Megmozdult a fogkorona

Megmozdult a korona, kezelése rendelőben.

Megmozdult a korona, híd, fogpótlás? Rendkívül bosszantó, de mielőtt szalad a fogorvoshoz, legyen tájékozott!

Íme 5 hasznos információ amit tudnia kell, ha egy fogra felragasztott korona megmozdul vagy leesik!

Mennyi ideig tart egy korona?

Azt természetesen mindenki tudja, hogy a fogpótlások, koronák nem tartanak örökké, de mégis mennyi ideje van egy koronának reálisan? Ha kutatási eredményekre vagyunk kíváncsiak, még ott is érnek meglepetések.

A tanulmányok sem tudnak konkrétumokkal szolgálni. Egy 11 évet felölelő holland fogászati vizsgálat sem ad hírt százalékos eredményekről, csak megjegyzi, hogy a koronák életideje jó, vagy kielégító, illetve a szájban maradás hossza jelentősen praxisfüggő. Ez elsősorban arra enged következtetni, hogy érdemes jó minőségű fogászati praxist választani, ha szeretnénk hosszú élettartamú koronát magunknak. Lehet, hogy az adott beavatkozás rövid távon költségesnek tűnik, hosszú távon azonban számos előnnyel kecsegtet.

Persze most eszébe juthat, hogy egy ilyen tudományos cikk már nem segít Önnek abban, ha megmozdult a korona. Ahhoz azonban segítséget ad, hogy megfelelően válasszon fogorvost! Gondolja végig! Ha a cikkben leírt 7 éves átlagos túlélés a jó minőségű fogászati ellátás eredménye, akkor határozottan nem mindegy, hogy ki fogja megoldani a most kialakult fogászati helyzetet, igaz? Ha megmozdult a korona, annak számos oka lehet.

A fogorvosi praxis minőségén túl a kiindulási szituáció számít leginkább.  Általános szabály, hogy minél több foganyag áll rendelkezésre, és ezen belül minél több dentin, annál nagyobb esélye van a korona szájban maradásának hosszú éveken át!

A gyökérkezelt fogakra készített korona hamarabb veszik el!

A fent említett holland tanulmány egyértelműen megállapítja, hogy a gyökérkezelt fogakon a korona életbenmaradása jellemzően rövidebb. Ennek számos oka van, elsősorban az, hogy a gyökérkezelt fogaknál eleve kevesebb foganyag van a felépítésre. A megmozdult korona hátterében elsősorban az áll, hogy a fogcsonk túl kicsi, vagy a felépítés időközben elenged.

A gyökérkezelt fogakba épített csapok, amellyek segítségével a fogcsonkot a fogorvos kiegészíti, sajnos hosszú távon repesztő hatással lehetnek a gyökérre. Ez azt jelenti, hogy ilyen esetben nem a megmozdult korona a legnagyobb probléma, hanem a gyökérrepedés. Ez rosszul hangzik igaz? Az ilyen esetek elkerülésére a megelőzés a legfontosabb. Példaául ma már elérhető a Vital Pulpa Terápia, amely számos esetben megmentheti a fogat a gyökérkezeléstől, így a csapozástól is. Az ilyen fog ráadásul a legtöbb esetben nem szorul majd koronázásra, hanem fogbetéttel is felépíthető marad.

Hasonló problémával küzd? Ne halogassa, keressen minket bizalommal!

Ha már évek óta jól működik egy korona, mi lehet az oka, hogy egyszer csak megmozdul?

Több ok is lehet a háttérben, a pontos válaszhoz minden esetben állapotfelmérés és röntgenfelvétel szükséges. A leggyakoribb okok közé tartoznak az alábbiak:

  • a koronaszél melletti fogszuvasodás,
  • a fog tartószerkezetének meggyengülése miatt fellépő feszítő erők hatása,
  • a harapás megváltozása, pl. megsüllyedése
  • régi technológiával készített kevésbé pontos fogpótlás

Ha egy hosszú éveken jól működő korona megmozdul, mindig van valami nyomós ok a háttérben. Ezt érdemes mihamarabb kivizsgáltatni. Sok esetben az évek során, az adott fog, annak környezete, illetve a teljes fogászati státusz annyira megváltozik, hogy a leesett fogkorona egyszerű visszaragasztásának már nem adottak a feltételei. Fontos elkerülni a további állapotromlást, így a fogorvosnak nagyobb esélye legyen a helyreállításra, nekünk pedig arra, hogy a fogat megtarthassuk. De lássuk, a kellemetlenségen túl mi a baj a megmozdult koronával?

Mi a legnagyobb baj, ha megmozdult a korona?

Ha a korona megmozdul, a nyál és vele együtt a baktériumok egészen bizonyosan be fognak jutni a korona alá. A baktériumok pedig, a korona alatti háborítatlan környezetben fogszuvasodást fognak okozni. Ennek következtében pedig a foganyag felpuhul, tönkremegy. Az is egy dolog, hogy az ilyen koronának rendkívül büdös szaga van. Gusztus kérdése, ki meddig él együtt ezzel.

A megmozdult korona alá bemegy a baktérium és szuvasodást okoz!

A nagy baj az, hogyha a fog a korona alatt gyökérkezelt, Ön nem fog érezni az egészból semmit, hiszen nem fájdalmas. Ha pedig nem gyökérkezelt, csak akkor kezdi el érezni a fájdalmat, amikor a fogbél már begyulladt. Egyik sem jó kimenetel, igaz?

Ezért fontos, hogy amint érzi, hogy valami nem stimmel, forduljon fogorvoshoz! A szuvasodás nem fogja kímélni a fogat. Jellemzően igen hamar elindul a szuvasodás és a  megmozdult korona alatt a csontszél felé megy a szövetpusztulás. Ezért, lehet, hogy Ön még úgy érzi, a korona a szájban van, igaz, megmozdult, de funkcionál. A láthatatlan zónában azonban a szövetek pusztulnak!

Hasonló problémával küzd? Ne halogassa, keressen minket bizalommal!

Mi a helyzet abban az esetben, ha egy frissen felragasztott fogkorona mozdul meg, vagy esik le?

Ebben az esetben is sok lehetséges válasz van, egész más jellegűek, mint a régi koronák esetén. Lássuk, melyek a leggyakoribb okok:

  • a korona még csak ideiglenes ragasztóval van felragasztva, de a páciens azt hiszi, ez már a végleges
  • a fogcsonk nagyon pici, vagy arra túlzottan nagy erő hat

Az első helyzet szerencsés, hiszen csak a korona kitisztítására és végleges ragasztására van szükség. A második típus azonban nehéz dió: erősebb típusú ragasztásra vagy a szituáció átgondolására van szükség. Ilyenkor érdemes nagyobb tapasztalattal bíró, Fogpótlás szakvizsgával rendelkező tapasztaltabb fogorvos specialista felkeresése.

Mit tegyünk, ha megmozdult a korona?

A koronák vagy hidak leesésének lehetnek fizikai, külső okai, de a háttérben megbújhat fogászati elváltozás is. Az első tehát a kimozdulás okának mielőbbi feltárása! Nagy körültekintéssel kell eljárnunk, hiszen nem csak az a célunk, hogy pótoljuk a leesett hidat vagy koronát. Jó esetben az is feltett szándékunk, hogy az új fogpótlás az esztétikus megjelenésén túl legyen stabil és tartós.

Semmiképp ne fordulhasson elő még egyszer ugyanaz a baleset.

  • Kérjünk állapotfelmérést, ha lehet fogpótlás specialista szakemberhez
  • Ha a fog már előzőleg gyökérkezelt, a röntgen alapos ellenőrzése igen fontos – ne legyen a fog gócos
  • Ha a megmozdult koronát el lehet távolítani roncsolás nélkül, próbáljuk meg
  • Ha nem, engedjük el ennek kellemetlen anyagi veszteségét, mert enélkül nem lehet továbblépni
  • Ha a régi gyökértömés áteresztette a nyálat, nem lehet új koronát készíteni, csak az előző gyökértömés cseréje után. Legyünk tisztában vele, hogy ez a saját érdekünk, és sajnos meghosszabbítja a kezelés időtartamát
  • Ha szeretnénk a kezelés idejére ideiglenes koronát, kérjünk erről kezelési tervet. Az ideiglenes korona nagyon hasznos és esztétikus, ám az ára egyre magasabb a magas technikai költségek miatt. Jó ha erre is számítunk!
  • Ha megmozdult a korona, és ez fájdalommal is együtt jár, sajno számíthatunk a fogbél érintettségére. Ez a gyökérkezelés lehetőségével jár!
  • Ha sikerül a fogat megmenteni, felépíteni, a rágózónába kérhetünk fémkerámia koronát. Már amennyiben nem gond, ha fém van a szánkban. Látványra a rágózónában a fémkerámia a legtöbb páciens számára kielégítő.
  • Ha front zónában lévő koronáról van szó, kérjünk inkább cirkon vagy porcelán fogpótlást. Lényegesen esztétikusabb!
  • Ha régi volt a korona, valószínűleg még hagyományos, öntéses módszerrel készült. Kérjünk CAD-CAM módszerrel készített koronát, ez lényegesen pontosabb, így a rögzülése is stabilabb. Így apró fogcsonk esetén is nagyobb tartósságra számíthatunk!

Összefoglalás

  • Ha megmozdult a korona, ne halogassuk a fogorvos felkeresését
  • Ha hosszú ideig tartó fogpótlásra vágyunk, keressünk fel minőségi fogászatot és hozzáértő fogorvost
  • Mivel a gyökérkezelt fogakat a szakirodalom szerint hamarabb veszíthetjük el, kérjünk akkor is éves chec-up ot, ha a koronánkkal egyébként minden rendben van.
  • Tudjuk meg, hogy pontosan mi okozta a korona megmozdulását. Szakértő, gondos fogorvos tanácsát kérjük ki!
  • Ha a frissen felragasztott korona esik le, azzal a legtöbb esetben könnyű megbírkózni, ám néha más, komolyabb gond van a háttérben. Itt is hasznos egy fogpótlás specialista fogorvos felkeresése.

Hasonló problémával küzd? Ne halogassa, keressen minket bizalommal!

Bejegyzések A Témában