Megsárgult régi koronák cseréje

Régi korona cseréje

Miért érdemes lecserélni a régi fémkerámia koronákat?

A régi fémkerámia koronák cseréje mögött elsősorban esztétikai, másodsorban funkcionális ok rejlik. A fém szürkés széle idővel megjelenik a fog nyakánál, áttűnik még a fogínyen is, mely csúnya, nem természetes hatást nyújt.

Egy ilyen fogpótlás nem megkönnyíti, hanem megkeseríti viselője életét. A képen látható páciensnek sem volt esze ágában mosolyogni, hiszen a fogai helyén viselt régi, elkopott fogpótlás nagyon kellemetlen esztétikai hatást nyújtott.

A másik probléma a helytelen funkció. Ez egyrészt a nem megfelelő koronai lezárásban jelentkezik, amely miatt a baktériumok sajnos bejuthatnak a fogcsonkhoz és ott szuvasodást indítanak el. Másrészt a képen látható régi fogpótlás a harapást sem tartotta már, az alsó fogak közben elszuvasodtak, tönkrementek, így a rágás is nehézzé vált. Ha a harapás megsüllyed, annak egyenes következménye, hogy az ízület sem működhet a helyez zónában, mely egy idő után állkapocs ízületi problémákat okoz.

A kellemetlen lehelet ugyancsak velejárója egy ilyen régi fogpótlásnak. A rosszul záró koronák mellett elindul a fogszuvasodás, ínygyulladás, baktériumok halmozódnak fel a szájban, kellemetlen leheletet árasztva.

Mire érdemes cserélni a régi fémkerámiát? Modern fémkerámiára, vagy CAD-CAM cirkon porcelánra?

A válasz elsősorban a páciens esztétikai igényeitől és anyagi elképzeléseitől függ. A modern fémkerámia fogpótlások alatt a fogorvos ugyanazzal a vállas csiszolással készíti elő a fogakat, mint a cirkonium fogkorona alá, és ugyanazzal a lenyomatvételi technikával dolgozik.

A fogorvosi tevékenységben tehát a két módszer között nincs különbség. Az eltérés a fogtechnikai anyagokban és technikákban mutatkozik meg, és ez az eltérés jelentős. A cirkon korona ára duplája/triplája is lehet a fémkerámiának, ez a megmunkálástól, márkától, fogtechnikus képzettségétől függ.

Általános javaslat, hogy amennyiben a fogpótlás a front területekre készül, akkor amennyiben az anyagi lehetőségeink megengedik, inkább a cirkon porcelán koronát válasszuk. A cirkon fogkorona ugyanis szebb esztétikai hatást ad, mint a fémkerámia. A cirkon fémmentes, fogszínű anyag, míg a fém – természetesen – szürke, fém színű.

A porcelán leplezés természetesen mindkét korona esetén a fogzománcot utánzó porcelán, melynek színét a fogorvos a saját természetes fogakéval egyező színre választja ki. Mivel azonban más a háttér, ahogy a fogorvosok nevezik, a váz, a cirkon esetén és más a fém esetén, ezért ugyanaz a porcelán leplezés eltérő végeredményt fog adni a két technika esetén.

A szürke ínyszéltől azonban már a fémkerámia fogkorona vagy híd választása esetén sem kell tartanunk, amennyiben a fogcsonk vállasan volt előkészítve. A fémes íny szél ugyanis csak akkor jelenik, meg, ha a korona hagyományos előkészítéssel készült.

Bejegyzések A Témában