A tartós fogínygyulladás hosszú távon az ínytapadás meglazulásához vezet. Amennyiben az íny nem tapad szorosan a fognyakon, kellemetlen folyamat indul útjára, egyre mélyebb fogínytasak alakul ki a fog mellett, mely végül a fogak tartószöveteinek komoly károsodásával jár. A fogínykezeléseken belül Vektor® terápia, kedvező lehetőséget kínál a meglazult fogak és íny állapotának javítására, rendszeres alkalmazásával stabil állapot tartható fent.
Milyen betegségben javasolt a Vektor® terápia?
A terápia elsősorban a meglazult fogínyszövet feszesítésére alkalmas. Minden olyan esetben javasolható, mikor a mélyebb fogínytasakok tisztítása után további kedvező eredményt szeretnénk elérni, illetve a kezelés tartósságát fokozni szeretnénk. Rendszeres alkalmazásával ismételt gyulladás nehezebben alakul ki, komoly parodontológiai kürettre ritkábban van szükség.
A Vektor® kezelés működési elve
A terápia csak megfelelően előkészített, megtisztított fogfelszíneken alkalmazható. Előzetesen ultrahangos fogkő eltávolítás, mélyebb ínytasakok esetén parodontális kürettálás szükséges. A Vektor® terápia a tisztító lépések után az ínytapadás megszűnése miatt szabaddá vált gyökérfelszín lesimítására képes.
A Vektor® lényegében egy folyékony polírozó rendszer, mely a nagyobb törmelékektől megszabadított gyökérfelszín utólagos polírozását végzi. A polírozással végleg eltávolítható a legapróbb szennyeződés is. A polírozó oldat kalcium hidroxid kristályokat tartalmaz, melynek segítségével a felszín nem csak a felrakódásoktól tisztul meg, de tükörsimává is válik.
Miért jó a sima gyökérfelszín az ínygyulladás terápiájában?
A kalcium hidroxiddal bevont sima felszínen a lepedék, fogkő, illetve baktériumok megtapadásának esélye jóval kisebb, mint a polírozás nélkül hagyott felszínen. Ennek megfelelően a tisztító kezelések (ultrahangos fogkő eltávolítás, kürettálás) hatása jóval tovább tart. A kalcium hidroxid bevonat másik kedvező tulajdonsága, hogy a szabaddá, ezáltal érzékennyé vált gyökérfelszín vezetését a hő és kémiai ingerekre csökkenti, ezáltal a fogérzékenység csökken.
A sima felszín szomszédságában a csont „fellélegezhet” – nincs szükség az állandó harcra a baktériumok ellen, így nincs szükség a különböző gyulladást okozó faktorok termelésére sem. Kedvező egyensúly áll be a csontszövetben is, a lebontó folyamatok – felépítő folyamatok között, a csontszövet pusztulási üteme normalizálódik, azaz biológiai szinten marad.
Milyen kezelések szerepelnek a fogínysorvadás terápiájában a Vektor kezelésen kívül?
A fogínysorvadás következtében meglazult fogak kezelése hosszú és több lépéses folyamat. Nézzük sorban, milyen lépések vezetnek a fogínysorvadás tüneteinek csökkentéséhez:
1. Fogászati állapotfelmérés
Alapos és mindenre kiterjedő fogászati állapotfelmérés, melynek során diagnosztizáljuk a fogínysorvadás stádiumát, és megállapítjuk a kezelési lépéseket. Az állapotfelméréshez elengedhetetlen a panoráma röntgen felvétel, melynek segítségével a csontsorvadás állapota feltérképezhető
2. Professzionális ultrahangos fogkőeltávolítás
Megfelelő prognózisú esetben az első és legfontosabb lépés az ultrahangos fogkő eltávolítás, egy, kettő vagy akár több ülésben a fogkövesség mértékének függvényében. A professzionális ultrahangos fogkő eltávolítás elsősorban az íny feletti területek letisztítását végzi nagy hatékonysággal
3. Vektor terápia, parodontális kürett
Mélyebb fogínytasakok esetén, szükség lehet a mély területek megtiszítására is, melyet parodontológiai mély kürettázzsal vagy Vektor terápiával végzünk. A kezelés célja, hogy a szabaddás vált gyökérfelszínekről minden felrakódás, érdesség eltűnjön, helyette simára polírozott felszíneket kapjunk, ahol elindulhat a regenerálódás
4. Antimikrobális fotodinamikus terápia
Visszatérő fertőzések, illetve az előzőekben ismertetett kezelések ellenére sem gyógyuló fogíny gyulladás esetén antimikrobiális fotodinamikus terápiát végzünk. A terápia segítségével a baktériumok 99%a elpusztítható, mellékhatások nélkül, fájdalommentesen. Antibiotikum kúra miatt rezisztensé vált gyulladáskeltő baktériumok ellen is hatásos.
5. Lézeres fogíny terápia
Makacs, mély fogínytasakok esetén, szükség lehet a gyulladásos szövetek eltávolítására, melyet lézeres fogíny kezeléssel végzünk. A lézersugár elpárologtatja a tasak legmélyén megbúvó baktériumokat és elpárologtatja a gyulladásos szöveteket. A lézerfény kb. 1000nm mélységig hatol be a szövetekbe a kezelés helyén