Aki rendszeresen jár fogorvoshoz, és megfelelő a szájhigiénéje, az az esztétikai és megelőző kezeléseken kívül legfeljebb 1-1 fogtöméssel találkozik a fogorvosi látogatások során. Ilyenkor az emberben felmerül a kérdés: mit csináljak a fogtömés után, hogy ne tegyem tönkre a tömést? Utána pedig a tömött fog nem fog hamarabb tönkre menni?
A tartós tömés első és legfontosabb eleme a fogorvos, hiszen a tudásán és kézügyességén múlik, hogy tartós lesz-e a tömés. A tömés anyaga is fontos, már számtalan kiváló fogtömő anyag létezik, érdemes a minőségibbet választani, különösen, ha egy hatalmas mosoly esetén jól látható fogról van szó. Pácienseinknek mindig a helyzetnek legmegfelelőbb tömőanyagot javasoljuk, mint például az SDR® DENTSPLY tömést, ami jelenleg az egyik legjobb a lyukas fog megmentésére.
Moshatok fogat a tömés után?
A kezelés napján nem csak ajánlott, de szükséges is a fogmosás. Fontos tudni, hogy mivel a tömött fog már nem ép fog, így óvatosan, gyengéden mozdulatokkal tisztítsuk meg a fogat ügyelve a tömés épségére.
Másik gyakori kérdés, hogy mikor ehet a kezelést követően. Legtöbbször fényre kötő esztétikus fogtömést készítünk, ami szinte azonnal megköt, mégis érdemes a zsibbadás elmúlását követően étkezni, hogy biztosan ne sérüljön a frissen tömött fog.
A megfelelő fogápolás
Ahogyan fentebb is említettük, már a kezelés napján is tisztítani kell a tömött fogat. A fogkefe mellett érdemes fogselymet is használni, ez a megfelelő és hatékony fogápolás kulcsa, hiszen a fogközöket csak ezzel lehet megfelelően elérni, különösen azoknak, akinél a kicsik a fogközök, szorosan illeszkednek a fogak egymáshoz.
A rendszeres kontroll nem elhanyagolandó
A fogszuvasodás az emberek 85%-nál előfordul. A szuvas fog – ha időben felfedezésre kerül – könnyen orvosolható, éppen ezért fontos a rendszeres kontroll. Nem érdemes halogatni a fogászat meglátogatását, hiszen később akár már fájdalmak is jelentkezhetnek. De a halogatás ára egy egyszerű tömés helyett lehet egy hosszadalmas, fogmegtartó kezelés sorozat is. Ha nincs panasz, akkor elég csak féléves-éves kontrollra menni, viszont, ha kisebb érzékenységet tapasztaltunk, a lehető leghamarabb forduljunk fogorvoshoz