Kinek ajánljuk a cirkónium koronát
A modern fogászat vívmánya a cirkónium oxid alapú esztétikus fogászati korona, mely a legmagasabb esztétikai és funkcióbeli igényeket is képes kielégíteni. A laikus érdeklődő azonban könnyen elveszhet a márkák, csiszolási és egyéb technológiai információk tengerében, ha a fogorvosi szék mellett választania kell, igényeinek, elvárásainak, pénztárcájának megfelelően melyik koronatípus számára a megfelelő?
Milyen fogászati szituációkban jó választás a cirkon esztétikus porcelánkorona?
- Régi „szürke szélű” fémkerámia korona cseréje esetén
- Gyökérkezelt elszíneződött fog borítására
- Súlyosan destruált csappal megerősített fog esztétikus korrekciója esetén
- Fémcsappal megerősített fog esztétikus korrekciója esetén
- Foghiány esetén esztétikus hídpótlás készítésére
- Cirkonium implantátum esetén
Milyen egyéb esztétikus korona típusok léteznek?
A legegyszerűbb csoportosítás, ha megkülönböztetünk vázas és váz nélküli esztétikus koronákat. A váz nélküli csoportot a préskerámia koronák alkotják, ezekkel lehetséges leginkább a fogzománc természethű utánzása. Szakítószilárdságuk azonban a vázas koronákénál valamivel gyengébb, ezért sérülékenyebbek, foghiány pótlására ez a koronatípus nem alkalmas.
A vázas koronák egyik csoportja a cirkon vázas porcelán koronák. A cirkon vázas koronák fémmentesek, természetes hatásúak, így kiváló választást jelentenek a mosolygásnál feltűnő front régióban. Szakítószilárdságuk igen magas, így biztonságos megoldást nyújtanak a rágózónában is, foghiány pótlására is tökéletesen megfelelnek.
A vázas koronák másik csoportja a fémkerámia koronák. Ezen belül legtöbbször a nikkelmentes kobalt króm ötvözettel találkozhatunk, ritkábban, néhány páciens fogászati arany ötvözetet választ. A fémvázra égetéssel kerül a természethű porcelán leplezés. Ár-érték arányban a fémkerámia koronák, hidak nagyon kedvező megoldásnak bizonyulnak, így sok páciens választja ezt a lehetőséget esztétikus fogpótlás készíttetése esetén. Rágózónában tökéletes megoldást jelentenek, front régióban is megfelelő esztétikai hatás érhető el.
Le lehet e cserélni a régi fémkerámia koronákat cirkon porcelánkoronákra?
A válasz: nagy valószínűséggel igen. A biztos kezelési terv röntgenfelvétel, illetve szájvizsgálat alapján adható meg, ahol a fogorvos megvizsgálja a régi korona alatti fogcsonkok állapotát, a csontot, stb. Amennyiben a régi fogak ismét felhasználhatóak, a régi fémkerámia koronát fogászati érzéstelenítésben aránylag egyszerűen el lehet távolítani, majd a fogcsonkok átcsiszolása után elkészülhet az új, cirkon porcelán fogpótlás.
Milyen csiszolási technika szükséges cirkonkorona esetén?
Bár a cirkon korona készíthető hagyományos és vállas csiszolás esetén egyaránt, rendelőnkben a fogászati koronákat vállas csiszolási technikával készítjük. A vállas technika lehetőséget nyújt az íny védelmére, és esztétikailag is biztosan kedvezőbb hatást nyújt. A régi fogpótlások eltávolítása után a legtöbb esetben az eredeti hagyományos csiszolás átcsiszolható vállas csiszolásra, így esztétikusabb, precízebb korona készíthető.
Front és rágó zónába egyaránt a cirkon porcelán koronák javasoltak?
Az esztétikailag hangsúlyosabb front régióba a legtöbb esetben a cirkon porcelán koronát, vagy préskerámia koronát javasoljuk, hiszen ezekkel a megoldásokkal bizonyosan kedvezőbb esztétikai hatást érünk el. A kevésbé látható oldalsó, hátsó rágó területekre azonban sok esetben a hagyományosan megismert – de ugyancsak vállas előkészítéssel készített – fémkerámia fogpótlásokat is szívesen választják Pácienseink. Természetesen fémallergia esetén ilyen választási lehetőség nem adódik.
Miért érdemes a CAD CAM technológiával készített korona típust választani?
A CAD CAM fogtechnikai technológia lényegesen pontosabb koronát, ezáltal pontosabb illeszkedést tesz lehetővé. A pontos illeszkedés előnye hosszú távon térül meg – minél pontosabb az illeszkedés, annál kisebb a korona széle melletti fogszuvasodás esélye.