Miért alakulhat ki a gyökérkezelt fogon újra gyulladás, ha azt a fogorvos egyszer már tisztességesen kikezelte?
A gyökérkezelés lényege, hogy a fertőzött fog belsejében levő csatornákat tökéletes kifertőtlenítés után lezárjuk, így megóvjuk a mély szöveteket a további fertőzéstől és a gyulladástól. Az elmélet szerint: feltárjuk a gyökércsatornákat, kitisztítjuk, fertőtlenítő folyadékkal töltjük fel, kiszárítjuk, lezárjuk, felépítjük a fogat. A gyakorlat szerint: a gyökércsatornák tökéletes feltárása még a leggondosabb orvosnak és a legprofesszionálisabb felszereltségű rendelőben is nehézséges! A gyökércsatornák ugyanis nagyon sok furcsa formát, elágazódást tartalmaznak, így a gyökérkezelő eszközökkel ezek mechanikus feltárása sosem lehet tökéletes!
Kutatások szerint a legnagyobb gondossággal elvégzett gyökérkezelés esetén is maradnak meg nem munkált gyökércsatorna részek! Ez azt jelenti, hogy ezeken a területeken maradnak kórokozók a gyökércsatornában. A siker érdekében egyet lehet tenni! Fertőtleníteni, fertőtleníteni, fertőtleníteni!!!
Én 1997-ben végeztem az egyetemen. Húsz éve még úgy tanultam, a felső hatos fogakban 3 gyökércsatorna van, mára kiderült, hogy 98%-ban 4 csatorna van ott. Úgy tanultam, hogy a lényeg a mechanikus kireszelgetés, mára kiderül, hogy ha csak ide helyezem a hangsúlyt, bizony fertőzötten hagyom a gyökereket és a gyulladás kiújulhat. A modern képalkotó eljárásoknak megfelelően kiderült, hogy a gyökércsatornák rendszere minden elképzelésen felülmúlóan szövevényes, így a régi iskolák által tanított módszerek sikeressége nem hozza az elvárt eredményeket.
Ha segíteni szeretnénk a pácienseinken, ha még több fogat szeretnénk megmenteni, haladni kell a tudományos felfedezésekkel!
Akkor mégis hogyan menthetünk meg több fogat, ha felismertük, hogy egyáltalán nem tudjuk tökéletesen feltárni a fogakban levő csatornarendszereket?
Csakis egy módon, a még alaposabb fertőtlenítéssel! És ezért fontos, hogy olyan fogászati rendelőt, olyan fogszakorvost keressünk, aki a fog megmentésének eléréséhez a vezérmotívumnak a fertőtlenítést tartja! Sajnos még mindig hallani olyan történetről, hogy a fogat nyitva hagyják gyökérkezelés közben. A fertőtlenítés szükségességének megértése után biztosan minden olvasónak egyértelmű, hogy nem lehet egy fogat nyitva kezelni, mert az teljesen ellentétes a céljainkkal, és az addig közepesen befertőződött csatornát a nyálból belé jutó étel és kórokozó tömeg akár véglegesen is tönkreteheti.
Ha több fogat szeretnénk megmenteni, a hangsúlyt a fertőtlenítésre kell helyezzük! A hagyományos fertőtlenítő folyadékok mellett a fogászati laser nagy segítség a fertőtlenítés fokozásában!
A fertőtlenítés tehát kiemelten hangsúlyos! Nézzük, mivel fokozhatjuk a fertőtlenítés hatását a gyökérkezelés során:
- kofferdam gumi felhelyezésével
- alapos fertőtlenítő folyadékos átöblítéssel, illetve az átöblítő, fertőtlenítő folyadék hatékonyságának fokozásával, melynek speciális eszközparkja van, és főleg kiemelt technikai felszereltséggel bíró fogászatokon érhető el.
- laseres megvilágítással a gyökércsatornában, mely a fertőtlenítő hatást tovább fokozza, a laser behatol a gyökércsatorna falába, és ott 1000 nm mélységben elpárologtatja a kórokozókat, a csontban biostimulatív hatású
Milyen információknak kérdezzünk utána, ha gyökérkezelés ügyben a leginkább egészségtudatosan szeretnénk eljárni?
Ha a diagnózis szerint gyökérkezelésre van szükségünk, fontos, hogy olyan fogászatot, vagy fogorvost válasszunk, akiben tökéletesen megbízunk. Érdemes tehát a kezelés megkezdése előtt tisztázni a következőket:
- A gyökérkezelés a fog megmentésére irányuló utolsó kísérlet. A gyökérkezelésre nincs garancia. A leggondosabb eljárás mellett is kb. 80%ban sikeres. Fontos, hogy ezt minden páciens előre gondolja végig mielőtt döntést hoz a gyökérkezelés mellett vagy ellenében!
- Minden gyökérkezelt fogat gócnak tekintünk! Ez azt jelenti, hogy félévenként röntgenkontrollra van szükség. A sikert csak négy év panaszmentesség után könyvelhetjük el, de a fogat ebben az esetben is gócnak minősíti a szakma, azonban ezek kockázata minimális.
- A gyökérkezelés sikerének alapfeltétele a gondos mechanikus feltágítás és az alapos fertőtlenítés. Érdemes átbeszélni fogorvosunkkal a következőket:
-
- milyen izolálást alkalmaz
- alkalmaz e elektromos gyökércsatorna bemérést, hogy biztosan meghatározza a gyökércsatornák hosszát?
- készül e elektromos gyökércsatorna feltágítás, melynek segítségével alaposabb mechanikus tisztítás érhető el
- használ e a fertőtlenítés hatékonyságának fokozására alkalmas eszközöket (pl. ultrahang, laser, egyéb aktivátor?)
- alkalmaz e a rendelő féléves kontroll-visszahívó tevékenységet, esetleg ad e kedvezményeket visszarendeléskor? Vagy magunknak kell figyelnünk a kontroll esedékességét (akkor ezt alaposan írjuk be előre a naptárba!
Mire jó a laser a gyökérkezelésben, miért menthetünk meg segítségével több fogat?
A fogászati laser nagy segítség a fogászat több területén, így a gyökérkezelésben is. A laser-sugarat a gyökércsatornába vezetve az képes behatolni a gyökércsatorna falába és ott kb. 1000 nm vastagságban elpárologtatja, elpusztítja a baktériumokat. Emellett a csatorna falat finoman megolvasztja, így a kórokozók szaporodása ellen hat. A csontban emellett biostimulatív hatású, mely a későbbi gyógyulást felgyorsítja.
A Budapest Dental fogászaton 2006-óta, immár 10 éve alkalmazzuk a fogászati lasert a gyökérkezelések során. Összevetve a laser nélküli gyökérkezelésekkel, orvosaink egybehangzó véleménye az, hogy a laseres kezeléssel sokkal kevesebb utópanasz, több megmentett fog érhető el.
Természetesen fontos kiemelni, hogy a laser csak abban az esetben hozza meg a kívánt eredményt, ha az előzetes mechanikai feltágítással sikerül minden gyökércsatornába bejutni, azokat tisztességgel feltárni. A laseres beavatkozás előtt is szükség van a fertőtlenítő folyadékos öblítésre és annak aktiválására. A laser mindezek elvégzése után egy plusz segítség, egy plusz adalék ahhoz, hogy a gyökérkezelés sikerét biztosabb irányba vigyük el.