Lézeres kezelés a fogászatban – 5 hatékony tipp

Lézeres kezelés a gyulladt fogínyen

A lézeres kezelés fogászatban való alkalmazására elsősorban a fogínysorvadás terápiájában és a gyökérkezelés területén, a sikeres fogmentésben nyílik kiváló lehetőség. Számos kutatás bizonyítja a lézer jótékony, gyulladáscsökkentő és sejtregeneratív hatásait a fogászati kezelésekben. Ha aggódik fogának elvesztése miatt, a lézeres kezelés fogászatban való alkalmazása segítségére lesz!

Miért érdemes elolvasnia ezt a blogot?

Ez a blog a kritikus állapotú fogak megmentéséhez, a fogak tartós megtartásához ad támpontokat Önnek. A lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazásának kiválóak a lehetőségei, de ezt sokan nem tudják. Számos fogelvesztés elkerülhető lenne, ha a páciensek több tudással bírnának a fogászatban levő lehetőségekről, így a lézerről is.

Első ránézésre a lézeres kezelés drága. A fogelvesztés és a fogpótlás azonban lényegesen drágább! Ha sikeres szeretne lenni a fogmentésben, elsősorban a tudományos megalapozottság alapján döntsön. A legtöbben a helyi, vagy minél közelebb levő fogászatot keresik az interneten. Ez érthető, senki nem szeret sokat utazni, a fogászat amúgy is egy nyűg sok ember számára.

Keveseknek számít a valódi szaktudás, a tudományos háttér vagy a tapasztalat. Rengeteg fogorvos-pocskondiázó vélemény olvasható a szakrendelőkről, olcsó fogászatokról. Mégis, a legtöbben ezeket a rendelőket keresik fel. Sokan úgy gondolják, a fogorvosok ugyanazt a képzést kapják az egyetemen, és teljesen mindegy, hova fordulnak. Ez azonban nem igaz. 

Lézeres kezelés fogászatban árak kérdésköre
Close-up Of Tooth In Front Of Businessperson Calculating Bill

 A fogaink kincsek. Apró gyöngyszemek, melyeket karban tartva, megbetegedésükkor okosan kezelve egy életen át szolgálhatják a testünket. A jó közérzet, az alapos rágás, a tiszta beszéd és a mosolygás alapvetően fontos emberi igények, melyek mindegyike csak egészséges, jó fogsorral élvezhető. A fogászat drága. Sokan ezért fordulnak olcsó fogorvoshoz. Ezzel azonban a céljuknak, a fogmentésnek épp ellenkezője történhet!

A fogászat akkor válik drágává, ha nem tartjuk be a megfelelő, elegendően intenzív otthoni fogászati rutint, és ha fogászati megbetegedés esetén nem kellően képzett, vagy nem eléggé felszerelt fogászati rendelőhöz fordulunk. Számos elvesztett fog menthető lenne megfelelő technikai háttérrel rendelkező fogorvosnál. Az elveszett fogak pótlása viszont valóban igen drága. A fogak kincsek, minden értelemben.

A modern, tudományos alapokon működő fogászatok, bár drágábbak, hosszú távon kifizetődőbbek, mint az olcsóbb, kevesebb tudással bíró fogászati kezelések. Erre már tudományos cikkek, kutatások is rávilágítanak: a profi fogászati praxisban a fogmegtartás lényegesen hosszabb, kifizetődőbb. Az alábbi cikket gyakorló fogorvosként írom, tudományos kutatási eredmények alapján. Tartson velem, hiszen az Ön fogai is kincsek.

Nem mindegy, milyen kezelést választ. Ebben az írásomban bevezetem a lézeres kezelés fogászatban való alkalmazásának részleteibe! Ha többet tud a lézerről, a kezelési folyamatokról, a tudományos háttérről, a jótékony hatásairól, könnyebben választ megfelelő kezelést, ha baj van.

APDT lézeres kezelés – gyógyszer nélkül a fogínygyulladás ellen!

Mikor sikeres a lézeres kezelés fogászatban való alkalmzása?

A lézeres kezelés legnagyobb előnye a fotobiomoduláció, a gyulladt szövetek elpárologtatása, a fertőtlenítő hatás és a sejtekre gyakorolt regeneratív hatás. Az alábbiakban a legfontosabb lézeres kezelési területeket találja egy csokorban:

  1. fogínysorvadás terápia, nem sebészi parodontológiai kezelések
  2. mozgó, elvándorló fogak kezelése, feszesebb fogíny
  3. gyulladáscsökkentés, csontregeneráció
  4. gyökérkezelés, mikroszkópos gyökérkezelés, hatékony lézeres fertőtlenítés
  5. fogászati góc kezelés, sikeresebb fogmentés

Ha érdeklik  a részletek, tartson velem. A következő fejezetekben bevezetem Önt az egyes témákba, így megismerheti a lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazásának hátterét, sikereit, előnyeit!

Lézeres kezelés fogászatban: fogínysorvadás

Kezdjük azzal, hogy a gyulladt íny kezelésére sok esetben akár elegendő is lehet a rendszeres és alapos professzionális fogtisztítás. Ez szerencsére a fogínyproblémák nagyobb százaléka. Ilyenkor nincs még mély fogínytasak. A kezdődő fogínygyulladás, illetve a pár milliméteres tasak a fogkő eltávolítása után szinte magától gyógyul, nem kell további lézeres parodontális kezelés. 

Fogkő eltávolítás a lézeres kezelés előtt

Első lépés: fogkő eltávolítás

Ha a fogínytasakok mélysége már néhány milliméternél mélyebb, az íny alatt kóros, bakteriális szövettörmelék, anaerob biofilm, mély fogkő lerakódások lehetnek. Ilyen esetben a kezelés szintén ultrahangos fogkő eltávolítással indul, de a mély tasakok miatt további parodontológiai kezelésre van szükség ahhoz, hogy a tasak mélységét csökkentsük. Ez szavatolhatja ugyanis a fogágy csontos területének regenerálódását, ami a fog megtartásának lényeges eszköze.

A fogkövek eltávolításának és a gyökérfelszín lesimításának első választott eszköze az ultrahangos fogkőeltávolítás és a professzionális polírozás. Ám, ha Önnek egyszerűbb fogínyproblémái vannak, és Önnél nem szükséges a komolyabb lézeres kezelés, akkor sem mindegy, melyik fogkő eltávolítás mellett dönt! Már ebben a szakaszban vannak lényeges technológiai különbségek a kezelések között.

Mélyebb tasakok esetén pedig, a lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazása előtti egyik legfontosabb lépés a fogkövek maradéktalan eltávolítása és a szabaddá vált gyökérfelszín lesimítása. Nem mindegy tehát, milyen módszert választ. Nézzük a lehetőségeket:

  1. Hagyományos, magnetostriktív fogkőeltávolítás, kefés polírozással
    • hagyományos technológiával működő ultrahangos fogkő eltávolítás
    • hatékony, de érzékenyebb pácienseknél a kezelés fájdalommal járhat, mivel az ultrahangos eszköz feje kellemetlenül ütögetheti az érzékeny gyökérfelszínt
    • ha Önnek az ultrahangos fogkőeltávolítás kellemetlen, ne ezt a kezelést válassza, van már kényelmesebb megoldás (ld. piezon)
    • a kefés polírozás a légpolírozással ellentétben levésbé hatékony lehet a mélyebb gyökérfelszíneket nem éri el. A fogíny feszes tapadásának előfeltétele a tökéletesen sima gyökérfelszín a mélyebb területeken is
  2. Piezon ultrahangos fogkőeltávolítás, légpolírozással
    • A legújabb, EMS Piezon technológia nem ütögetésekkel távolítja el a fogköveket. Az ablaktörlőhöz hasonló oldalirányú mozgásokat végez a fogfelszínen, így a kezelés lényegesen kevésbé érzékeny, sőt a legtöbb esetben teljesen fájdalommentes
    • A légpolírozással akár 25 mikronos finomságó porral is történhet a kezelés. Ez a szemcseméret az elérhető legnagyobb simaságot hozza létre a gyökérfelszíneken
    • A piezon ultrahangos fogkő eltávolítás a 25 mikronos légpolírozással és a 8 lépéses edukációval a fogínykezelések No.1 választott kezelési módszere, melyet az Irányított Biofilm Terápia protokollja foglal össze.

Második lépés: gyökérsimítás

Az ultrahangos fogkő eltávolítás után, a fogínysorvadás nem sebészi terápiájának következő lépése a gyökérsimítás. Ezt a feladatot a parodontologiai kürett során éri el a fogorvos. A kezelés fogcsoportonként történik, helyi érzéstelenítésben. Célja, hogy a fogkő eltávolítás után, a mély fogínytasakokban illetve a gyökérfelzsníen tapadó fogkő maradékot maradéktalanul eltávolítsa. A fogíny feszes tapadása ugyanis nem lehetséges durva, érdes fogfelszínen.

Harmadik lépés: lézeres kezelés

A lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazásának kiváló eszköze, a fogínysorvadás terápia harmadik lépése, a lézeres fogínykezelés. Számos kutatás foglalkozik a témával. Egyértelmű, hogy a lézeres kezelés az ínyterápiában nem lehet önálló kezelés. Csak az előzetes fogkő eltávolítás és gyökérsimítás után alkalmazható, ekkor azonban kiváló erdemnnyel. Klinikai kutatások bizonyítják, az alábbi adatokat:

  • A lézeres kezelés fogászatban való alkalmazása utáni 7. napon a páciensek 93%-nál teljes gyulladásmentesség tapasztalható.
  • A krónikus katarrális ínygyulladás kezelésében a betegek 68,8%-ánál a lézerterápia alkalmazása hozzájárult a fájdalom enyhüléséhez, a vérzés és az íny ödéma csökkenéséhez a megfigyelés 3. napján.
  • A diódalézer alkalmazása krónikus ínygyulladásban szenvedő betegeknél csökkentette a gyulladásos folyamat teljes megszüntetéséhez szükséges időtartamot, és felfüggesztette annak további progresszióját.
  • A tasakmélység szignifikánsan csökkent, a tapadás növekedett, az íny feszesebbé vált, az íny esztétikája javult

A lézer kezelés fogászatban való alkalmazásának jótékony hatásaiért elsősorban a lézer fotobiomodulációs hatása felel. Ez segíti az érsejtek regenerációját, a diódalézerrel végzett kezelés stimulálja az emberi fogíny kötőszöveti sejteket (fibroblasztokat). A besugárzott sejtekben megnő a sejtek életképessége, proliferációja, migrációja és fehérjeszintézise.

Negyedik lépés: Antimikrobiális FotoDinamikus Terápia

Az APDT lézer terápia a visszatérő fogínygyulladások megelőzésére, a fogínysorvadás terápia esetén karbantartó kezelésre alkalmas módszer. A kezelés után 3 hónappal a fogíny mérhetően feszesebb, az ínytapadás erősebb. Az APDT lézer terápia hatékonyságát tudományos kutatások igazolják. Nem csak az egészséges, de a cukorbeteg, vérnyomás, szív – érrendszeri problémákkal küzdő páciensek, sőt a dohányosok fogníysorvadás probléáinak kezelésében is hatalmas segítség a lézeres kezeléás fogászatban történő alkalmazása.

Lézeres kezelés fogászatban: mozgó fogak

Amikor a fogak mozognak, elvándorolnak, egyértelműen megállapítható a súlyosabb stádiumban lévő fogínysorvadás. Itt már annak eldöntése is fontos, hogy érdemes e a fogat megtartani? Nem jár e a páciens jobban a fogeltávolítással? 

Fogászati góckutatás és kiértékelés fogorvosi team munkában a Budapest Dental Fogászaton

 Ennek oka, hogy a fogágypusztulás hátterében minden esetben gyulladás áll. A gyulladás a csontot pusztítja. A csont értékes lehetőség a fogimplantátum számára. De, csak addig, amíg van! Számos esetben a fogágypusztulás helyes kezelése a beteg, gyulladt fog eltávolítása.

Ebben az esetben is lehetséges lézeres kezelés fogászatban! A fogeltávolítás után alkalmazott soft lézer kezelés a biofotomoduláció révén a csontregenerációt serkenti. Egyebekben a mozgó, elvándorló fogak kezelése megegyezik a fogínysorvadás kezelésénél alkalmazott lépésekkel, ld. fent.

Lézeres kezelés fogászatban: csontregeneráció

A gyulladáscsökkentés és csontregeneráció a lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazása során több módon is megvalósulhat.

  1. Antimikrobiális fotodinamikus terápia, azaz APDT laser kezelés a visszatérő fertőzések kezelésében és a gyulladásmenets fogíny fenntartó kezelésében kiváló. Antibiotikumok és mellékhatások nélkül pusztítja el a kórokozók 99%-t.
  2. A mély fogínytasakok hatékony terápiás eszköze a diódalézer. A lézersugarat a vékony, flexibilis szál segítségével eljuttathatjuk a fogínytasakok legmélyére, illetve minden pontjára. A lézersugár elpusztítja a mélyen megbúvó baktériumokat, elpárologtatja, vaporizálja a beteg szöveteket illetve biostimuláló hatása van. Az így kitisztított tasakban megszűnik a gyulladás, ezáltal lehetővé válik feszes íny kialakulása a fog körül. A gyulladás megszűnése a csontot bontó agresszív, szövetkárosító gyulladásos termékek csökkenéséhez vezet. Az addig elpusztult csontszövet nem épül újra, a megmaradt szövet azonban regenerálódik, a fogak, a kezelések eredményeként hosszú távon megőrizhetőek.
  3. Lézeres kezeléssel nem csak a fogíny terápiájában találkozhatunk. A fogászati mikroszkópos lézeres kezelések is ide tartoznak. A lézeres kezeléssel a dentintubulusokban kb. 1000 nm mélységig fejthetünk ki fertőtlenítő hatást. A gyulladás leküzdése a gyökérkezelés sikerének titka. A lézeres kezelés a gyökércsatornában jelentős mértékben hozzájárulhat a sikerhez, még hagyományos, azaz nem mikroszkópos gyökérkezelés kapcsán is.

Hányszor szükséges lézerkezeléseket végezni?

A megfelelő hatás elérése érdekében a lézeres kezeléseket minimum 2-3 alkalommal érdemes megismételni heti rendszerességgel, majd később féléves ciklusonként ismétlő kezelés ajánlott. Természetesen a lézerkezelés sem csodaszer, bizonyos határok között kiváló hatásfokkal alkalmazható, ám elsődleges szerepe a megelőzésben, a fogak megtartásában van.

Fontos tudni, hogy az elpusztult csontszövetet lézerkezelés segítségével visszaépíteni nem lehetséges, erősen mozgatható fogak esetében már nem segít. Éppen ezért kiemelkedő fontosságú, hogy már az első tünetek felismerésekor forduljon fogorvoshoz, aki megfelelő kezelések segítségével még az immunológiai eredetű fogágypusztulás esetén is időt tud nyerni, s így rendszeres kontroll, illetve megfelelő otthoni szájápolás segítségével akár hosszú évekig megőrizhetők a páciens saját fogai.

Amennyiben immunológiai eredetű fogágypusztulás jelentkezik, a lézeres kezeléssel a fogágypusztulás sebessége lassítható, magára az immunbetegségre azonban a lézeres kezelés sem tud végleges megoldást jelenteni. A csökkent védekező mechanizmus folyamatosan a kezelések ellen dolgozik. Enyhén mozgó fogak esetén a feszes íny kialakításával a mozgathatóság csökken. Az elpusztult fogágyat a kezelés nem építi újra, de segít a kialakult állapot további romlásának megakadályozásában.

Lézeres kezelés fogászatban: gyökérkezelés

A gyökérkezelés sikere a gyökércsatorna rendszerben elszaporodott fertőző kórokozók elpusztításán áll vagy bukik. A lézeres kezelés a fogászatban, az endodoncia területén hatékony eszköz, de önmagában nem értelmezhető. A gyökércsatorna rendszer pontos feltárása, a hatékony fertőtlenítő öblítő protokollok mind szükségesek a sikerhez. A gyökércsatorna lézeres kezelése tehát csak egyik lépése a kezelési protokollnak. A lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazásához tehát érdemes tisztában lenni a fontos részletekkel is.

Dr. Pattogató Rita alapító fogorvos, Fogászat XIII. kerület
Dr. Pattogató Rita alapító fogorvos

A lézeres gyökércsatorna fertőtlenítés a gyökércsatorna rendszer feltárása és teljes tisztítása, majd fertőtlenítése után, befejező lépésként alkalmzaható. A lézer a gyökércsatorna fertőzött dentinfalán 1000 nm mélységig elpusztítja a kórokozókat, illetve „beolvasztja” a megnyílt dentintubulusokat.

Ezzel a fertőzés a foggyökér rendszerben lényegesen csökken! A lézeres fertőtlenítés csak a feltárt fő gyökércsatornákban lehetséges! A felttáratlan gyökércsatornák, oldal és mellékcsatornák lézerrel nem kezelhetőek! Ezeknek a problémás területeknek a fertőtlenítéséhez a mikroszkópos fogászat eszközrendszere, és az ultrahangos fertőtlenítő technológia nyújt hatékony segítséget.

Lézeres kezelés fogászatban: fogászati góc kezelés

Fogászati góc lehet parodontális, vagy endodontális, sőt kevert hátterű is. Laikus nyelven ez annyit jelent, hogy mind a súlyos fogágy gyulladás (parodontológiai góc), mind a fertőzött foggyökér (endodonciai góc) alakíthat ki a szervezet más területén gócbetegséget. A fogászati góc kezelés első lépése a pontos diagnózis.

A diganózishoz a klinikai vizsgálaton túl 3D fogCT is szükséges lehet. Fontos megállapítani, hogy a fertőzés a fogágyból, vagy a foggyökérrendszerből indul. Ennek alapján tudunk prognózist kialakítani. A lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazása során mindkét típusnál eredményeket érhetünk el. A foggyökérből származó kórképek rendszerint sikeresebben kezelhetőek, mint a fogágyból eredő kórképek.

Összefoglalás

  • Az olcsó fogászat hosszú távon drága is lehet. A fogak megmentésének számos modern módszere létezik, egyik ilyen a lézeres kezelés.
  • A lézere fotobiomodulációs hatása segíti a sejtek regenerációját a fogágyban. A kezelés utáni 7. napon a gyulladás teljes megszűnése mutatható ki a páciensek 93%ban!
  • Az APDT laser kiváló kisegítő eszköz a fogínyterápiákban és a fenntartó kezelésekben. A fenntartó kezeléssel a feszes fogíny megőrizhető még cukorbeteg páciensek esetén is.
  • A gyökérkezelés során a lézer kiegészítő eszköz, a fertőtlenítés és a sikeres fogmentés egyik lényeges eleme. Önmagában azonban nem elegendő a sikerhez.
  • A gócos fogak esetén a betegség a fogágyból vagy a foggyökérből is kiindulhat. Mivel mindkét esetben a gyulladás és a fertőzés megszüntetésére van szükség, mindkét esetben segíthetnek a lézeres kezelések.

A lézeres kezelés fogászatban történő alkalmazását számos tudományos kutatás vizsgálja és ismeri el annak regeneratív, gyulladáscsökkentő hatékonyságát.

APDT lézeres kezelés – gyógyszer nélkül a fogínygyulladás ellen!

Bejegyzések A Témában