Mozgó fog megmentése? Íme 10 + 3 hasznos tipp a fogakért!

Mozgó fog megmentése

Aggódó, jól szituált középkorú hölgy kereste fel a rendelésemet: „Még csak 45 éves vagyok, mozgó fog van a számban. Nagyon aggódom! Úgy érzem, mozognak az alsó metszőfogaim. Szeretném, megmenteni a fogaimat! Mik a lehetőségek?”

A mozgó fog előfordulása, akár 30,03% – 50,88 %!

fogágybetegségekkel foglalkozó kutatások megerősítik, hogy a patológiás fogelvándorlás, magyarul mozgó fog jelensége a közepes vagy komoly fogágybetegségben szenvedő pácienseknél 30,03%-50,88% gyakorisággal fordulhat elő!

Egy fiatalabb korosztályt is vizsgáló kutatás szerint, ahol a páciensek 17-70 éves korosztályból kerültek ki, a mozgó fog jelensége, azaz a kóros fogelvándorlás tünete csupán a páciensek 10%-ban jelentkezett. Ez azt jelenti, hogy a mozgó fog jelensége inkább idősebb korban jelentkezik.

A patológiás fogelvándorlás okai összetettek. A legfontosabb tényező a csontvesztés a fogágy területén. A gyulladt íny, majd a gyulladt fogágy olyan immunválaszt indít el a testben, mely hosszú távon a fogat tartó csont lebomlásával jár együtt.

A kóros fog elvándorlás, hétköznapi nyelven, a mozgó fog előfordulásának a csont lebomlás mellett másik fontos oka a harapási formában keresendő, például túlzottal előre álló felső metszőfogak esetén.

Ugyancsak színesíti a kórképet a nyelv, és az arc izmainak együttes helyzete, mozgása, mely a gyenge csont, illetve a nem kellően stabil harapás mellett a fogak elvándorlását, így mozgó fogat eredményezhetnek.

Ha kevés a csont a fog körül, az biztosan mozgó foggá válik?

Nem feltétlenül. Sok esetben egészen kevés csontállomány mellett is stabilizálható a mozgó fog. Ennek legfontosabb feltétele a teljes gyulladásmentesség. 

A mozgó fog kialakulásának egyik fontos eleme, hogy van e gennyes gyulladás a fogágytasakban. A fogágyban levő folyadékáramlás ugyanis szintén „kifele hajtja” a fogat a helyéről, azaz extrúziós, kiemelő hatással van rá.

Mozgó fog kialakulásában szerepet játszó gennyes fogtasak

A fogtasakban levő gennyre adott normális immunreakció  folyamatosan puszítja a fogágyat. A genny ezen kívül emeli, löki kifelé és oldal irányba a fogat. A fogak közt felhalmozódó fogkő az egymástól elvándorló mozgó fog közökbe rakódik, ezzel egyre tovább súlyosbítva a képet.

A mozgó fog legangyobb ellensége, ha nem veszünk róla tudomást! A korai kezelés fogat menthet! A szék mellett néha találkozom egészen elképesztő elképzelésekkel a mozgó fogakkal hozzám forduló páciensek körében. Sajnos van, aki elhiteti magával, hogy a fogkő stabilizálja a fogat, ezért nem szeretné eltávolíttatni.

Így sajnos egészen biztos, hogy elveszti a fogait. A mozgó fog terápia legelső lépése a fogkő eltávolítása. Igaz, van olyan, hogy amíg a súlyos mennyiségű fogkő a fogakon van, úgy tűnik, a fogkő összeköti, sínezi a fogakat. Ez azonban csak a látszat. A fogkő gyulladást tart fent. 

A fogkő sosem szolgálaj a fogak egészségét és nem sínezi azokat. A fogkő által eltakart mélységben az íny súlyosan gyulladt, ez alatt pedig a csont folyamatosan pusztul.

A legfontosabb, hogy a fogkő miél előbb lekerüljön a fogakról, és a fogíny végre fellélegezhessen. Már a terápia első szakaszában hatalmas változás megy végbe, elindul a gyógyulás. Pedig még nem vezettük be sem a kürettet, sem a lézert, de még az antimikrobiális fotodinamikus terápiát sem a mozgó fog kezelésében.

Hatalmas lehetőség a mozgó fog terápiájában a korai fogkő eltávolítás
Doctor dentist shows a tool and and a guarantee of quality work on a blurred background.

Csak a fogköveket távolítottuk el, és máris hatalmasat léptünk a gyógyulásért.

A mozgó fog korral jár együtt? 

Nem! Fontos kijelenteni, hogy azért, mert valaki idősödik, nem kell feltétlenül megismerkednie a mozgó fog okozta kellemetlenségekkel! Igaz, a közepes vagy súlyos fogágybetegségekben szenvedők 30-50%-t érinti a fogelvándorlás és  a mozgó vagy mozgatható fogak jelensége, de ki mondta, hogy minden idős embernek fogágybetegségének kellene lennie?

A fiatalabb korosztályt is vizsgáló kutatásban az arány már csak 10%, ez is jelzi, hogy a mozgó fog tünete elsősorban az idősebb korosztályt érinti. A fogágy meglazulásához, a kórkép kialakulásához legtöbbször évek kellenek.

A mozgó fog kezelése idős korban is lehetséges

Igaz, vannak olyan súlyos fogágybetegséget mutató genetikai betegségek, melyek mindenképp fogelvesztéssel járnak, már egészen fiatal korban. Ez azonban az eseteknek csupán néhány százaléka, és az ilyen jellegű fogelvándorlás és fogelvesztés már jóval fiatalabb korban kialakul.

Hogyan rögzül a fog a csontban?

A fogak nem csontosan rögzülnek az állkapocsban, hanem ezernyi apró finom roston függeszkednek a csontos fogágyban. Egészséges esetben a fog nyakánál a fogíny feszesen tapad, így a lepedékben levő baktériumok nem jutnak el a fogágyig. Ez az egészséges hámtapadás egy életen át megőrizhető.

A hámtapadás ráadásul természetes módon zseniális a fog nyaka körül. Nem csak körkörös szalagok, hanem egymást keresztező szalagok is stabilizálják a fogat a fogágyban. Ezzek egyszerre teremtenek egy stabil, de erős alapot a fog számára, miközben megengedik a rágás közben szükséges rugalmasságot!

Idősebb korban van ugyan biológiai csontveszteség, a fognyakról a fogíny vissza húzódhat, de ez nem gyulladás, hanem természetes folyamat. Mindez azt jelenti, hogy attól, hogy valaki idősödik, nem kell, hogy mozgó fogai legyenek!

Egy másik cikkemben olvashat bővebben arról, hogy a fogínysorvadás és a fogágypusztulás nem ugyanaz! Aki aggódik a felhúzódott ínye miatt, vagy fél hogy a fognyak megjelenésének mozgó fog lesz a vége, olvassa el ezt a cikkemet

Mi az oka a mozgó fognak?

Mozgó fog esetén a gond a gyulladással van. A gyulladás kiváltó oka mindig a felhalmozódó lepedék vagy fogkő.

A gond tehát nem az öregedés, hanem a gyulladás. Kezdeti stádiumban ez banális: a fogmosási hiányosságból adódóan felhalmozódó lepedékben baktériumok vannak, ezek irritálják a fogínyt.

Kialakul az ínygyulladás, mely kezdetben egyszerűen kezelhető, ide még nem kell lézeres fogínykezelés, elég egy alapos ultrahangos fogkőeltávolítás.

Később a folyamat azonban mélyebbre hatol, fogkő felrakódás alakulhat ki az íny alatti területen is. A fogágyat agresszívabb baktériumok pusztítják, a fog rögzülése meggyengül, a fog mozogni kezd, ez már fogínysorvadás. Az íny alatti terület tisztítása a mozgó fog kialakulásának legfontosabb lépése.

Ezt a stádiumot nem szabad kivárni! Ha vérzik a fogíny, rendszeres karbantartással ez az állapot a legtöbb esetben megelőzhető. 

Mi a legjobb terápia  mozgó fog esetén?

Először kezdjük a megelőzéssel, illetve ugyanez a kezelés szükséges első lépésként a mozgó fog terápiájánál is. 

A ma elérhető legjobb módszer, mely valószínűleg néhány éven belül felváltja az összes hagyományos fogkőleszedési módszert, az az Irányított Biofilm Terápia. Az Irányított Biofilm Terápia a fogínykezelés és fogágybetegségek megelőzésének leghatékonyabb, egyben fájdalommentes módszere.

A mozgó fog terápia is az irányított biofilm terápiával kezdődik

Ha megelégszünk egy kevésbé finom, valamivel több kellemetlenséggel járó módszerrel, akkor a hagyományos ultrahangos fogkő eltávolítás az első lépés, amit mindenképp meg kell tenni. Már ez a kezelés önbagában hatalmas eredményt hozhat!

Előfordulhat, hogy egy megfelelően alapos hagyományos ultrahangos fogkőeltávolítás már elegendő ahhoz, hgy a mozgó fogat tartó fogágy fellélegezzen, a folymat lelassuljon, sőt stabilizálódjon.

Utolsó stádium? Hogyan menthető a mozgó fog?

Aki mozgó, mozgatható foggal érkezik a rendelőbe, azonnal a lézeres fogínykezelés erejében reménykedik. A lézer kiváló, hatékony eszköz, és sok segítséget jelent a fogorvos számára a terápiában, de nem a lézeres terápia az első lépés.

A lézer a fogínytasakok mélyén elpárologtatja az ott levő gyulladásos szöveteket és bioregeneratív hatású. Előtte azonban fontos, hogy a fogakat mechanikailag megtisztítsuk minden felrakódástól és fogkőtől.

Mozgó fogak kezelése idős korban is lehetséges, ha időben kezdi el a terápiát
Closeup front view of a cheerful mid 50’s female patient happily smiling to the camera and showing thumbs up after successful dental procedure.

Amikor a mechanikai tisztítás, az alapos ultrahangos fogkőeltávolítás és a fogínytasakok kürettálása megtörtént, akkor lehet megállapítani, hogy a lézeres kezelésnek van e helye és mely fogaknál szükséges alkalmazni.

A mozgó fog hátterének diagnózisa

Az első lépés még nem a kezelés. Először meg kell állapítani, mi áll a mozgó fog hátterében. Szinte egyértelmű, hogy fogágypusztulás, de az nem, hogy milyen mértékű és az sem, hogy a fogágy mely falait érinti.

Az állapotfelméréssel először is meg kell állapítani, mely fogak menthetőek és melyek nem. A diagnózishoz az alapos szájvizsgálaton, a fogínytasakok feltérképezésén túl, minimálisan panoráma röntgenfelvétel szükséges.

Sokkal alaposabb azonban a vizsgálat, ha  3D CBCT-t készíthetünk. Gyulladás gyanújakor, góckereséskor (a gyulladt fogágy is góc!) ez a diagnosztikai eszköz sokkal több információt ad, mint az egyszerű panoráma röntgen.

Tény és való, a mozgó fog diagnosztikájához nem kell minden esetben fogCT! A CT sugárterhelése még abban az esetben is magasabb a panoráma röntgen sugárterhelésénel, ha modern, csökkentett sugárdózissal működő Cone Beam CT-t alkalmazunk.

A szabály az, hogy a megfelelő diagnózishoz elengedhetetlen, ám minimális mennyiségű sugárzást kapja a páciens. Ezért a fogCT csak a kérdéses esetekben, például műtéti tervezéskor adhat több információt.

Hogyan derül ki, hogy menthető e a mozgó fog?

A diagnózis felállítása után lehet pontos kezelési tervet készíteni. Az első és legfontosabb annak eldöntése, vajon meg lehet e menteni a mozgó fogat. Ez elsősorban a fogágy csontos szerkezetének állapotától függ.

Nagyon előrehaladott állapotban a fogat már nem veszi körül valódi csont, csak kizárólag gyulladásos szövet. Ilyen esetben igen kicsi esély van a fog megmentésére, de elkötelezett pácienseknél meg lehet próbálni.

Gyakori, hogy a fog már nem él, így a fogínykezelés mellé gyökérkezelésre is szükség van. Csak a gyökérkezelés biztosíthatja, hogy a fog belsejében levő fertőzés és a fog körül levő fertőzés ne kommunikáljon egymással és egyáltalán esély legyen a gyógyulásra.

Ha a fogat menthetőnek tartjuk, elkészülhet a kezelési terv. A mozgó fog terápiája minden esetben több lépéses, hosszú időtartamot felölelő kezeléssorozat. Nem lehetséges egy kezeléssel a mozgó fogat stabilizálni!

A cél, hogy a fog felszínét maradéktalanul megtisztítsuk a felrakódott fogkövektől és lepedéktől. Csak teljesen sima fog és gyökérfelszín környezetében szűnhet meg a gyulladás.

Mi a legelső lépés a mozgó fog terápiájában?

A mechanikai tisztítás első lépése az ultrahangos fogkőeltávolítás. Az ultrahang finoman lerobbantja a fog és gyökér felszínére feltapadt fogköveket, melyek a mozgó fog hátterében álló gyulladás első rendű okai.

A hagyományos ultrahangos tisztítás mellett ma már létezik sokkal finomabb eszközöket alkalmazó ultrahangos tisztítás is. Ausztriában és Svájcban már ez a modern módszer lényegében felváltotta a hagyományos ultrahangos fogkőeltávolítást.

A finomabb, ezáltal fájdalommentesebb ultrahangos rezgéseket kibocsátó eszközzel simább fogfelszín érhető el. Az ultrahangos fogkőeltávolíytást követő sópolírozás az újabb rendszerrel szintén simább hatást érhet el a gyökérfelszínen.

Miért fontos a sima gyökérfelszín? Mert csak a sima gyökérfelszín adja meg a lehetőséget a gyulladás megszűnéséhez. Minél simább a gyökérfelszín, annál nagyobb esélyünk van a gyulladás megszűnéásének és az íny feszesebb tapadásának. 

Az íny feszesebb tapadása pedig elsősorban a mozgó fog további vándorlását, elmozdulását állítja meg. Ha  a fog körül a fogíny feszesen tapad, a fog mozgathatósága mindenképp csökken, még abban az esetben is, ha a fog körül a csontos fogágy már elpusztult.

Mi a helyzet ha a csont már elpusztult?

A gyulladással  a csont sajnos pusztul és az elpusztult csontegyszerű módszerekkel már nem építhető vissza. Természetesen léteznek speciális parodontológiai műtétek, melyek megfelelő előkészítés után lehetővé teszik a csont felépítését, de ezekhez a gyulladást először  teljesen meg kell szüntetni és sajnos szűk az indikációs terület.

Közepes vagy súlyosabb fogágybetegség esetén, mint ahogy az a kutatásokból is kiderül, akár 30-50%-ban már előfordul mozgó fog, vagy fogvándorlás. Ám ezeknél a fogaknál nem kell minden esetben parodontológiai műtét ahhoz, hogy a fogat stabilizálni lehessen.

A mozgó fog mélyebb fogínytasakot jelent. A mélyebb fogínytasakok esetén még alaposabb tisztításra van szükség. Ennek első eszköze a parodontológai kürett, mely egyszerűbb esetben zárt, nehezebb esetben nyitott parodontális kürettet jelent.

A mechanikus kürett érzéstelenítésben történik. A lényeg itt is a teljes simaság elérése, melyet az igen éles kürett műszerek segítségével érhetünk el. A kürett a sima felszínért felelős, de van még további lehetőségünk a gyógyulás stimulálására. Érdekli mi ez?

Lézeres kezelés a mozgó fogak terápiájában

A lézerterápia nem önálló kezelés, hanem a hagyományos fogíny terápiákkal együtt működik a mozgó fog kezelés esetén. A mechanikus tisztítás után, a csont regenerációs folyamatainak stimulálásáért, illetve az ott maradó gyulladásos szövettörmelék eltávolítása érdekében jöhet szóba a lézeres fogínykezelés.

A lézeres ínykezelés a mozgó fog terápiájának igen hatékony eszköze lehet, amennyiben a terápia-sorozat megfelelő pontján alkalmazzuk. A fogorvos a lézersugárral hozzáfér a fogínytasak mélyebb területeihez.

A lézersugár kb. 1000 nm mélységben pusztítja el a baktériumokat és párologtatja el a gyulladásos szöveteket. A kezelés után a fogágyban regeneratív folyamatok indulhatnak el.

Az alapos tisztítás után, ha már mechanikailag minden durva felszínű felrakódást sikeresen eltávolítottunk, a lézeres kezelés igen sikeresen alkalmazható. Az enyhén mozgatható fogak körül a lézeres kezelés hatására a fogíny feszesebbé válik.

A sima és gyulladásmentes fogfelszín nem engedi, hogy újabb lepedés és fogkő halmozódjon fel a mély területeken a fogíny alatt. Ez azt jelenti, hogy nincs ami vonzza és megtartsa a baktériumokat a fogfelszínen. Ez pedig egyenesen azzal jár, hogy a fogínygyulladás megszűnik és a fogíny feszesebbé válik.

A lézerkezelés után a fogínynek időre van szüksége a gyógyulásra. A gyógyulási periódus néhány hetet vesz igénybe. A fertőzés és a gyulladás csökkentésének ebben az időszakban további eszközei lehetségesek.

Ilyenek a fertőtlenítő hatású szájvizek, de ide tartozik egy másik nagyon hasznos módszer, az antimikrobiális fotodinamikus terápia is. Ez a lézerhez annyiban hasonlít, hogy szintén fény segítségével gyógyít, de egészen más elv alapján.

Minden esetben megmenthetőek a mozgó fogak?

Sajnos nem. Ezért a megelőzés a legfontosabb. Az időben elkezdett és rendszeresen végzett kezelésekkel évekkel, akár évtizedekkel meghosszabbítható a fogak élettartama a szájban.

A legfontosabb az évenkénti fogászati szűrővizsgálat és a rendszeres fogínykezelések, elsősorban a fogkőlevétel. Az irányított biofilm terápia, pedig egy életre szóló megoldást adhat azoknak, akik komolyan gondolják és a saját fogaikat szeretnék idős korukban is használni, élvezni. 

Bejegyzések A Témában