Mikroszkópos gyökérkezelés

Mikroszkópos gyökérkezeléssel több fogat menthetünk meg. Legyen szó újrakezelésről, vagy első gyökérkezelésről, ez a legjobb gyökérkezelési módszer!

Mikroszkópos

Gyökérkezelés előnyei és menete

Egy fog, amit elsőre mikroszkópos technikával kezelnek, 90% felett sikeres lesz!

Speciális orvosi tudás

Ön egy specialista szaktudását kapja, tehát az orvos, aki kezelni fogja, többet tud a gyökérkezelés szakterületéről mint más, nem erre a területre specializált fogorvos.

20-szoros nagyítás

A kezelendő fogát orvosa akár 20-szoros nagyításban kezeli. A gyökércsatornák milliméteres világában bizonyára Ön is el tudja képzelni mit jelent ez a szabad szemmel történő, hagyományos gyökérkezelés “tapogatózásához” képest.

Hatékony fertőtlenítés

A mikroszkópos gyökérkezelés biztonságosabb és hatékonyabb fertőtlenítési protokollt tartalmaz, mint a hagyományos kezelés. Ez a 3D ultrahangos fertőtlenítés, mely a teljes csatornarendszert átjáró fertőtlenítéshez nagyban hozzájárul!

A kezelés menete

A mikroszkópos gyökérkezelés általában 2-4 alkalom. Egy ülés általában 90 perces. A folyamat során a gyökércsatornák feltárása, speciális, 3D ultrahangos fertőtlenítése történik és biokerámia gyökértöméssel zárul.

Gyökérkezelés utáni teendők

A gyökérkezelés után további kezelés szükséges a koronai rész helyreállítására. Ez történhet biomimetikus fogtöméssel, koronával, vagy betéttel, mely már egy másik fogorvos szakterületéhez tartozik.

Mikroszkópos gyökérkezelés
Specialistáink

Mikroszkópos gyökérkezelés

Árak

Mikroszkópos gyökérkezelés

A mikroszkópos gyökérkezelés speciális eszközigénye, illetve a hosszabb kezelési időtartam miatt a hagyományos kezelésnél drágább. Pontos árakat az állapotfelmérés után a kezelési terv tartalmaz.

Mikroszkópos gyökérkezelés – kezelésfolyamat indítása – első ülés
Bővebben
62.000 Ft - 95.000 Ft
Mikroszkópos gyökértömés – kezelésfolyamat lezárása
Bővebben
62.000 Ft - 95.000 Ft
Budapest Dental esztétikai fogászat

Új páciensek részére

Először jár nálunk?
Nézze meg új pácienseink részére ajánlott aktuális csomagjainkat.
Krisztina

„… hihetetlenül szép lett a végeredmény.”

Budapest Dental referencia

Jelentkezzen állapotfelmérésre!

Egyeztesse munkatársainkkal a fogazatával kapcsolatos elképzelését, akik orvoscsapatunk legmegfelelőbb tagját ajánlják majd az állapotfelmérés elvégzésére. Ezután az adott szakmai területen leginkább jártas fogorvosunk végzi el a kezelését.

Rendelőnk

1137 Budapest
Szent István körút 10. 3.em 8.

Nyitvatartás

H – Cs: 08:00 – 20:00
P: 09:00 – 15:00
Szo – V: Zárva

Orvosaink

Fogorvos csapatunk

Referenciák

Fedezze fel Ön is a cirkónium korona vagy az üvegkerámia héj lehetőségeit. Nézze meg esetbemutatásainkat!

Porcelán héj Porcelán héj

Rólunk mondták

Nagyon nem szívesen járok fogorvoshoz és sajnos amúgy is tű fóbiás vagyok, nem jó kombináció! Nevelőapám és Öcsém ajánlották a Bp. Dentalt, és szerintem még életemben nem jöttem ki mosolyogva egy fogorvosi rendelőből. A Doktornő nagyon profi, mindent elmagyaráz, percek alatt kész voltunk. Az Asszisztens Hölgy is rendkívül segítőkész volt! Amúgy is, mintha egy nyugati országban jártam volna, mindenki udvarias, mosolyog, a szolgáltatás pedig magas színvonalú. Csak ajánlani tudom mindenkinek.

Mindenkinek ajánlom a Budapest Dental fogászatot, kedves, türelmes, profi orvosok, személyzet, külön köszönöm Dr. Némethy Miklósnak, hogy minden kezelési lehetőséget részletesen elmagyaráz.

Maximálisan elégedett vagyok az itt kapott kezelésekkel és hálásan köszönöm Dr. Némethy Miklósnak a kiváló munkáját, türelmét és precizitását. Továbbá köszönöm kedvességet és rugalmasságot amit minden egyes időpontfoglalás során megtapasztalok.

Amióta ide járok már nincs gyomorgörcsöm mikor elindulok a kezelésre. Itt figyelnek az igényeimre és annyira kíméletesen végzik a munkát amennyire csak lehet.

Nagyon elégedett voltam. Mindenki mindig nagyon kedves volt, soha nem kellett sokat várni, soha nem fájt semmi és egyszer sem mentem oda úgy, hogy „jaj, már megint fogászatra kell mennem”. ?

Hosszú ideje a legjobb szolgáltatást nyújtják. A rendelők kiválóan felszereltek, ami a modern fogászathoz szükséges, azzal rendelkeznek. A kezelés fájdalommentes, a személyzet kedves, és türelmes.

Kikhez volt szerencsém?
Időrendben: recepciósok, Dr. Déry Judit és asszisztense, Dr. Schreindorfer Károly és asszisztense. Nem tudom, hogy mit emeljek ki: a szakértelmet, a kedvességet vagy a mentalitást.

Megnyugtató, kellemes, tiszta környezet, a személyzet, az orvosok nagyon kedvesek, segítőkészek. Érezni lehet a szakértelmet, a törődést. A problémámat fájdalommentesen, elsőre megoldották. Köszönöm a munkájukat!

Nagyon hálás vagyok azért, hogy teljesen véletlenül rátaláltam a fogászatra, és már pár alkalom után aggodalom nélkül jártam a kezelésekre (ami konkrétan korábban nálam a pánik félelmet jelentette az addigi tapasztalatok után más fogászatokon). Ha már sok-sok évvel ezelőtt ilyen remek kezekbe kerültem volna, sokkal kevesebb problémám alakult volna ki. […]

Mikroszkópos gyökérkezelés
Speciális tudás

Nálunk nincs futószalag, a minőségi fogászathoz idő kell

A mikroszkópos gyökérkezelés kivitelezése speciális szakértelmet igényel. Rendszerint azok a fogorvosok mélyülnek el ezen a szakterületen, akik biztonságosabbat, sikeresebbet akarnak annál, mint amire a hagyományos fogászat képes. Az ilyen munka több időt, nagyobb precizitást kér a fogorvostól és nagyobb türelmet a pácienstől.

Rendelőnk kifejezetten specializálódott a kritikus állapotú fogak megmentésére. Ha szeretne többet megtudni a mikroszkópos fogászati kezelésekről, olvassa el blogcikkünket!

Tudjon meg többet problémájáról

Szeretne megbízható helyről tájékozódni fogászati kihívását illetően? Közérthető szakmai írásainkból minden kiderül. A cikkeket tapasztalt fogorvosok írják!

GYIK

Gyakori kérdések a mikroszkópos gyökérkezeléssel kapcsolatban

A mikroszkópos gyökérkezelési protokoll tágabb, míg a hagyományos szűkebb keretekkel próbálja megoldani ugyanazt a feladatot. 

A technológiai különbségek mellett számít a fogorvos szaktudása és tapasztalata is. Kutatási tény, hogy a gyökérkezelésben nagyobb szakértelemmel bíró fogorvosok hosszú távú utánkövetésében több a túlélő fog, nagyobb sikeresség.

A gyökércsatornarendszer világát milliméterekben, tized milliméterekben képzelje el. Szabad szemmel ezt a dimenziót inkább tapogatni lehetséges, mint korrektül kezelni. A szabad szemes kezelés ezért jár sok hibalehetőséggel: tűtörések, álutak, fel nem tárt gyökércsatornák hatalmas számban jelentenek problémát.

Mikroszkópos nagyításban az ilyen hibák száma elenyésző. A terület jól kontrolláltan kezelhető. Látszik, mit fúrunk, látszik, merre nem szabad fúrni. 

A mikroszkópos gyökérkezelés során a kezelt esetek legnagyobb száma az előzetesen hagyományos módon, szabad szemmel gyökérkezelt, közben elrontott esetek kezelése. A betört tű eltávolítása, az álút vagy perforáció kezelése, a fel nem tárt csatornák feltárása.

Az őrlő fogaknál, vagy bonyolultabb anatómiájú fogaknál sokkal jobb eredmények érhetőek el mikroszkóppal, hiszen a bonyolult anatómia preparálása nagy nagyításban precízebben végezhető el. 

A felső hatos fogakban például szabad szemmel csak 3 gyökércsatorna látható, míg mikroszkóppal az esetek 86%-ban egy negyedik, néha 5. gyökércsatornát is találunk. 

Amennyiben ezek feltáratlanok maradnak, a fertőzés fennmarad bennük, így hiába van tökéletesen ellátva a négyből 3 csatorna ha a negyedikben ott marad a fertőzött szövettörmelék, az gócos elváltozást okoz. 

A görbébb gyökércsatornák ellátása szintén sikeresebb mikroszkóppal, hiszen olyan apró műszerekkel lehet kontrolláltan dolgozni, melyekkel szabad szemmel nem.

Összefoglalva mikroszkópos gyökérkezelés vélemény:

A gyökércsatornarendszer anatómiai adottságai, mérete és a kezelési nehézségek alapján egyértelműen a gyökérkezelést mikroszkóppal, és a mikroszkópos kezelés mellé kifejlesztett eszközrendszerrel precízebben és sikeresebben lehet megoldani, mint a hagyományos módszerekkel.

Nem, ez így nem igaz. Egy tapasztalt, precíz és alapos orvos, esetleg Loupe szemüveges nagyításban is komoly sikereket ér el, ha a gyökérkezelés modern eszközeit beveti.

Ami mikroszkóp nélkül is mindenképp közelebb hozza a sikert, az a megfelelő kofferdam izolálás, illetve a legújabb öblítési protokollok és anyagok alkalmazása.

Tehát egy „sima” nem nagyításban végzett gyökérkezelés is lehet annyira sikeres, mint egy mikroszkópos, ha a fog anatómiája nem túlzottan bonyolult, a fogorvos megfelelő tapasztalattal bír és alkalmazza a modern gyökérkezeléshez szükséges izoláló, fertőtlenítő és technikai eszközöket.

Egy bonyolult gyökércsatornájú fog esetén – például felső hatos fogak, 86%ban számfeletti csatornával, vagy a görbe gyökerű fogak, illetve a régebben már gyökértömött fogak újbóli kezelése az esetek nagy részében sikeresebben végezhető el mikroszkópos gyökérkezeléssel.

Rendszerint gen, a mikroszkópos gyökérkezelés több lehetőséget biztosít a sikeres kezeléshez. 

Mikroszkóp mellett olyan gyökércsatornákat is kezelni tudunk, melyeket szabad szemmel lehetetlen volt.

Az ilyen feltáratlan gyökércsatornák sok esetben okoznak gócos elváltozást, még abban az esetben is, ha a többi csatorna tökéletesen lett kezelve.

Ha nincs lehetőség mikroszkópos kezelésre, akkor is érdemes modern gyökérkezelési koncepciót alkalmazó fogorvost keresni. 

Ez azt jelenti, hogy a gyökérkezelés mindenképp kofferdam izolálásban történjen és ha lehet, a modern átöblítő, fertőtlenítő eszközöket és oldatokat használják, ha lehet, ultrahanggal aktiválva ezeket az oldatokat. 

Ezekkel a módszerekkel, mikroszkóp nélkül is sikeresebb lesz a gyökérkezelés vagy az újrakezelés.

A kofferdam izolálás a lehető legoptimálisabb környezetet teremti meg a fogak kezeléséhez. 

Nem csak gyökérkezeléshez, töméshez, fogpótlások ragasztásához is kiváló.

A kofferdam, magyarul nyálrekesz tökéletes izolálást, azaz elszigetelést biztosít a kezelés során a nyáltól és a szájban levő baktériumoktól. 

Megakadályozza, hogy a fogorvos a kezelés közben véletlenül beejtsen valamit a páciens torkába, mely akár életveszélyes szövődménnyel is járhat. 

A kofferdam izolálásban végzett gyökérkezelés során, lehetőség van olyan fertőtlenítőszerek alkalmazására, amelyek a fog belsejét kiválóan fertőtlenítik, a nyálkahártyához érve azonban felmaródást okoznának. Ezért, kofferdam izolálásban sokkal nagyobb hatékonysággal lehet a fogat fertőtleníteni, mint anélkül. Ráadásul a nyálban lévő baktériumok nem szennyezik be a fogat a kezelés közben.

Ha a mikroszkópos gyökérkezelést nem is választja mindenki, mindenképp javasolt, hogy a kezelésre kofferdamban kerüljön sor, hogy a modern és a régieknél jóval hatékonyabb fertőtlenítő szereket tudja használni a fogorvos, illetve megakadályozza a kezelés közben a nyál újrafertőző hatását.

Ez függ a diagnózistól, majd a kezelési tervtől:

  • Miért lett ez a fog beteg, miért kell gyökérkezelni? 
  • Milyen állapotban van ez a fog strukturálisan – azaz felépíthető e a fog koronai része, mi a helyzet a fogággyal, stabilan tartja e a fogat, vagy szükség van e parodontológiai kezelésre is? 
  • Milyen a fog gyökérrendszerének anatómiája. 
  • Mennyire görbültek, vagy egyenesek a gócos foggyökérben futó csatornák? 
  • Milyen a kezelendő fog anatómiai struktúrája? 
  • Vannak e számfeletti gyökércsatornák, szűk nehezen megközelíthető csatornák vagy elágazások.

Erre a számos kérdésre a diagnózis során kap választ az orvos, majd ez alapján dől el a kezelési terv. A diagnózishoz a mikroszkópos gyökérkezelés esetén gyakran kér a szakorvos 3 Dimenziós CBCT felvételt, hogy a fenti kérdések mindegyikét alaposan meg tudja válaszolni. Ez alapján kirajzolódik a kezelési terv, ennek alapján ítélhető meg a kezelés időigénye.

Lássuk, mely lépések befolyásolják az időtartamot:

  • A mikroszkópos gyökérkezelés során az apró területet épp a nagyítás miatt alaposabban képes kezelni az orvos, mint a hagyományos szabadszemes gyökérkezelés során. Ennek az alaposságnak az ára az idő: a mikroszkópos kezelésnél az ülések időtartama mindenképp hosszabb. 
  • amennyiben egy fog több gyökércsatornát tartalmaz, a kezelés ideje nő
  • a régi gyökértömés eltávolítása, főleg egy moláris fogból, rendkívül időigényes. Mikroszkóppal ez akár plusz két ülést is igénybe vehet.
  • A kezelés elején mindig fel kell tenni a kofferdam izolálást is, amely szintén pár percet igénybe vesz. 
  • A modern öblítési protokoll által használt, igen hatékony öblítőszereknek időt kell hagyni a fogban, hogy kifejthessék fertőtlenítő hatásukat. Ez minimum 40 perc, több gyökércsatorna esetén az idő még hosszabb.

Általánosságban elmondható, hogy a mikroszkópos gyökérkezelés időtartama ülésenként minimum 90 perc. Mikroszkópos kezelésre egyszerűbb esetben 1-2, egy komplikáltabb őrlőfognál, főleg újbóli gyökérkezelés esetén általában 2-4 ülés szükséges.

A gyökérkezelt fog csücskeit védeni kell, különben a fog sokkal nagyobb arányban törik, mint a nem gyökérkezelt, élő fogak. 

Lássuk, melyek a helyes kezelési módok gyökérkezelés után:

  1. Fogtömés – kis szuvasodás után
    Gyökérkezelt fogba is tehető simán fogtömés, ha a gyökérkezelés során nem kellett túl sok fogszövetet eltávolítani, így a fog mechanikai tulajdonságai elég erősek maradnak. Ez azonban meglehetősen ritka, hiszen épp azért kerül egy fog gyökérkezelésre, mert mély szuvasodás érte, ahol a koronai fogszövet nagy része elpusztult.
  2. Ahol lehet, az elveszett fogszövetet betéttel (inlay, onlay) szükséges pótolni, mégpedig úgy, hogy a megmaradt fogszövetet, így a csücsköket is beburkolja a betét. Ez teljes mechanikai védelmet ad a fognak.
  3. Extra mértékben sérült fog esetén sokszor már csak csak csap és teljes borítókorona alkalmazásával valósítható meg a fog felépítése.

Szarvashiba!

Hibás döntés, ha egy sikeresen gyökérkezelt fog esetén, a fogorvos ajánlása ellenére a páciens már nem költ a betétre és csak tömést kér a fogorvostól!

A legtöbb esetben az egyszerű tömés ugyanis nem képes megvédeni a fogat a töréstől, mely később a fog eltávolításához vezet. 

Érdemes tehát inkább hallgatni a fogorvosra, valamivel több pénzt áldozni a fogra, mint később elveszteni, és a fogpótlásra pedig sokkal több időt és pénzt áldozni.

A gyökérkezelt fog szürkésebb színűvé válhat. Ez sokszor a legjobb gyökértömés mellett is megtörténhet, de vannak megelőzési lehetőségek.

  • A megelőzésben fontos a gyökértömés technikája. Lényeges, hogy a fog koronai része milyen módon van feltárva, kitisztítva és tömve. Fontos, hogy a koronai rész teljesen tiszta legyen, mind a szövettörmeléktől, mind a gyökértömés maradékától. 
  • Itt ismét szeretném felhívni a figyelmet a nagyítás szerepére: szabad szemmel nem lehet az a kis pulpaüreget olyan alaposan kitisztítani, mint ahogy mikroszkópos, vagy legalább loupe nagyítás mellett, azaz, a hagyományos, szabad szemmel dolgozó fogorvos esetén nagyobb eséllyel marad a pulpakamrában elszínező anyag.

Sajnos a pulpakamra maximális tisztítása ellenére is elszíneződhet a gyökérkezelt fog! 

A belső fogfehérítés segíthet a problémán. Csak olyan fogat lehet fehéríteni, melynek a tömése a gyökér felé jól zár, semmiképp nem mehet a gyökércsatorna felé a fehérítő anyag.

Az interneten kapható fehérítő eszközök külső fehérítést tesznek lehetővé, ezek nem alkalmasak belső fogfehérítésre.

Sok esetben egy gyökérkezelt fog belső fogfehérítése után, a fog újbóli felépítésére is szükség lehet fehérebb színű fogtömő anyaggal.