt gondolják: Túl sok fogat fúrt ki a fogorvos! Ez nem állja meg a helyét! A szuvas dentin puha, de ezt nem lehet látni. A fogzománc merev, kemény anyag, sokáig bírja, akkor is ha alatta a dentin már nem támasztja megfelelően alá. A fogorvosnak a teljes szuvas szövetet el kell távolítania. Rosszul hangzik igaz? De sajnos ez az igazság! Amikor kiszállunk a székből, és belenézünk a tükrörbe, az a valóság. Bizony a letört fog kezelése után sokszor első lépésben még kevesebb marad. Az ideiglenes ellátás után pedig jön majd a végleges helyreállítás.

Miért kell gyökérkezelni a letört fogat?

Nem biztos hogy kell! A mély szuvasodással valóban mélyen fertőződik a fogszövet, de sok olyan eset van, amikor elkerülhető a gyökérkezelés. A fogidegszövet nagyon regeneratív. A szuvasodás hatására olyan sejteket termel, amelyek igyekszenek a szövetet elhatárolni a fertőzéstől. Intelligens fogszövet? Bizony! A testünk egy csoda! Tele van ilyen és még tökéletesebb, hihetetlenül intelligens sejtközi funkcióval! Ezért van az, hogy a folyamat évekig is tarthat. Évekig van lehetőségünk a folyamatot leállítani!

Ha azonban már túl késő, a fertőzés eléri a pulpaszövetet, sajnos valóban gyökérkezelni kell! Ám nem mindegy hogyan! A gyökérkezelések 85%-ban sikeresek a szakirodalom szerint. A 85%-os sikert nagyobb eséllyel érjük el, ha mikroszkópos specialistát keresünk fel. A mikroszkópos kezelés során, extra lehetősége és tudása van a fogorvosnak a fog megmentésére! Sőt! Specialista szakember felkeresésével még határeset helyzetekben a gyökérkezelés is elkerülhető? Hogyan? Biodentin alkalmazásával! Ha érdekli ez a technika, járjon utána itt: Fogmentés – biodentin kezelés!

Letört fog

2. Rossz fogsorzáródás miatt letört fog

Lényegesen ritkább, hogy a fog így törik le. Leggyakrabban a frontfogakat érinti, és jellemzően kisebb zománcdarab törik le. Leggyakrabban a harapás süllyedése okozhatja, esetleg egy közelmúltban felhelyezett fogpótlás, mely megváltoztatta a fogsorok záródását.

Ha a letört rész éles, vagy aggódunk a harapásunk miatt, mindenképp érdemes a fogorvost felkeresni. Azt azonban érdemes tudni, hogy ha fogsor záródási probléma, pl. mélyharapás van a háttérben, akkor egy egyszerű tömés pótlással sajnos nem fogunk előre jutni, az ismét letörhet. Ilyenkor a törés okát, azaz a harapást kell kezelni. A harapás beállítása, az asszimetriák kezelése vagy a mélyharapás kezelése fogszabályozási, vagy fogpótlástani folyamat. Speciális fogsínekkel a harapás megemelhető. Érdemes hozzáértő fogorvost felkeresni, mert a harapási problémák témája meglehetősen speciális területe a fogászatnak.

3. Balesetben sérült, letört vagy kiesett fog

Minél nagyobb volt a baleset, azaz minél nagyobb mértékben rongálódott a fog, vagy a tartószövetek, annál gyorsabban kell eljutni a fogorvoshoz. A jelentéktelen lepattanástól a komoly méretű fogdarab letöréséig bármi előfordulhat. Lehet olyan eset is, hogy a fog maga nem törik el, kívülről sértetlen, azonban a csont és a mély szövetek, a fog tartószerkezete sérül, a fog kimozdulhat a helyéről.

Készüljön fel a fogbalesetre! Ha gyermeke van, ne halassza el ezt a lehetőséget! A balesetben kirepült fog tejbe, nyálba vagy gézbe csomagolása városi legenda. A kiesett fog visszaültetésének akkor van esélye, ha a fogat megfelelő hordozóközegben szállítottuk a fogorvoshoz és lehetőleg két órán belül ellátáshoz jutottunk. Rendelje meg a már magyarországon is kapható fogmentő dobozt! A dobozban olyan hordozóközeg van, ami a legjobb esélyt adja a kiesett fog számára, ha a fogorvos visszaülteti a csontba. Apró befektetés, mely nagy dolgokra képes, nem igaz? Keresse meg a kiesett fogat, tegye az üvegbe és futás a szájsebészetre! Nem fogorvoshoz, hanem baleseti osztályra. A fogorvos ilyen esetben csak a második lépés!

A lehető legjobb, ha edukálódik a témában! Az International Association of Dental Traumatology a páciensek felkészítésére mobilon elérhető APPot fejlesztett ki. Tudta, hogy megfelelő információ birtokában lényegesen több fog menthető meg? Készüljön fel ön is. Töltse le mobilkészülékére a ToothSOS App-ot! Lapozza át, ismerkedjen a témával. A baleset, a letört fog váratlan esemény, érdemes előre tájékozódni!

Milyen letört fog állítható helyre fogtöméssel?

Ha a fogból egy nagyobb darab tört le, de a fogideg nem sérült (nem vérzik a fog közepe), a fog hidegre ugyan érzékennyé vált, de egyéb panasz nincs, akkor a fog leggyakrabban fogtöméssel szépen helyreállítható. A csont állapotát az ellátáskor, majd 8 hét múlva kontrollröntgenen vizsgálni kell! Gyermekeknél a fogak még egy ideig „érnek”, ilyen esetben nem lehet azonnal végleges tömést alkalmazni. Egy ideig gyógytömésre van szükség és csak a foggyökér teljes kifejlődése után lehet végleges esztétikus fogtömést alkalmazni.

Mikor van szükség gyökérkezelésre egy fogbaleset után?

Ha a baleset során a fogideg sérült, vérzik, gyökérkezelésre van szükség. Az ilyen baleset komoly fájdalommal jár, emellett a nyitott fogbélen keresztül a fog gyorsan befertőződik, ezért ebben az esetben sietni érdemes a fogorvoshoz. A gyökérkezelés mentsvár lehet a fognak, de hosszú éveken át rendszeresen ellenőrizni kell röntgennel a csontot és sajnos később is lehet felszívódás, ami a fog elveszéséhez vezethet.

Mikor van szükség a fogak sínezésére egy fogbaleset után?

Minden olyan esetben, mikor a fog megmozdult a helyén, vagy csak megnyúltak a tartószalagok. A sínezéssel a fogakat stabilizálni lehet, így nagyobb esély van a gyógyulásra. Sok esetben a sínezés és a gyökérkezelés együtt szükséges. Ilyen komoly esetben balesetekre specializálódott járóbeteg, vagy kórházi ellátásra van szükség.

Összefoglalás: Mit tegyen letört fog esetén? Sőt, van amit előtte!

  1. Szerezzen be Fogmentő boxot és tegye az elsősegélynyújtó polcra!
  2. Töltse le a ToothSOS App-ot és tájékozódjon!
  3. Ha rágás során tört le a foga, valószínűleg fogszuvasodása van, keressen fel mielőbb fogorvost!
  4. Ha komoly baleset érte, először nem fogorvoshoz kell menni, hanem baleseti sebészetre, szájsebészeti osztályra. A fogorvost csak az elsődleges ellátás után keresse fel!
  5. Akár baleset, akár fogszuvasodás következtében tört le a fog, ha gyökérkezelés szükséges, érdemes mikroszkópos specialistát felkeresni!

Bejegyzések A Témában