Professzionális fogfehérítés – tudnivalók a fogak orvosi fehérítéséről

Fogfehérítés

A hófehér fogak a tökéletes megjelenés „kötelező” velejárói. Vonzódásunk a vakító mosolyhoz nem véletlen: a kulturális antropológiai kutatások megmutatták, hogy a fehér fogak egyet jelentenek az egészséggel, az erővel – a csábító tulajdonságok pedig nem változtak az idők során. A professzionális  fogfehérítés – nek többféle verziója elérhető rendelőnkben – pl. kozmetikai, peroxidmentes fogfehérítés -, melyekkel kapcsolatban örömmel nyújtunk segítséget minden kedves páciensünknek.

Ma a professzionális fogfehérítést vesszük górcső alá.

Mit jelent a professzionális fogfehérítés?

Professzionális fogfehérítésnek nevezzük a fogorvos által, rendelőben végzett fogfehérítő kezelést. Ez a megoldás igazán hatékony, mivel peroxidot is tartalmaz. A hatékony, peroxid tartalmú lámpás fogfehérítés kétévente ismételhető eljárás, mely otthoni kezeléssel kiegészítve még látványosabb eredményekre képes. Tartós fogfehérítés, mint végleges hatást adó kezelés sajnos nem létezik, de ez a megoldás a legtartósabbként számontartott eljárás.Az orvosi fehérítés során a fogíny védelmére szükség van, ezért fogászatban járatlan személyzet nem végezheti.

 A technika lényege a peroxid tartalmú fogfehérítő gel és az ezt megvilágító speciális lámpa, mely hidegfényes technológiával aktiválja a fogfehérítő anyagot. A hidegfényes technológia felel azért, hogy a fogak ne váljanak érzékennyé a kezelés során. Egyes esetekben – vékony fogzománc, kopott fognyak, abradált, (elrágott, kórosan becsiszolódott) fogfelszínek esetén a fogfehérítés során fogérzékenység léphet fel, amely néhány órán belül elmúlik és nem okoz károsodást a fogakban és a fogzománcon.

Az orvosi fogfehérítés hatékony eljárás, azonban bizonyos esetekben más esztétikai kezelésre is szükség van a komplex, élethű és szép eredmény elérése érdekében. Ilyenek lehetnek: az egyes fogak lézeres kifehérítése, a Smile to Go mosolyesztétikai beavatkozás, vagy a porcelán héjakkal történő fogászati kezelések.

Szükséges-e bármilyen kezelés a professzionális fogfehérítés előtt?

A profi fogfehérítés bizonyos előkészületeket, kezeléseket megkövetelhet, melyek a fogakra és az ínyre egyaránt vonatkozhatnak. Kizárólag egészséges fogak és íny esetén végezhető el a fogfehérítés, így egy általános állapotfelmérés előzi meg minden esetben ezt a típusú kezelést. Az állapotfelmérés keretein belül panorámaröntgen általános szájvizsgálat történik. Megvizsgáljuk, hogy van-e szuvas vagy törött fog, esetleges érzékenység, ínygyulladás. Az esetek kb. 75 %-ban ultrahangos fogkőeltávolítás javasolt, 20-25 % ban pedig fogtömésekre, esetleg gyökérkezelésre van szükség. A peroxid tartalmú fogfehérítő zselé szuvas, vagy rossz tömésekkel ellátott fogak felszínére nem helyezhető fel.

Fogíny védelme

A gyulladt, esetenként vérző, váladékozó fogínyre a fogfehérítést megelőzően szükséges, fényre keményedő folyékony ínyvédő lakkot képtelenség lenne felhelyezni. Az ínyvédő fontos eszköz, megakadályozza, hogy a fogfehérítő gél a fogínnyel érintkezhessen. A fogfehérítő gél ugyanis a zománcot nem károsítja, a finomszerkezetű, lágy fogíny szövetet azonban igen. A sorrend tehát: először az egészség, csak ezután a fehérség.

Szájhigiéniai kezelés a fogíny védelmében és a kedvezőbb eredményért

Az elszíneződések lehetnek felszíni felrakódások, vagy a zománcszövetben levő színanyagok. Ha a felszíni felrakódásokat, elszíneződéseket fent hagynánk a fogfehérítés előtt, kevésbé jó eredményt érnénk el. A fogfehérítő anyag ugyanis ebben az esetben nem a fogfelszínnel érintkezne, hanem a felrakódást próbálná fehéríteni. Ennek semmi értelme – a felrakódásokat először el kell távolítani.

A szájhigiéniai kezelés egyszerre gyógyítja az ínyt és távolítja el a felszíni felrakódásokat, fogköveket. A rendelői, fogorvosi vagy otthoni fogfehérítés előtt tehát a legtöbb esetben megelőző dental higiéniai kezelés javasolt.

Fogszuvasodás mellett nincs fogfehérítés

A fogíny vizsgálata mellett természetes, hogy a fogakat is alaposan meg kell vizsgálni, amúgy is, de a fogfehérítés szempontjából is. Szuvas fogat nem lehet fehéríteni. A fogfehérítő anyag a szuvas fogba befolyhat, ott károsodásokat, fájdalmat okozhat. Tehát fogfehérítés előtt fogtömésre van szükség, ha a fogorvos lyukas fogat talál.

Amennyiben a szuvas fogat is fehérítjük, úgy a tömés első körben csak a szuvasodás eltávolítására, majd a fog ideiglenes tömésére korlátozódik. Ezután megtörténhet a fogfehérítés, majd az elért, új fehér fogszínhez választjuk ki az új fogtömés színét. Rendelői fogfehérítés esetén, mivel a fogfehérítő kezelés csupán egy óra időtartamú, a fogba rövid távú ideiglenes tömés kerül. Otthoni fogfehérítés választása esetén azonban hosszú távú ideiglenes tömést kell, hogy készítsen a fogorvos. A hosszú távú ideiglenes tömés többlet költségekkel jár, erre érdemes felkészülni.

Amennyiben Ön gyors, fogászati állapotfelmérés nélküli fogfehérítést szeretne, válassza a kozmetikai fogfehérítést!

Amennyiben egyéb hibák is felmerülnek

A fogfehérítést megelőző állapotfelmérésen többféle problémára is fény derülhet. Sokszor fordul elő, hogy az állapotfelmérés és egy alapos beszélgetés során kiderül, nem is elsősorban a színnel, hanem a fogak formájával, aszimmetrikus elrendeződésével van probléma. Ilyen esetben nem feltétlenül a fehérítés fog megoldást hozni, hanem például egy fogszabályozó kezelés vagy néhány porcelán héj. Érdemes tehát a fogorvosi székbe egyfajta nyitottsággal ülni, megismertetni az orvost a problémával, de bizony nem konokul ragaszkodni a saját megoldási javaslatunkhoz, mert az esetleg félrevihet.

Érdemes a jó szakember meglelésébe több időt forgatnunk, aztán ha megvan, bízni benne és megfogadni a tanácsait!

Budapest Dental Fogászati Magazin

Mi történik a rendelői fogfehérítés során?

A rendelői orvosi fogfehérítés rutinszerűen alkalmazott fogászati eljárás. Pontosan betartott protokoll mellett, amely elsősorban megfelelő ínyvédelmet jelent, nem kell tartani mellékhatásoktól. Maga a fogfehérítés alap esetben összesen háromszor nyolc, azaz huszonnégy percig tart. Bizonyos esetekben az egyes fogfehérítési periódus 15 perces, mely szintén 3x ismételhető. A teljes kezelésre egy órát szánunk, ez magába foglalja az előkészítést, a gél felhelyezését és az egyes fogfehérítési terminusok közötti fogfehérítő gél cseréjét is.

A fogorvos először rögzíti az eredeti fogszínt, majd ínyvédelmet helyez fel a fogínyre. A kezelés során a fogfehérítő anyag nem juthat az ínyre, annak helye csak a fogakon van. A fényre szilárduló ínyvédő folyadék felhelyezése körülbelül 10 percet vesz igénybe, majd következik a fogak felszínének bevonása a fogfehérítő anyaggal, ez pár percig tart. Leggyakrabban mind az alsó, mind a felső fogsorban négyestől – négyesig, azaz összesen tizenhat fog felszínét vonjuk be. A négyes fogaktól hátrébb a fogfehérítés elvégzésére csak széles mosoly esetén van lehetőség.

Minden egyes fogfehérítő fázis 8 percig tart. A fogak felszínére felhelyezett fogfehérítő gélt a Beyond hidegfényes lámpájával világítjuk meg, mely eljárással aktivizáljuk a fehérítési folyamatot. Nyolc perc után a gélt lecseréljük, és a folyamat indul ismét elölről. A fehérítés alacsony hőfokon történik így elkerülhető a fogak irritációja.

A kezelés végén fogérzékenységet csökkentő oldattal kezeljük át a fogakat.

Hogyan működik az orvosi fogfehérítő rendszer?

A Beyond hidegfényes fogfehérítő rendszere keskeny sugarú, magas hatásfokú, 480 – 520 nanométer hullámhosszúságú kék fényt használ. Egy speciális optikai eljárás kiszűri az ártalmas infravörös és ultraibolya fényt. A hidrogén peroxidot és 20 nm szemcseméretű szilikon dioxidot tartalmazó fehérítő anyag rövid idő alatt oxidálja a kezelt fogak felszínét, visszaadva ezzel azok eredeti fehérségét. A fogfehérítés során a fogak felszíni és mélyebb rétegeire egyaránt hatással van a kezelés. Ennek eredményeként a fogszín az eredeti fogszínhez képest is fehérebbé válik.

A Beyond módszer elismerten hatásos fogfehérítő eljárás.

Vágjon bele bátran, de ne engedjen a túlzott elvárásoknak!

Jó tudni, hogy 40 éves kor felett a fogakat fedő fogzománc réteg, már vékonyabb, mint fiatal korban. Az elvékonyodó zománc alatt ott a sárgás színű dentin, amely egyre észrevehetőbben üt át a vékonyodó zománcon. A fogfehérítés azonban a zománcon hat, nem a dentinen. Túlzottan vékony fogzománc esetén így a professzionális fogfehérítés sem lesz olyan látványos. Ez nem a technika hibája, hanem a fogzománc vastagságának megfelelő jelenség. A fehéredés látható lesz, de az alatta levő dentin szín nem fog változni. A fogak tehát nem fognak úgy kinézni, mint 20 éves korunkban.

Fontos, hogy a fogfehérítést a megfelelő elvárások mentén kezeljük, és ne akarjunk tőle olyat, amire nem képes. Kicsit olyan ez, mint a plasztikai műtétek. Finoman alkalmazva, lágyan, és alázattal követve az emberi test öregedési folyamatát, teljesen rendben vannak ezek a beavatkozások. Ilyenkor viselőjük fiatalos, csillogó szemű, szép mosolyú, jól karban tartott 50-es, 60-as férfi, vagy nő benyomását adják, akik a korukat nem takargatják, hanem büszkén és tisztelettel megélik.

Túlzott elvárásokat támasztva azonban a kényes egyensúly megbomlik. Aki 50, 60 évesen 20-nak szeretne kinézni, az a végén egy torz maszkká válik, akitől mindenki inkább elfordul ijedtében.

Kinek ajánljuk a fogfehérítést, mint valódi sikert nyújtó megoldást?

A helyén kezelve tehát, a professzionális, peroxidos fogfehérítés a fogfehérítési eljárások leghatásosabb módszere, mely a fogzománc színanyagain végez fehérítő hatást. A sárgásabb tónusú fogakat kifejezetten hatékonyan, a szürkésebb árnyalatúakat (vékonyabb zománc, szürkésebb színű dentin) kevésbé fehéríti, de ezeken is sokat segít.

Minden életkorban alkalmazható, és minden életkorban, helyzetben hatékony, de a hatékonyság mértéke eltérő. Fiatalabb korban – lásd vastagabb fogzománc – a fehéredés erőteljesebb.

Idősebb korban, vékonyabb zománc mellett is van hatás, de a fogzománc vastagságának csökkenése ettől még tény. Ilyen esetben érdemes kipróbálni a fehérítést, megnézni, elegendő-e az Ön számára az eredmény. Amennyiben nem, akkor pedig tovább lépés lehetséges, de ehhez már egyéb technika, például kompozit vagy porcelán héj, esetleg korona lesz szükséges.

Sok esetben a porcelán héj előtt is csinálunk fogfehérítést, így az új héjak egy fehérebb alapra kerülnek felragasztásra. Mivel a porcelán héj üvegkerámiából van, mely átengedi a fényt, nem mindegy, hogy milyen a héjak alatt az alap fogszín. Tehát amennyiben ilyen lépésekben építik fel az orvossal a kezelést, nem veszít semmit, ha először a fogfehérítést választja, majd az eredmény függvényében lép, vagy nem lép tovább egy következő szintre.

A fogfehérítés tehát sosem kidobott pénz, de fontos, hogy helyes elvárásokkal kezeljük.

A fehéredés mértéke teljesen egyedi, ezt fontos tudatosítani a teljes kezelés során!

Milyen elszíneződések fehéríthetőek rendelői fogfehérítővel?

A rendelői fogfehérítés a különböző fajtájú elszíneződések esetén eltérő hatékonyságú, de szinte minden esetben kedvező mértékben világosít a fog színén.

Leggyakrabban azok fordulnak hozzánk, akiknek a fogai cigarettától, teától, vagy kávétól színeződtek el. Az ilyen elszíneződéseken az előzetes szájhigiéniai kezelés majd az ezt követő rendelői fogfehérítés nagy változást ér el.

Tetraciklines vagy túlzott fluorid bevitel miatt elszíneződött fogaknál a kezelés változó eredményt hoz. A fehéredés mértéke függ a fog szerkezetétől, milyen mértékű volt és mikor történt a gyógyszer behatása, mennyire érintette a zománcot, vagy a dentint. Általánosságban az tapasztalható, hogy a foltos fogak foltjai kevésbé feltűnőek, illetve a fog egészében világosodik a kezelés után, de a foltok teljesen nem tűnnek el, ehhez további, más fajta esztétikai fogászati kezelés szükséges.

Örökletesen sötétebb fogaknál a sárgás barnás elszíneződések nagyon kedvezően reagálnak a fogfehérítésre. Kevésbé jól reagálnak a kékes illetve szürkés árnyalatú fogak.

Fogfehérítés

Mennyivel lesznek fehérebbek a fogak a kezelés után?

Az eredményesség nagyban függ az elszíneződés típusától, mértékétől, a fog örökletes színétől. A fogfehérítés elején még a fogorvos csak nagyjából tudja megmondani, milyen eredmény várható, inkább arra tud válaszolni, tapasztalatai szerint van értelme a fogakat fehéríttetni vagy sem.

Biztonságos a kezelés?

A peroxidos fogfehérítés hatékony, és biztonságos eljárás. Az eljárás során alacsony hőfokú fényt alkalmazunk, így az nem irritálja a fogidegeket. A fehérítő folyadék vízben oldódik, nem roncsolja a fogakat és a fogzománcot. A fehérítő kémiai szinten a színanyagokkal lép reakcióba a zománc szövetével nem. A kezelést fogorvos végzi, aki gondoskodik a precíz ínyvédelemről a sérülések elkerülésének érdekében, Az esetleg szükséges megelőző kezeléseket, például fogtömések, fognyaki zárások, ilyenkorra már elvégeztük, biztonsággal kezdődhet a kezelés.

Számíthatunk érzékenységre?

Érzékenység előfordulhat a fogfehérítés alatt vagy után is. Az érzékenység egyedi tényezőktől függ: milyen vastag a fogszövet, fennáll-e fognyaki kopás és ezzel együtt érzékenység, stb. Univerzális álláspont tehát nem határozható meg.

Az érzékenység kialakulásának oka, hogy a kezelőanyag vizet von el a fogszövetekből. Ezt a nyál folyamatosan pótolni fogja, így organikusan megszűnik a kellemetlen érzés a megfelelő idő elteltével.

Azok a páciensek, akik érzékenyebb fogakkal rendelkeznek, egy speciális, fogérzékenység csökkentő paszta segítségével már előzetesen is felkészíthetik fogaikat, a fehérítés után pedig segíteni tudják a szenzitivitás érzésének csökkentését. Legegyszerűbb módszer erre, ha szenzitív fogkrémet vásárolunk (Elmex sensitive, Sensodyne) és ezeket huzamosabb ideig használjuk.

Érdemes fogérzékenység ellen ható fogkrémet használni, még akkor is ha nem volt ilyen jellegű panaszunk. Legmegfelelőbbnek erre a célra a különböző Sensodyne márkák, illetve az Elmex márkájú fogkrémek bizonyultak. Elmex gél is használható, mely magasabb fluorid tartalmú, mint a normál fogkrémek, így lenyelni nem szabad.

Komolyabb érzékenység esetén a fogak az Ultra Eaz nevű géllel kezelve panaszmentessé válnak.

Mi a különbség a professzionális fogfehérítés és a kozmetikai fogfehérítés között?

A rendelői fogfehérítés nem az egyetlen hatékony módszer a fogak kifehérítésére. Amennyiben Ön gyors és hatékony megoldást keres, szeretné kihagyni a fogorvosi állapotfelmérést, az előzetes és utólagos kezeléseket, úgy választhatja a népszerű kozmetikai fogfehérítést! Az alábbi felsorolásban részletesen összefoglaltuk az orvosi és kozmetikai fehérítés közti különbségeket:

Kozmetikai fogfehérítés

  • a kezelés hossza nagyjából 60 perc időtartamú
  • peroxidmentes
  • inkább rövidtávú hatás, kíméletes megoldás, az eredményt a páciens étkezési szokásai befolyásolják
  • nem szükséges fogászati állapotfelmérés előtte
  • nem kell fogérzékenységre számítanunk
  •  ismétlési lehetőség 2-3 havonta
  • összefoglalva: ápoló, felfrissítő kezelés, rövid távra, randi előtt, esküvő előtt, party előtt

Professzionális fogfehérítés

  • a kezelés hossza körülbelül 60 perc időtartamú
  • peroxidot tartalmaz
  • hosszabb távú hatás, látványosabb eredmények, melyet a páciens étkezési szokásai befolyásolnak
  • otthoni kezeléssel kiegészítve hatása tovább fokozható
  • fogérzékenység a kezelés során/után  előfordulhat, mely 24 órán belül elmúlik
  • ismétlési lehetőség 2 évente
  • a kezelés előtt fogorvosi állapotfelmérésre van szükség, és amennyiben szükséges előkezeléseket kell végezni
  • összefoglalva: komplex kezelés hosszú távra, komolyabb fogpótlások, teljes „száj rendezés” előtt

Mire figyeljünk a professzionális fogfehérítés után?

A fogfehérítés eredményének megőrzése érdekében sokat tehetünk, ha betartjuk a fogfehérítő kezelés után ajánlott javaslatokat. Az első 24 óra igényli a legnagyobb tudatosságot és bizonyos szabályok betartását az étkezésben és szájápolásban. Érdemes Senzitív fogkrémmel fogat mosni, ha fogérzékenységet tapasztalunk. Mindenképp kerülni kell a színes ételek és italok fogyasztását, hogy a fogszín tartósan fehér lehessen!

Az anyag folyamatosan dolgozik fogainkon, így bizonyos alapszabályokat mindenképp érdemes a hatás maximalizálásának érdekében betartani:

  • Kerüljük a nagyon hideg-meleg étel fogyasztását pár napig.
  • Ne igyunk elszíneződést okozó, erős színanyaggal, pigmentekkel rendelkező italokat, mint például kávé, teák, kóla, vörösbor. Ha a kávéról nem tudunk lemondani, jó praktika szívószállal inni.
  • Ugyanez igaz a sötét ételekre is (például cékla, szójaszósz, paradicsom, magyaros, paprikás ételek, ételfestéket vagy színezéket tartalmazó élelmiszerek stb.. 
  • kerüljük el a dohányzást,
  • kerülni kell a színes szájvizek vagy fogkrémek használatát is!

A színes ételek, italok fogyasztása negatív irányba módosíthatják a kialakult fogszínt. 

Helyettük tartsunk fehér diétát a következő két hétben. A világos színű, kevés festékanyagot tartalmazó ételek, mint pl. habarásos főzelékek, szárnyasok, rizs, krumpli, tojás, tészta, világos zöldségek  (TV paprika, karfiol, stb.) kesudió, tejtermékek, fehér húsú gyümölcsök (körte, banán, sárgadinnye, stb.) megfelelő táplálékok lehetnek fogfehérítés után.

Az eredményeket a szokásaink nagy mértékben befolyásolhatják. Amennyiben tartósan szeretnénk ezt fenntartani, érdemes a fenti étrendi javaslatokat életmódszerűen is figyelembe venni.

Ezen felül fokozhatjuk a hatást otthoni fehérítéssel. Ez esetben fogorvosi vagy dentálhigiénés szakember felügyelete alatt egyedi fogsínek segítségével, peroxidos hatóanyaggal, kéthetes kontrollok mellett egészíthetjük ki a rendelői alapkezelésünket.

Mennyi ideig látható a kezelés eredménye?

Ez az időtartam minden embernél más és más. A tartós eredmény elsősorban az illető étrendjétől, szokásaitól függ. Minél többet fogyaszt sötét színű folyadékot vagy ételt, a fehérség annál hamarabb tűnik el. A hatás kedvező esetben két évig látható. A fogfehérítés eredménye otthoni kezeléssel tartósabbá és látványossá tehető.

Amennyiben Ön gyors, fogászati állapotfelmérés nélküli fogfehérítést szeretne, válassza a kozmetikai fogfehérítést!

Bejegyzések A Témában