A hófehér fogak a tökéletes megjelenés „kötelező” velejárói. Vonzódásunk a vakító mosolyhoz nem véletlen: a kulturális antropológiai kutatások megmutatták, hogy a fehér fogak egyet jelentenek az egészséggel, az erővel – a csábító tulajdonságok pedig nem változtak az idők során. A fogfehérítésnek többféle verziója elérhető rendelőnkben – pl. kozmetika, peroxidmentes fogfehérítés -, melyekkel kapcsolatban örömmel nyújtunk segítséget minden kedves páciensünknek.
Ma a professzionális fogfehérítést vesszük górcső alá.
Mit jelent a professzionális fogfehérítés?
Professzionális fogfehérítésnek nevezzük a fogorvos által, rendelőben végzett fogfehérítő kezelést. Ez a megoldás igazán hatékony, mivel peroxidot is tartalmaz. Körülbelül két évig tart a hatása – életmódunktól függően. Tartós fogfehérítés, mint végleges hatást adó kezelés sajnos nem létezik, de ezt a megoldás a legtartósabbként számontartott eljárás.
Szükséges-e bármilyen kezelés a professzionális fogfehérítés előtt?
A profi fogfehérítés bizonyos előkészületeket, kezeléseket megkövetelhet, melyek a fogakra és az ínyre egyaránt vonatkozhatnak. Kizárólag egészséges fogak és íny esetén végezhető el a fogfehérítés, így egy általános állapotfelmérés előzi meg minden esetben ezt a típusú kezelést. Az állapotfelmérés keretein belül panorámaröntgen, fogkőeltávolítás és általános szájvizsgálat történik. Megvizsgáljuk, hogy van-e szuvas vagy törött fog, esetleges érzékenység, ínygyulladás.
Ha a korábban említett alapvetések gond nélkül fennállnak, a fogak és a fogíny egészségesek, a fogfehérítő kezelés kivitelezhető.
Amennyiben egyéb hibák is felmerülnek
A fogfehérítést megelőző állapotfelmérésen többféle problémára is fény derülhet. Sokszor fordul elő, hogy az állapotfelmérés és egy alapos beszélgetés során kiderül, nem is elsősorban a színnel, hanem a fogak formájával, aszimmetrikus elrendeződésével van probléma. Ilyen esetben nem feltétlenül a fehérítés fog megoldást hozni, hanem például egy fogszabályozó kezelés vagy néhány porcelán héj. Érdemes tehát a fogorvosi székbe egyfajta nyitottsággal ülni, megismertetni az orvost a problémával, de bizony nem konokul ragaszkodni a saját megoldási javaslatunkhoz, mert az esetleg félrevihet.
Érdemes a jó szakember meglelésébe több időt forgatnunk, aztán ha megvan, bízni benne és megfogadni a tanácsait!
Vágjon bele bátran, de ne engedjen a túlzott elvárásoknak!
Jó tudni, hogy 40 éves kor felett a fogakat fedő fogzománc réteg, már vékonyabb, mint fiatal korban. Az elvékonyodó zománc alatt ott a sárgás színű dentin, amely egyre észrevehetőbben üt át a vékonyodó zománcon. A fogfehérítés azonban a zománcon hat, nem a dentinen. Túlzottan vékony fogzománc esetén így a professzionális fogfehérítés sem lesz olyan látványos. Ez nem a technika hibája, hanem a fogzománc vastagságának megfelelő jelenség. A fehéredés látható lesz, de az alatta levő dentin szín nem fog változni. A fogak tehát nem fognak úgy kinézni, mint 20 éves korunkban.
Fontos, hogy a fogfehérítést a megfelelő elvárások mentén kezeljük, és ne akarjunk tőle olyat, amire nem képes. Kicsit olyan ez, mint a plasztikai műtétek. Finoman alkalmazva, lágyan, és alázattal követve az emberi test öregedési folyamatát, teljesen rendben vannak ezek a beavatkozások. Ilyenkor viselőjük fiatalos, csillogó szemű, szép mosolyú, jól karban tartott 50-es, 60-as férfi, vagy nő benyomását adják, akik a korukat nem takargatják, hanem büszkén és tisztelettel megélik.
Túlzott elvárásokat támasztva azonban a kényes egyensúly megbomlik. Aki 50, 60 évesen 20-nak szeretne kinézni, az a végén egy torz maszkká válik, akitől mindenki inkább elfordul ijedtében.
Kinek ajánljuk a fogfehérítést, mint valódi sikert nyújtó megoldást?
A helyén kezelve tehát, a professzionális, peroxidos fogfehérítés a fogfehérítési eljárások leghatásosabb módszere, mely a fogzománc színanyagain végez fehérítő hatást. A sárgásabb tónusú fogakat kifejezetten hatékonyan, a szürkésebb árnyalatúakat (vékonyabb zománc, szürkésebb színű dentin) kevésbé fehéríti, de ezeken is sokat segít.
Minden életkorban alkalmazható, és minden életkorban, helyzetben hatékony, de a hatékonyság mértéke eltérő. Fiatalabb korban – lásd vastagabb fogzománc – a fehéredés erőteljesebb.
Idősebb korban, vékonyabb zománc mellett is van hatás, de a fogzománc vastagságának csökkenése ettől még tény. Ilyen esetben érdemes kipróbálni a fehérítést, megnézni, elegendő e az Ön számára az eredmény. Amennyiben nem, akkor pedig tovább lépés lehetséges, de ehhez már egyéb technika, például kompozit vagy porcelán héj, esetleg korona lesz szükséges.
Sok esetben a porcelán héj előtt is csinálunk fogfehérítést, így az új héjak egy fehérebb alapra kerülnek felragasztásra. Mivel a porcelán héj üvegkerámiából van, mely átengedi a fényt, nem mindegy, hogy milyen a héjak alatt az alap fogszín. Tehát amennyiben ilyen lépésekben építik fel az orvossal a kezelést, nem veszít semmit, ha először a fogfehérítést választja, majd az eredmény függvényébén lép, vagy nem lép tovább egy következő szintre.
A fogfehérítés tehát sosem kidobott pénz, de fontos, hogy helyes elvárásokkal kezeljük.
A fehéredés mértéke teljesen egyedi, ezt fontos tudatosítani a teljes kezelés során!
Mennyi időt vesz a kezelés igénybe?
A rendelői fogfehérítés relatív rövid időn belül, nagyjából 60 perc alatt elvégezhető. Ez az alábbiak szerint áll fel:
- 3x 8-15 perc időtartamú fehérítési periódusok
- valamint az előkészületek, az ínyvédelem, illetve a fehérítő gél cseréje
Biztonságos a kezelés?
A peroxidos fogfehérítés hatékony, és biztonságos eljárás. A kezelést fogorvos végzi, aki gondoskodik a precíz ínyvédelemről a sérülések elkerülésének érdekében, Az esetleg szükséges megelőző kezeléseket, például fogtömések, fognyaki zárások, ilyenkorra már elvégeztük, biztonsággal kezdődhet a kezelés.
Számíthatunk érzékenységre?
Érzékenység előfordulhat a fogfehérítés alatt vagy után is. Az érzékenység egyedi tényezőktől függ: milyen vastag a fogszövet, fennáll-e fognyaki kopás és ezzel együtt érzékenység, stb. Univerzális álláspont tehát nem határozható meg.
Az érzékenység kialakulásának oka, hogy a kezelőanyag vizet von el a fogszövetekből. Ezt a nyál folyamatosan pótolni fogja, így organikusan megszűnik a kellemetlen érzés a megfelelő idő elteltével.
Azok a páciensek, akik érzékenyebb fogakkal rendelkeznek, egy speciális, fogérzékenység csökkentő paszta segítségével már előzetesen is felkészíthetik fogaikat, a fehérítés után pedig segíteni tudják a szenzitivitás érzésének csökkentését. Legegyszerűbb módszer erre, ha szenzitív fogkrémet vásárolunk (Elmex sensitive, Sensodyne) és ezeket huzamosabb ideig használjuk.
Mi a különbség a professzionális fogfehérítés és a kozmetikai fogfehérítés között?
Kozmetikai fogfehérítés
- nagyjából 45 perc időtartamú
- peroxidmentes
- inkább rövidtávú hatás, kíméletes megoldás
- nem szükséges fogászati állapotfelmérés előtte
- nem kell fogérzékenységre számítanunk
- néhány havonta szabadon ismételhető
Professzionális fogfehérítés
- körülbelül 60 perc időtartamú
- peroxidot tartalmaz
- hosszabbtávú, látványosabb eredmények
- előfordulhat érzékenység, de ez rövid időn belül elmúlik
- 2 évente
Mire figyeljünk a professzionális fogfehérítés után?
Az anyag folyamatosan dolgozik fogainkon, így bizonyos alapszabályokat mindenképp érdemes a hatás maximalizálásának érdekében betartani:
- ne igyunk elszíneződést okozó, erős színanyaggal, pigmentekkel rendelkező italokat, mint kávé, teák, kóla, vörösbor
- ugyanez igaz a sötét ételekre is (cékla, szójaszósz, stb.)
- kerüljük el a dohányzást
Helyettük:
- tartsunk fehér diétát a következő két hétben, azaz fogyasszunk sovány húsokat, rizst, krumplit, tojást, tésztát, világos zöldségeket (tv paprika, karfiol, etc.), világos gyümölcsöket (körte, banán, sárgadinnye, etc.)
Az eredményeket a szokásaink nagy mértékben befolyásolhatják. Amennyiben tartósan szeretnénk ezt fenntartani, érdemes a fenti étrendi javaslatokat életmódszerűen is figyelembe venni.
Ezen felül fokozhatjuk a hatást otthoni fehérítéssel. Ez esetben fogorvosi vagy dentálhigiénés szakember felügyelete alatt egyedi fogsínek segítségével, peroxidos hatóanyaggal, kéthetes kontrollok mellett egészíthetjük ki a rendelői alapkezelésünket.